Pokouší se o vás chřipka? Konkrétní rady, jak s ní bojovat

10. 1. 2013
Pokouší se o vás chřipka? Konkrétní rady, jak s ní bojovat
V zimních měsících bývají kašel, chřipka a nachlazení mnohem častější. Je to dáno proměnlivým počasím a častějším pobytem v uzavřených místnostech s větším počtem lidí. Jak s nimi bojovat?

Typické příznaky nachlazení a chřipky

  1. pálení a škrabání v krku
  2. ucpaný nos, později vodnatá rýma
  3. bolesti hlavy
  4. celková únava
  5. zvýšená teplota, zimnice

Základní opatření

  1. nemocný má mít dostatečný klid na lůžku
  2. pravidelný pitný režim
  3. lehkou stravu bohatou na vitaminy a minerály
  4. místnost, kde se pacient nachází, několikrát denně pořádně vyvětráme

Nachlazení velmi ulehčí aromaterapie

Do misky v aromalampě nalijeme 2 lžíce vody a do ní přidáme 2 kapky eukalyptového, 2 kapky tea tree a 1 kapku levandulového éterického oleje. Pak zapálíme svíčku a necháme provonět místnost, kde se pacient nachází. Takto postupujeme 2 x denně. Pozor na kvalitu éterických olejů, musí mít na etiketě uvedeno, že jsou 100% přírodní, jiné nikdy nekupujeme, protože obsahují syntetické přísady (i například 95%).

Škrábání v krku, únava a zimnice

Prohřívací zázvorový čaj

Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného kořene zázvoru, 0,5 litru vroucí vody, šťávu z 2 citrónů, 2 lžíce medu

Postup: Zázvor zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citrónovou šťávu, promícháme a můžeme popíjet.

Skořicové mléko zažene nachlazení

Potřebujeme: půl lžičky mleté skořice, 3 dl mléka (můžeme použít i rostlinné), 1 lžičku medu

Postup: Mléko přivedeme k varu, pak do něj vsypeme skořici a necháme 5 minut louhovat. Hotové mléko nalijeme do hrnečku a osladíme medem. Tento nápoj si dopřáváme třikrát denně.

Horečka

Naše tělesná a duševní výkonnost závisí na tělesné teplotě, jejíž optimum je kolem 37, 0 stupňů Celsia. Je-li nám zima a musíme vyrábět teplo nebo se potíme, abychom teplo vydali, nemůžeme soustředěně myslet a jednat. Teplo ovlivňuje i průběh látkové výměny v těle. Tak záleží na tělesné teplotě, jestli něco proudí nebo stagnuje, ukládá se či jestli něco spálíme a vyloučíme.

Horečka je pro organismus velmi důležitá! Horečka je nejúčinnější prostředek, který má organismus při potírání nemoci k dispozici. Tímto zvýšením tělesné teploty se urychlují všechny procesy látkové výměny. Tak mohou být viry, bakterie a další jedovaté látky spáleny a vyloučeny. V tomto okamžiku vykonává tělu vlastní obranný systém vysoce kvalifikovanou práci.

Čaj na snížení horečky

Potřebujeme: 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu

Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách. Můžeme přisladit medem.

Na horečku platí zábaly! Bylinné přípravky stejně jako studené zábaly a omývání studenou vodou podporují organismus v jeho snaze překonat nemoc. Pro inspiraci uvádím několik dva druhy zábalů.

Mokré ponožky

Horečku snižují studené mokré ponožky na nohách, které po 15 minutách znovu namočíme. Mokré ponožky používáme při zvýšené teplotě do 38,5 stupňů Celsia.

Zábaly lýtek

Také lýtkové zábaly ze studené vody snižují horečku a uvolní hlavu. Používáme ho při velmi vysoké horečce – nad 38,5 stupňů Celsia. Lýtkový zábal má sahat od kotníků až do podkolení. Připravíme si ho tak, že vezmeme studenou vodu, přidáme do ní trošku octu nebo citrónové šťávy. Namočíme do ní 2 bavlněné plenky nebo dlouhé bavlněné podkolenky, vyždímáme, pevně je ovineme přes lýtka nebo navlečeme a připevníme ručníky. Necháváme 15 minut působit a zopakujeme 3 x po sobě.

Po dosažení vrcholu horečky se dostaví léčivý spánek, při kterém sečlověk začíná velmi potit a teplota klesat. Potom se dostaví i chuť k jídlu.

Rýma

Inhalace uvolní ucpaný nos

Do mísy s horkou (ne vroucí!) vodou nakapeme 3 kapky levandulového, 1 kapku tymiánového éterického oleje a přidáme k tomu ještě 2 lžíce mořské soli (nejlépe z mrtvého moře). Hlavu si zakryjeme ručníkem a držíme ji asi 25 cm od mísy, abychom zachytili stoupající páru. Snažíme se co nejvíc vdechovat nosem.

Cibulové ponožky

Cibulové ponožky mají silný čistící efekt, regulují proces látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo. Připravíme si je tak, že rozkrájíme nadrobno 1 velkou cibuli, rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Nakonec položíme na chodidlo, tak aby cibule dotýkala pokožky a přetáhneme přes ni ponožky, nohy udržujeme v teple. Ponožky si aplikujeme na celou noc.

Kašel

Kašel je přirozený reflex sloužící k pročištění dolních cest dýchacích, který zbavuje sliznice přebytečného hlenu a cizorodých látek. Za bronchitidu (zánět průdušek) považujeme vleklý hluboký hrudní kašel, obvykle v kombinaci s horečkou.

Průduškový čaj

Potřebujeme: 2 čajové lžičky jitrocelových listů, 1 čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene (můžeme použít i květ slézu)

Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po douškách po dobu deseti dní.

Vincentka rozpouští hleny

Minerální voda Vincentka má úžasnou schopnost rozpouštět všechny hleny. Po dobu pěti dní jí popíjíme 2 x denně v množství 2 dl, nejúčinnější je vlažná.

Citrónový zábal prsou

Tento typ zábalu je velmi vhodný při kašli a bronchitidě. Šťávu z 1 chemicky neošetřeného citrónu vlijeme do 0,5 litru horké vody. Do ní namočíme lněný nebo bavlněný šátek, dobře ho vyždímáme a přiložíme na oblast prsou na záda. Nakonec ho ještě pevně připevníme šálou nebo šátkem. Ramena si udržujeme v teple, jinak se můžou po dobu zábalu ještě více nastydnout!

Pacient potřebuje klid! Klid a dostatečný spánek jsou nejlepšími léčivými prostředky při jakékoliv nemoci.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nutno podotknout, že má protějšek stále pochmurnou náladu. Mnoha názory vás štve, ale vy nejste také jedničky. Můžete si podat ruce. Vykašlete se na všechny odlišnosti a dopřejte si…

Nejčtenější články

Doporučujeme