Politici opětovně poškodili český film

26. 5. 2006
Čeští filmaři jsou znechuceni likvidačním přístupem českých politiků k národní kultuře. Před hlasováním o schválení nového zákona o kinematografii ministr Jandák zradil český film, když poslancům řekl: „Rozhodněte se, buď ho přijmete, nebo nepřijmete. Mně už je to po pěti měsících jedno, vám řeknu upřímně.“ Jednalo se o zákon, o kterém ministr Jandák prohlašoval, že je jedním z nejdůležitějších v jeho práci na ministerstvu.

Česká kinematografie má dlouhodobě jeden z nejhorších systémů podpory v Evropě. Nezávislá studie vypracovaná na objednávku ministerstva kultury uvádí, že příjmy do státního rozpočtu z filmového průmyslu za poslední zdaňovací období tvoří 1,4 miliardy Kč. Je rozdíl mezi filmovým průmyslem a filmovou tvorbou. Filmový průmysl odvádí na daních vysoké částky, zatímco podpora české filmové tvorby ze strany státního rozpočtu je nulová.

Český film dlouhodobě reprezentuje českou národní kulturu a podporuje naši identitu v Evropě. Je hanbou našich politiků, že česká filmová tvorba zůstává jedinou kulturní oblastí bez přímé státní podpory odpovídající jejímu významu.

Česká filmová komora ČFK Asociace producentů v audiovizi APA Unie filmových distributorů UFD Asociace provozovatelů kin APK Filmová a televizní fakulta AMU Český filmový a televizní svaz FITES Asociace režisérů a scénáristou ARAS Česká filmová a televizní akademie ČFTA Asociace filmových a televizních střihačů AFTS Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary MFFKV

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Když dnes vezmete za své tvrzení, že kdo nehraje, ten taky nevyhrává, tak se můžete dostat do pořádného maléru. Nebude to nic příjemného, ale dá se to zvládnout, když hodíte zpátečku bez…

Nejčtenější články