Pořiďte si paní na úklid

31. 5. 2012
Pořiďte si paní na úklid
Představte si ten krásný pocit, kdy se vrátíte z práce domů a čeká na vás krásně vygruntovaný a voňavý byt. A najednou si místo záchrany domácím chaosu můžete dopřát jiné radosti.

Představte si ten krásný pocit, kdy se vrátíte z práce domů a čeká na vás krásně vygruntovaný a voňavý byt. A najednou si místo záchrany domácího chaosu můžete dopřát jiné radosti. Třeba obyčejný relax nebo hrátky s dětmi, na které vám nezbývá tolik času. Že to zní jako pohádka? Kdepak. Stačí jen odhodit předsudky a pořídit si paní na úklid! Poradíme vám, jak na to!

Překonejte předsudky

Možná stále žijete v představě, že mít pomocnou sílu v domácnosti je jen pro bohaté a možná i neschopné, kteří vlastní rozlehlé vily. Není to zdaleka pravda. Mít hospodyni není opravdu už nic, za co byste se měla stydět. Je to prostě trend dnešní uspěchané doby. Zkrátka hodně lidí touží mít po osmi náročných hodinách v práci doma klid a ne druhou směnu. No, zkuste se schválně udělat malý průzkum mezi svými známými. Nejspíš budete sama překvapená, kdo všechno ve vašem okolí takovou paní má k dispozici … A věřte, že pravidelný úklid jednou týdně opravdu nezruinuje váš domácí rozpočet. Ani se nemusíte cítit trapně a neschopně, že si povoláte pomocnou sílu do malého 3+1. Stačí si jen ujasnit výhody, které vám to přinese… Spočítejte si, kolik času měsíčně strávíte s luxem či prachovkou v ruce. Kolik dlouhých hodin prostojíte u žehlicího prkna apod. Opravdu stojí za to tolik času promarnit domácími pracemi? Netoužíte ho prožít úplně jinak?

Před paní na úklid se nestyďte

Mnoho žen, přiznává, že hlavně ze začátku pro ně není snadné, pustit si nějakou cizí ženu do svého soukromí. Vadí jim fakt, že tahle paní bude mít podrobný přehled o celé domácnosti. A stydí se, že odhalí všechny její domácí resty. Dokonce většina z nich před první návštěvou šúruje jako o závod. Aby si o nich dotyčná náhodou nemyslela nic špatného. Věřte ale, že tyhle pochyby jsou zbytečné. Paní k vám nechodí z důvodu, aby vám prohrabávala skříně či šmejdila v osobních věcech. Přišla k vám do práce, stejně jako vy třeba chodíte do kanceláře.

Kde hledat?

Hledat můžete dvěma způsoby: buď dát na doporučení kamarádky či známých nebo se obrátit na specializované agentury. Každá z možností má své pro a proti, proto zvažte, co se vám více zamlouvá.

Varianta 1- Pokud máte kamarádku, která má už třeba léta osvědčenou paní na úklid a ta si najde čas i na vaší domácnost, můžete pomalu slavit. Jen pozor! Každá jsme jiná a každá také máme jiné požadavky, představy a zvyklosti… Což znamená, že to, co vyhovuje jedné, automaticky nemusí vyhovovat i druhé. Pokud s paní na úklid počítáte na dlouhodobou výpomoc, je třeba si uvědomit, že hospodyně se stane do určité míry součástí vaší rodiny. Je dobré, abyste si zkrátka sedly. Proto vybírejte pečlivě… Výhodou doporučené hospodyně je zpravidla také to, že bere méně peněz než ta z agentury. Je také jednodušší se s ní domluvit na změně času či pracovní době. A mínusy? Nevýhody pocítíte většinou, až něco přestane fungovat nebo se rozbije. Škodu vám nikdo neuhradí.

Varianta 2- Vyberete-li si hospodyni přes agenturu, zaplatíte sice více, ale zas můžete být více v klidu. Agentura totiž za hospodyni ručí. Pokud se tedy v bytě něco rozbije, úhrada probíhá z pojištění agentury. Spolehnout se můžete také na prověřené a zkušené hospodyně s čistým trestným rejstříkem. Většina agentur ručí i za jejich přesnost, serióznost a diskrétnost. Zprostředkovatelská firma vám též vyhotoví smlouvu s přesným rozsahem a frekvencí poskytovaných prací. Agentur nabízejících úklidové služby najdete na internetu celou řadu. Stačí si jen vybrat tu nejblíže vašemu okolí. Ceny většiny firem jsou si hodně podobné. Platí ale čím dále od Prahy, tím jsou ceny samozřejmě nižší. Pokud k vám nezajíždí žádná z linek MHD, počítejte navíc s příplatkem za dopravu.

Kolik vás tenhle „komfort“ bude stát?

Ceny se odvíjí od toho, zda máte zájem o pravidelný úklid nebo jednorázový úklid jako například pouhé mytí oken či vyčištění koberců. U většiny firem platí pravidlo: čím častěji budete mít doma paní na úklid a budete-li její služby požadovat pravidelně, tím bude cena nižší, a naopak. Cena za pravidelný běžný úklid (utírání prachu, luxování, mytí podlah, nádobí, WC a koupelny) jednou týdně se pohybuje okolo 120-180 na hodinu. Záleží na agentuře, od které budete chtít tuto službu poskytnout. Potřeby a velikost domácností se také samozřejmě liší. Nicméně počítejte přibližně tak s půl hodinou na koupelnu, půl hodinou na kuchyň, a rovněž přibližně půl hodinou na každou další místnost. Což tedy dělá zhruba 360 Kč týdně za menší a většinou dostačující úklid středně velkého bytu. Měsíčně tedy počítejte s výdajem cca 1500 Kč. Záleží pak jen na vás a na konkrétní domluvě, co vše od paní na úklid budete vyžadovat. Jestli si i připlatíte za žehlení apod. Úklidové firmy v současnosti nabízí opravdu nepřeberné možnosti výpomoci, stačí si jen vybrat

Dobré rady!

• Pokud přijmete paní na úklid jinak než přes agenturu, nezapomeňte s ní sepsat smlouvu, kde vše bude jasně dáno. Jaké služby od ní požadujete a za co budete platit. Dohodnout se můžete i například i na druzích a množstvích úklidových prostředků. Vyhnete se tak zbytečným problémům.

• Důležité je, aby placená úklidová služba pro vás znamenala skutečný přínos a nezaplatili jste za ni více, než je nutné.

• Při hodnocení rychlosti a kvality provedeného úklidu berte v úvahu, kolik času zabere úklid domu vám. Kromě času kontrolujte především výsledek.

• Vždy si však buďte vědomi toho, že vy jste ten, kdo platí. A tak pokud se vám cokoli nelíbí, ozvěte se a práci klidně „reklamujte.“

• Bohužel ani známá ani agentura vám nikdy nedá stoprocentní záruku dané osoby. Proto raději doma nenechávejte volně ležet větší hotovost nebo jiné drahé šperky. A raději vše dobře uschovejte například do domácího trezoru.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se oblékají celebrity v Cannes?

ČTĚTE TAKÉ:
Sheldon z Big Bang Theory se veřejně přiznal, že je gay a zasnoubil se

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Odpoutejte se od nepříjemností, které na vás čekají, a dočkáte se zadostiučinění. I když nejde všechno podle plánu, máte velké ambice a sny, a ty si chcete za každou cenu vyplnit! Nevěřte…

Nejčtenější články

Doporučujeme