Pomlázka se blíží

19. 4. 2000
Velikonoční svátky klepou pomyslně na dveře a určitě nebude od věci si tyto blížící se svátky jara připomenout. Tradice Velikonoc sahá do dob dávno minulých. Pro křesťanský svět jsou Velikonoce připomenutím ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Pomlázka se blíží

Velikonoční svátky klepou pomyslně na dveře a určitě nebude od věci si tyto blížící se svátky jara připomenout.
Tradice Velikonoc sahá do dob dávno minulých. Pro křesňanský svět jsou Velikonoce připomenutím ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Velikonoce nesou s sebou i celou řadu tradic, pověr a zvyků.
Na Velký pátek se země otevírá a vydává své poklady. Neměli bychom také hýbat se zemí, ani prát prádlo ( smáčeli bychom ho v Kristově krvi), měl by se držet přísný půst.
Na Bílou sobotu se světí oheň, na Boží hod velikonoční zase velikonoční pokrmy. O Pondělí velikonočním probíhá pomlázka, dívky i ženy jsou vyšlohávány a můžeme ještě i dnes zaslechnou spoustu krásných koled (Hody, hody, doprovody dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička Vám za to snese jiný). Hodovníci dostávají nejen obarvená vajíčka, kraslice, ale někdy i mašle, čokoládové zajíce�

Symboly Velikonoc ( tak jak je známe dnes) jsou především velikonoční mazanec, velikonoční beránek, zdobená vajíčka, kraslice, velikonoční pomlázka.
Podělte se s námi o velikonoční tradice, zvyky a pokrmy u vás doma. Napište nám na e-mail dama@dama.cz.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Rodinná sešlost se vyvede nad poměry. Můžete předvést své kuchařské umění nebo využít cateringovou službu, obojí se bude líbit. Zjistíte, že váš smysl pro humor konvenuje s humorem…

Nejčtenější články

Doporučujeme