Pomlázka se blíží

Velikonoční svátky klepou pomyslně na dveře a určitě nebude od věci si tyto blížící se svátky jara připomenout. Tradice Velikonoc sahá do dob dávno minulých. Pro křesťanský svět jsou Velikonoce připomenutím ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Pomlázka se blíží

Velikonoční svátky klepou pomyslně na dveře a určitě nebude od věci si tyto blížící se svátky jara připomenout.
Tradice Velikonoc sahá do dob dávno minulých. Pro křesňanský svět jsou Velikonoce připomenutím ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Velikonoce nesou s sebou i celou řadu tradic, pověr a zvyků.
Na Velký pátek se země otevírá a vydává své poklady. Neměli bychom také hýbat se zemí, ani prát prádlo ( smáčeli bychom ho v Kristově krvi), měl by se držet přísný půst.
Na Bílou sobotu se světí oheň, na Boží hod velikonoční zase velikonoční pokrmy. O Pondělí velikonočním probíhá pomlázka, dívky i ženy jsou vyšlohávány a můžeme ještě i dnes zaslechnou spoustu krásných koled (Hody, hody, doprovody dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička Vám za to snese jiný). Hodovníci dostávají nejen obarvená vajíčka, kraslice, ale někdy i mašle, čokoládové zajíce�

Symboly Velikonoc ( tak jak je známe dnes) jsou především velikonoční mazanec, velikonoční beránek, zdobená vajíčka, kraslice, velikonoční pomlázka.
Podělte se s námi o velikonoční tradice, zvyky a pokrmy u vás doma. Napište nám na e-mail dama@dama.cz.

Doporučujeme

Články odjinud