Popínavé pokojovky jsou in: 7 druhů, které dodají vašemu bydlení šmrnc

Popínavé pokojovky jsou in: 7 druhů, které dodají vašemu bydlení šmrnc

Také mezi rostlinami pěstovanými uvnitř domu či bytu najdeme atraktivní popínavé druhy. Můžete je vysadit do závěsného květináče nebo nechat popínat do prostoru či je vyvazovat na oporu různých tvarů. Stačí si jen vybrat vhodný druh, jemuž se v podmínkách, které doma máte, bude dařit.

Potos

Když už jsme zmínili tohoto nezmara, věnujme mu více prostoru, potos (Scindapsus) si jej zaslouží. Při trošce péče totiž získáte nenáročnou vytrvalou pokojovku, která se vám bude vinout nejen po stěně, ale třeba i po silnějších bambusových tyčích. Rostlina má ráda světlo, ale ne přímý úpal. Koupíte-li odrůdu s panašovanými listy, dopřejte jí ještě více světla. Protože v původní domovině roste v pralesích, má ráda vlhčí vzduch nebo aspoň dostatečnou zálivku.

Pokračování 2 / 7

Hoja

Pamatujete si ji z dětství od babiček, kterým krásně a voňavě kvetla a říkalo se jí kvůli lesklým listům voskovka. Hoja je skromná a rychle rostoucí pokojovka. Má-li dostatek světla, ale ne přímé silné slunce, odmění se květy. Substrát vyžaduje dobře propustný a lehce vlhký

Pokračování 3 / 7

Fíkus

V našem případě půjde o ten, jemuž se říká plazivý, ale jde vlastně o fíkovník šplhavý (Ficus pumila). Můžete ho nechat popínat po opoře anebo spadat ze závěsné nádoby. Je ideální do polostínu, na slunci by trpěl. Bude se mu dařit, když mu zajistíte pravidelnou zálivku.

Pokračování 4 / 7

Monstera

Patří mezi oblíbené pokojové rostliny, jež uchvacují svými velkými zajímavými listy. Existují ale i odrůdy s drobnějšími listy, které se hodí do menších místností. Je to také vyhlášená čistička vzduchu. Při pravidelné zálivce a na světlém místě vydrží i mnoho let, můžete ji i zmlazovat řezem.

Pokračování 5 / 7

Mučenka

Máte-li doma světlo, teplo a slunce, bude se u vás dobře dařit mučence. Je ideální pro pěstování na kovové konstrukci ve tvaru kruhu. Má dekorativní listy, ale krásnější je, když vykvete. To se děje na mladých výhonech, proto se mučenky na jaře seřezávají. V sezoně potřebuje hojnost vody a přihnojování.

Pokračování 6 / 7

Mandevila

Exotická kráska vás nadchne nejen pěknými listy, ale hlavně krásnými květy ve tvaru zvonků v barvách od bílé až po temně červenou. Je teplomilná a má ráda světlo a pravidelné zalévání. Přes léto se dá umístit i ven, pokud se vám tedy doma nepne po pevné opoře. Lze ji sestřihávat a tvarovat.

Pokračování 7 / 7

Břečťan

Kromě toho venkovního můžeme mít břečťan i doma. Bylo zjištěno, že je to jedna z nejlepších přírodních čističek vzduchu. Vybrat si můžete z plně zelené nebo panašované verze. Dopřejte mu spíše chladnější místnost, kde není suchý vzduch. Ten totiž u břečťanu způsobuje hnědnutí listů.

Doporučujeme

Články odjinud