Pomoc, jsem příliš tvrdohlavá

1. 11. 2012
Pomoc, jsem příliš tvrdohlavá
Když si něco umanete, běda abyste to nedostali. Vy to prostě musíte mít! Vždycky víte všechno nejlépe, vždycky máte pravdu. Tvrdohlavost není špatná vlastnost, ale není to ani ta nejlepší cesta k úspěchu. Naopak. Může vám pořádně zkomplikovat život.

Vypadá to jako recept na úspěch v dnešní moderní době: vyhodí vás dveřmi, vlezete zpátky oknem. Vždy a všude, za každých okolností. Tvrdohlavost se často cení, byť obecně je považována za negativní vlastnost. Ostatně i ve slovnících pro ni najdete následující synonyma: umíněnost, zatvrzelost. „Tvrdohlavost, jako ostatně většina charakteristik, není vlastnost kladná ani záporná. Vždy záleží na míře a každý máme jakousi pomyslnou hranici, kde se rys jinak celkem přijatelný mění v rys hrubě nepřijatelný,“ říká psycholog Petr Šmolka.

Řada lidí tvrdí, že tvrdohlaví nejsou, jen si dokážou stát za svým názorem, a nejsou tudíž „kam vítr, tam plášť“. To je pravda a zároveň příklad, kdy tvrdohlavost může být brána víceméně pozitivně. „Pro opravdového tvrdohlavce je však typické, že jemu nejde ani tak o hájení konkrétního stanoviska jako spíš o boj ,kdo s koho‘. Ochotu ustoupit vnímá pouze jako projev slabosti a bílý ručník používá zásadně jenom na utírání utržených ran, do pomyslného ringu by jej však nevhodil ani ve chvíli, kdy by šlo o život,“ popisuje tvrdohlavost coby jednoznačně negativní vlastnost odborník.

Problém je, že tvrdohlavcům většinou chybí schopnost sebereflexe, takže svou přehnanou umíněnost nevidí. Sami o sobě jsou přesvědčeni, že oni jsou v pořádku a špatní jsou ti druzí. „Fragmenty sebereflexe se objevují obvykle až ve chvíli, kdy začínají mít kvůli své tvrdohlavosti výrazné problémy v některé z významných životních sfér. V rodině, v práci, mezi přáteli. Pak je šance, že by se mohli naučit i jiným formám reakcí,“ dodává Petr Šmolka.

Ačkoli s paličatostí si obyčejně spojujeme spíš muže a názor, že nikdy nepřizná svou chybu, je už tradiční, tvrdohlavost nemá s pohlavím co dělat. Čínští vědci dokonce nedávno přišli s tvrzením přesně opačným, a totiž že mistryněmi v paličatosti jsou ženy.

Jen si vezměte všechna novoroční předsevzetí, hubnoucí programy, upisování se k pravidelným sportům, přestávání kouřit a podobně; což všechno zvládají lépe než muži. Ruku v ruce s emancipací navíc přišla i neochota ustupovat tam, kde to dřív ženy běžně dělaly. Nové instinkty radí: vzdoruj a stůj si za svým. A tak i ženy jsou mnohdy umíněné, byť často jen proto, že si to někde přečetly a mají pocit, že je to tak správně… Jako takřka ve všech charakteristikách, také co se tvrdohlavosti týká, je nejlepší zlatá střední cesta. Nesmíte se bát stát si za svým názorem a prosadit ho, ale rovněž nechat si poradit a umět ustoupit.

Bohužel najít zlatý střed je pro mnohé nadlidský úkol. A tak doma a v práci a často i všude jinde jednáme s tvrdohlavci, kteří jsou přesvědčeni, že jedině ONI mají pravdu… Při jednání s takovými lidmi byste podle Petra Šmolky měli především rychle opustit představu, že tvrdohlavec přijme kritiku a změní názor.

„Pravděpodobnost, že takový jev nastane, je zhruba stejně vysoká jako šance na výhru jackpotu tam, kde jsme ani nevsadili,“ říká. Jediné, co můžete změnit, je vaše vlastní chování a prožívání. Víte-li, že váš blízký je paličatý až běda, nemá smysl mu jeho názory jakkoli vymlouvat nebo snažit se ho měnit. Podle psychologa nezbývá nic jiného než začít chránit sebe sama.

„Zvlášť v partnerství nebo manželství vždycky pomůže pár obdivných tanečků (jak to ten náš taťka úžasně vymyslel), po nichž následuje akce, která už reflektuje nikoli jeho, ale naši představu o tom, co je a co není žádoucí,“ uzavírá psycholog.

ČTĚTE TAKÉ:
Sandra Nováková má novou lásku

ČTĚTE TAKÉ:
Když sex bolí a vám to dělá dobře

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Místo litování se rozpruďte svůj lymfatický systém. Pokud máte sedavé povolání, tak to pro vás platí dvakrát. Rozhodně vám prospěje sportovní činnost, ale také správné dýchání a otužování.…