Porcelán po babičce

Porcelán po babičce
V českých krajích je nejznámějším modrobílým dekorem tzv. cibulák. Náměty vycházejí z Míšně, kde se zas inspirovali čínskými vzory, a o cibuli rozhodně nejde.

Cibulák, stará česká klasika? Klasický modrobílý porcelán se u nás vyrábí už přes 250 let.

Předlohou mu byl míšeňský porcelán, jehož hlavním motivem byla granátová jablíčka. A to jsou právě ty „cibule“.

Po vytvarování požadovaného kousku (ploché předměty se tvarují točením, duté se vyrábějí litím) se nádoba vypálí a ručně se na ni maluje dekor.

Ten je po celou dobu výroby tohoto porcelánu stejný:

* Středový vzor tvoří květ astry na stonku s poupětem a liány vinoucí se kolem pivoňky. Vše je doplněno ornamentem japonských broskví a granátovými jablky (cibulemi).

* Dekor je malován modrou kobaltovou barvou, 40 % cibulového porcelánu se vyrábí ručně.

* Všechny výrobky mají svá čísla, která se nemění. Pokud tedy nějaký kousek rozbijete, není problém sadu zase doplnit.

* Pořizovací cena cibuláku je poměrně vysoká. Celý jídelní servis může přijít až na 10 000 Kč. Pokud jste jej tedy zdědila po předcích a tento styl se vám líbí, máte vyhráno.

Modrá představuje klid a soulad. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost i tradici. Právě tato barva je nejčastěji připisovaná bohům.„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„


ČTĚTE TAKÉ:

Korunka ke korunce...

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jestliže potřebujete vyřešit něco hodně důležitého, snažte se směrovat jednání na odpolední čas, kdy Merkur mění radikálně svůj postoj. Tento intelektuální guru vám v této době začíná…

Nejčtenější články

Články odjinud