Politici opětovně poškodili český film

26. 5. 2006
Čeští filmaři jsou znechuceni likvidačním přístupem českých politiků k národní kultuře. Před hlasováním o schválení nového zákona o kinematografii ministr Jandák zradil český film, když poslancům řekl: „Rozhodněte se, buď ho přijmete, nebo nepřijmete. Mně už je to po pěti měsících jedno, vám řeknu upřímně.“ Jednalo se o zákon, o kterém ministr Jandák prohlašoval, že je jedním z nejdůležitějších v jeho práci na ministerstvu.

Česká kinematografie má dlouhodobě jeden z nejhorších systémů podpory v Evropě. Nezávislá studie vypracovaná na objednávku ministerstva kultury uvádí, že příjmy do státního rozpočtu z filmového průmyslu za poslední zdaňovací období tvoří 1,4 miliardy Kč. Je rozdíl mezi filmovým průmyslem a filmovou tvorbou. Filmový průmysl odvádí na daních vysoké částky, zatímco podpora české filmové tvorby ze strany státního rozpočtu je nulová.

Český film dlouhodobě reprezentuje českou národní kulturu a podporuje naši identitu v Evropě. Je hanbou našich politiků, že česká filmová tvorba zůstává jedinou kulturní oblastí bez přímé státní podpory odpovídající jejímu významu.

Česká filmová komora ČFK Asociace producentů v audiovizi APA Unie filmových distributorů UFD Asociace provozovatelů kin APK Filmová a televizní fakulta AMU Český filmový a televizní svaz FITES Asociace režisérů a scénáristou ARAS Česká filmová a televizní akademie ČFTA Asociace filmových a televizních střihačů AFTS Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary MFFKV

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Vodnáři, v tomto červnovém týdnu jste tak trochu zmatení a nedostatečně soustředění. Jindy dokážete dělat hned několik věcí najednou, ale nyní je vám to odepřeno. Prostě už nikam…