Postavte se rakovině

8. 10. 2008
Postavte se rakovině
Rakovina prsu je každý rok diagnostikována milionům žen po celém světě. Jedná se o nejčastější formu rakoviny u žen. V České republice se smutnou zprávu o onemocnění touto formou rakoviny dozví 6000 žen a téměř 2000 na ni zemře. Nejlepším a také jediným způsobem, jak proti ní bojovat, je odhalit ji včas a začít léčit. Rakovina prsu se však nevyhýbá ani opačnému pohlaví. Jedno procento nádorů postihuje také muže.

Rizikové faktory

Zvýšené riziko onemocnění rakoviny prsu mají ty ženy, u kterých se rakovina prsu vyskytla v rodině, u matky či sestry, zejména v mladším věku. Tato riziková skupina žen by měla být sledována ve specializovaných poradnách, kde je možné nejen zhodnotit rizika, ale provést i testování genetických předpokladů, které ovlivňují 5 až 7 procent případů.

Prevence

Nejlepším způsobem prevence je kombinace samovyšetření prsu, vyšetření ultrazvukem a hlavně nezbytná odborná vyšetření mamografem. Pravidelné mamografické vyšetření je vhodné u žen nad 40 let věku, pro mladší ženy se nehodí. Při mamografickém vyšetření dokáží lékaři objevit za vhodných okolností malé ložisko, které není dosud hmatné, a u kterého je vysoká naděje úplného vyléčení.

„Záludností tohoto závažného onemocnění je fakt, že obvykle nebolí, a tak ženy nemají silné nutkání jít k lékaři. Prevence se zanedbává a často se stává, že je rakovina prsu diagnostikována až v pokročilých stádiích, kdy už je léčba obtížnější a naděje na vyléčení menší,“ řekl profesor. MUDr. Jan Daneš, CSc. přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Včasné odhalení nádoru a rychlé zahájení léčby jsou také jedním z hlavních faktorů snižujících nutnost radikálního chirurgického řešení. Obvykle stačí jen odstranění nádoru s částí zdravé tkáně a uzlinami v podpaží,“ řekl dále profesor Daneš.

Způsob léčby

Léčba rakoviny prsu závisí na mnoha okolnostech. Lékař musí před zahájením zvážit, jakého typu nádor je, jeho schopnost reagovat na vliv hormonů, velikost i rozsah nádoru, věk, genetické dispozice i celkový zdravotní stav pacientky. Chirurgická léčba spočívá v odstranění části tkáně s nádorem nebo celého prsu včetně spádových lymfatických uzlin, které mohou být také zasaženy. Nádor se musí vyříznout celý, aby se minimalizovalo riziko jeho návratu. Poté může následovat ozařování nebo chemoterapie. Slouží k úplnému zničení všech zbývajících nádorových buněk.

Mamografické vyšetření

V České republice byl plošný mamografický screening oficiálně zahájen na konci roku 2002 a v současnosti je provozován na 66 akreditovaných pracovištích. Preventivní mamografické či sonografické vyšetření hradí zdravotní pojišťovny v České republice jednou za dva roky, a to jen ženám mezi 45 a 69 lety. Pokud se však rakovina ve vaší rodině vyskytuje či máte i malé podezření, neváhejte a na mamograf se objednejte.

Poukaz na vyšetření

Dobrou zprávou je, že můžete získat poukaz v hodnotě 200 korun právě na a sonografické nebo mamografické vyšetření. Poukázka Ženy ženám je určena pro ty, které nárok na vyšetření sice mají, ale chtějí podstoupit preventivní prohlídku v kratším než dvouletém intervalu, nebo nespadají do zákonem daného intervalu. Cena jednoho vyšetření se pohybuje v rozmezí od 200 do 800 Kč podle způsobu prohlídky. Poukazy je možné získat na osvětových akcích Avonu, například v průběhu Růžová jízdy proti rakovině prsu, na Avon Lince proti rakovině prsu, prostřednictvím organizací onkologicky nemocných a také přímo v akreditovaných screeningových centrech. Ženy, které se rozhodnou finančního příspěvku na vyšetření prsu využít, se musí objednat na akreditovaném pracovišti. Seznam pracovišť je spolu s kontakty k dispozici v informační brožuře, jejíž součástí je právě kupon s příspěvkem na vyšetření. Vyplněný kupon je nutné odevzdat bezprostředně před vyšetřením.

Kde hledat pomoc

Každý všední den od 9.00 do 19.00 hodin můžete anonymně požádat o pomoc na bezplatném telefonním čísle 800 180 880. Své rady zde poskytují zkušené laické terapeutky i odborníci – ve středu od 16.00 do 19.00 hodin onkologové, v pátek od 16.00 do 19.00 hodin psychologové. Další informace najdete na internetových stránkách Avon proti rakovině prsu www.zdravaprsa.cz a na stránkách Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu www.breastcancer.cz. Seznam akreditovaných pracovišť, která poskytují mamografický screening, naleznete na internetových stránkách www.mamo.cz, kde je možné využít i emailovou poradnu zaměřenou na choroby prsu.

Připněte si růžovou stužku

Informovanost o zákeřné nemoci je nesmírně důležitá. Čím více informací máte, tím větší šanci máte úspěšně se zákeřné rakovině prsu postavit. Proto se spojilo 12 předních kosmetických značek, aby zvýšily informovanost a zajistily finanční prostředky. V průběhu celého října rozdávají značky v čele s Estée Lauder, Clinique, Bobbi Brown, Donna Karan či Tommy Hilfiger růžové stužky a prodávat zvláštní výrobky symbolizující jejich podíl na „růžovém slibu“ s cílem zvýšit informovanost, podpořit výzkum a zvítězit nad rakovinou prsu. V České republice se vlajkovou lodí projektu stanou obchody Estée Lauder v Železné ulici a v obchodních centrem Palladium a Metropole Zličín. V roce 2000 se modelka Estée Lauder Elizabeth Hurley mluvčí informační kampaně o rakovině prsu, její tvář nechybí ani letos. Svým rozsahem patří nadace založená v roce 1993 mezi ty skutečně pomáhající. Nejméně 85 centů z každého dolaru věnovaného nadaci jde přímo na programy výzkumu rakoviny prsu a zvyšování informovanosti o ni. V říjnu 2005 bylo přiděleno celkem 22 milionů USD 110 vědcům v USA, Kanadě, Evropě, Latinské Americe a Izraeli. Časopis Money nadaci zařadil mezi osm nejvýznamnějších dobročinných organizací v Americe.

Růžová jízda

Růžovou jízdu proti rakovině prsu připravila společnost Avon Cosmetics ve spolupráci s Aliancí českých organizací a žen s rakovinou prsu. Symbolem akce zůstává specifický růžový autobus. V každém městě zastaví jeho posádka na jeden den od 9:30 do 17:30 hodin a kromě informací z oblasti prevence rakoviny prsu zprostředkuje ženám rovněž distribuci poukázek Ženy ženám s příspěvkem 200 korun na preventivní vyšetření prsu. Poukázky je možné využít do konce října 2008.

Foto: Avon, Estée Lauder

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Romantika a milostný život jsou doménou tohoto měsíce a ani vy se neubráníte lásce. Jste od přírody hraví a vaše srdce je plné touhy po sblížení. Proč se tedy plně nesvěřit do vábivých…

Nejčtenější články

Články odjinud