Porcelán po babičce

Porcelán po babičce
V českých krajích je nejznámějším modrobílým dekorem tzv. cibulák. Náměty vycházejí z Míšně, kde se zas inspirovali čínskými vzory, a o cibuli rozhodně nejde.

Cibulák, stará česká klasika? Klasický modrobílý porcelán se u nás vyrábí už přes 250 let.

Předlohou mu byl míšeňský porcelán, jehož hlavním motivem byla granátová jablíčka. A to jsou právě ty „cibule“.

Po vytvarování požadovaného kousku (ploché předměty se tvarují točením, duté se vyrábějí litím) se nádoba vypálí a ručně se na ni maluje dekor.

Ten je po celou dobu výroby tohoto porcelánu stejný:

* Středový vzor tvoří květ astry na stonku s poupětem a liány vinoucí se kolem pivoňky. Vše je doplněno ornamentem japonských broskví a granátovými jablky (cibulemi).

* Dekor je malován modrou kobaltovou barvou, 40 % cibulového porcelánu se vyrábí ručně.

* Všechny výrobky mají svá čísla, která se nemění. Pokud tedy nějaký kousek rozbijete, není problém sadu zase doplnit.

* Pořizovací cena cibuláku je poměrně vysoká. Celý jídelní servis může přijít až na 10 000 Kč. Pokud jste jej tedy zdědila po předcích a tento styl se vám líbí, máte vyhráno.

Modrá představuje klid a soulad. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost i tradici. Právě tato barva je nejčastěji připisovaná bohům.„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„


ČTĚTE TAKÉ:

Korunka ke korunce...

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Rodinní příslušníci vám důrazně řekli, že nejsou zvědaví na vnucování názorů. Máte tendence cpát jim slova do úst, a to se nikomu nezdá. Připadáte si jako někdo nepotřebný. Ale to není…

Nejčtenější články

Doporučujeme