Porcelánový svět

12. 11. 2001
Porcelánový svět
Česká republika patří mezi největší výrobce porcelánu na světě. Tajemství výroby porcelánu patřilo po staletí Číně. Do českých zemí se výroba porcelánu dostává zásluhou odborníků z durynských porcelánek. Soutěž o cibulákovou vánoční ozdobu.

Porcelánový svět

Česká republika patří mezi největší výrobce porcelánu na světě. Tajemství výroby porcelánu patřilo po staletí Číně. Teprve v roce 1709 se po mnoha letech a pokusech podařilo toto umění zpřístupnit i ostatním národům.
Tento významný objev se záhy projevil ve výrobě u ostatních národů v nejvyspělejších zemí v Evropě. V roce 1710 byla založena první manufaktura v Míšni, dále v roce 1718 se tajemství výrovy porcelánu dostalo také do Vídně, odkud se tato znalost rozšířila po celé Evropě - do Benátek r. 1720, do Štrasburku r. 1751 a do Berlína r. 1753.

Do českých zemí se výroba porcelánu dostává zásluhou odborníků z durynských porcelánek. V roce 1794 je v Klášterci vyroben první český porcelán. Na Ka rlovarsku, kde je oblast výskytu kvalitních ložisek kaolínu, nastává prudký rozvoj výroby. Na Teplicku se začíná rozvíjet výroba keramiky.
Mezi prvními je založena r. 1853  továrna v Duchcově. Nejprve jsou zde vyráběny keramické předměty užitkového charakteru. Na přelomu 19. a 20. století se začíná vyrábět i porcelán. Z roku 1900 je doloženo používání tradičního způsobu označení - z růžové hmoty vyrobené trojúhelníkové značky s nápisem ROYAL DUX BOHEMIA s žaludem. Tento způsob značení je používán dodnes. Výrobní pestrost v současné době je rozmanitá - realistické figurální motivy, výrobky charakteristické hladkými stylizovanými tvary v moderním duchu, ozdobný porcelán. V roce 1992 byla Duchcovská manufaktura přejmenována na Porcelánová manufaktura Royal Dux Bohemia a.s. a stala se tak samostatnou akciovou společností až do roku 1997, kdy se v rámci kapitálového propojení stala členem skupiny Český porcelán.

Druhou naší nejznámější porcelánkou je akciová společnost Český porcelán Dubí - tradiční výrobce porcelánu s cibulovým vzorem. Tato výroba začala již v roce 1874. Použitý dekor - stylizovaný květ astry na stonku s poupětem a liány vinoucí se kolem pivoňky spolu s kompozicí z broskví a granátových jablíček - námět přejatý v letech 1738-1739 v Porcelánové manufaktuře Míšeň z čínských předloh. Základní užitkový soubor s ozdobnými doplňky dokáže navodit ovzduší plné pohody při přátelském posezení u kávy i při slavnostní rodinné příležitosti. Přesto, že celá jedna čtvrtina tisíciletí již uplynula od doby, kdy dekor generací spatřil světlo světa, odpovídá porcelán s cibulovým vzorem i současným požadavkům moderního stylu. Díky technologii podglazurové dekorace je ekologicky nezávadný, odolný proti všem druhům mycích prostředků na nádobí a je i vhodný pro mikrovlnnou úpravu a ohřev potravin.

Nyní soutěžní otázka na závěr :

Z kolika dílů se skládá vánoční Betlém vyrobený v Porcelánové manufaktuře Royal Dux Bohemia, a.s , který je vyobrazený na www.royall2000.cz ?
Odpovědi zasílejte na e-mail : royall2000@seznam.cz . Uzávěrka odpovědí končí dnem 25.11.2001.Losování za přítomnosti notáře proběhne 4.12.2001. 
Vylosovaný výherce bude kontaktován e-mailem.

Ze správně zodpovězených otázek vylosujeme jednoho výherce, který obdrží cibulákovou vánoční ozdobu ve tvaru vločky od firmy Royal Dux Bohemia a.s..

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Rodinní příslušníci vám důrazně řekli, že nejsou zvědaví na vnucování názorů. Máte tendence cpát jim slova do úst, a to se nikomu nezdá. Připadáte si jako někdo nepotřebný. Ale to není…

Nejčtenější články

Doporučujeme