Polívkův šašek vstoupil do dějin

5. 10. 2007
Polívkův šašek vstoupil do dějin
Autor literatury faktu Luboš Y. Koláček si ve své nejnovější knize posvítil na dějiny šašků, a to nejen v Čechách, ale i ve světovém kontextu. Podle něj do galerie největších mistrů v tomto oboru patří i Bolek Polívka v legendární hře Šašek a královna, kterou stvořil spolu se svou bývalou ženou, herečkou Chantal Poullainovou.

Obsáhlá kniha nakladatelství Akcent s názvem Šašci a blázni králů (Tajnosti,moudrosti i kratochvíle) je nejnovějším dílem autora, který se věnuje historické literatuře faktu a cestopisům. Tentokrát sáhl po postavě, která člověka provází už od dětských pohádkových knížek.

"Šaškovství je pro mne obecně symbolem lidství," vysvětluje Koláček. "Symbolem devótního klaunství často ubohých lidských zrůd, ale zároveň i moudrého bláznovství v té lepší a - v pozitivním smyslu - nejlepší podobě. Blázen je totiž obsahem i žádoucím přesahem středověkého "povolání" královského šaška, pro mne tedy rozhodně ve smyslu moudrého bláznovství: králův "blázen" směl ukazovat a říkat pravdu tam, kde bývají ostatní lidé od dvora, za tentýž výrok, o hlavu kratší!

Dokázal tak dějiny posouvat kupředu. Díky svému postavení však mohl být chytrý šašek i velice nebezpečnou duchovní zrůdou, intrikánem, donašečem a dokonce i špiónem - záleželo hodně na mentalitě vládce: jaký typ šaška vedle sebe snesl. Navíc chápu povolání královského blázna tak trochu i jako poslání, protože takový človíček byl vždy poněkud "na hraně": jestliže říkal nahlas pravdu, mohl se ocitnout v pozici proti všem - a tedy i proti svému zaměstnavateli; jenomže pokud ji z různých důvodů neříkal, otupěl jeho ironický břit a ztratil pro svého chlebodárce význam. Mohl tedy na obou pólech skončit špatně: přece jen na popravišti nebo v dobovém blázinci (a to nebyla žádná lahůdka - taky se o nich zmiňuji), anebo prostě jen pro nadbytečnost "na dlažbě". Ale pozor - jak správně podotkl kdysi už Komenský - z historie se máme učit. A tak přestože moje knížka se tváří jako svérázná sonda do historie, rád bych zdůraznil její přesah i do dnešní doby. Do všech časů."

Od šašků se můžeme učit Luboš Koláček je přesvědčený, že právě dvorní šašci a blázni nevymřeli, jen trochu změnili podobu.

"Šaškové jsou kolem nás stále!" tvrdí. "Moudří i ti opravdu hloupí a nebezpeční, ať už mají v rukou pověstných deset deka moci anebo - bohužel - mnohem více! Nemám rád "nebezpečné" hlupáky, miluji moudrost a poznání, takže pokud se vrátíme k historickým postavičkám mojí knihy, blízký je mi určitě Bratr Paleček, moudrý a tak trochu i tajemný, mám rád brilantní vtípky Hodži Nasredina. Velice mne zaujal tajemný kouzelník, blázen a - jak si na stránkách své knihy dovozuji - neobyčejný vyzvědač či špión Žito.

Fascinuje mne moudrost magie, zde v podání "šaškovského" Parcifala. Miluju zenové "blázny" a jejich učení, mám rád absurdity moudrého krále Šalomouna. Ale mám velice rád moudrého šaška z pera Bolka Polívky, který svoji postavičku, spolu s tehdejší manželkou Chantal Poullainovou, také osobitě fyzicky ztvárnil. Právě jeho šašek podle mne patří do galerie těch v současnosti největších."

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dostanete hned několik pozvánek na soukromé večírky, firemní párty nebo plesové merendy. Je zřejmé, že vás ostatní vyhledávají, neboť dokážete pobavit či stmelit kolektiv. Bylo by ovšem…

Nejčtenější články

Doporučujeme