Postcovidový syndrom není mýtus: Jak poznáte příznaky a co na ně platí? | Foto: iStock

Foto: iStock

Postcovidový syndrom není mýtus: Jak poznáte příznaky a co na ně platí?

S existencí covidu se začal objevovat také termín postcovidový syndrom. Problémy spojené s proděláním nemoci covid-19 podle odborníků skutečně existují. Příznaky se navíc mohou projevit i několik měsíců po prodělání onemocnění covidem. Jak je poznáte a co na ně platí?

Co označujeme jako postcovidový syndrom?

Postcovidový syndrom nebo také dlouhý covid je soubor příznaků, které vás mohou trápit i několik měsíců po prodělání onemocnění covid-19. Objevují se i po uzdravení a týkat se mohou kohokoliv, kdo nemocí prošel, přitom se zdaleka nemuselo jednat o vážný průběh. U některých jedinců se zřídka mohou příznaky objevit i s větším odstupem času, například po roce. Vyvolat je může mimo jiné dlouhodobé působení stresu nebo fyzická zátěž a další okolní negativní vlivy.

Jaká je nejnakažlivější mutace covidu? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 5

Postcovidový soubor příznaků

Příznaků, které mohou souviset s proděláním covidu, je mnoho. Zatímco někdo si stěžuje na celkovou neustupující únavu, vyčerpání či zhoršenou kvalitu spánku, některé jedince můžou trápit také přemisťující se bolesti kloubů, zad a svalů, bolesti břicha i hlavy, ze kterých dokonce mohou vzniknout pravidelné migrény. Objevují se i případy, kdy se lidé musejí potýkat též s přetrvávající ztrátou čichu nebo chuti, zvýšenou teplotou až horečkou, ale také dýchavičností a dlouhodobým kašlem. Pacienti si také stěžují na občasné příliš rychlé bušení srdce.

Některé ženy se po prodělání covidu setkaly dokonce s větším padáním a řídnutím vlasů či se zhoršením kvality pleti. Výjimkou nejsou ani žaludeční a trávicí problémy, nechutenství nebo potíže se soustředěním a zapomnětlivost. Po covidu mohou hrozit také deprese a jiné psychické problémy nebo zhoršení jiného stávajícího chronického onemocnění. Zvláštních a nepříjemných příznaků po covidu se vyskytuje celá řada a jejich projevy jsou u každého člověka individuální.

Pokračování 3 / 5

Komu hrozí problémy?

Pokud si říkáte, že u vás postcovidový syndrom nehrozí, nemusíte mít pravdu. Týká se totiž všech lidí a jeho vznik hrozí každému bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Pravdou ale zůstává, že některé skupiny lidí k němu mohou být přece jen náchylnější. Větší riziko hrozí osobám s přidruženými chronickými onemocněními anebo s autoimunitními poruchami. Sem patří všichni jedinci s oslabenou imunitou, například kardiaci, obézní lidé, diabetici nebo jedinci s jinými autoimunitními onemocněními. Často se ale postcovidový syndrom týká také dětí a mladistvých.

Pokračování 4 / 5

Postcovidový syndrom u dětí

Postovidový syndrom se podle odborníků týká nejen dospělých, ale i dětí. V jejich případě se mohou objevovat takzvané postcovidové prsty. Na dětské pokožce se objevují bolestivé hrbolky a někdy i svědivá vyrážka, nejčastěji se vyskytuje na prstech u nohou. Dětské prsty pak mohou vypadat jako s omrzlinami. Jejich zbarvení může vypadat nepřirozeně, někdy může být jejich barva až ve fialovém odstínu. Tyto příznaky se u dětských pacientů objevují nejčastěji kolem druhého až třetího dne po prodělání nemoci a obvykle do týdne mizí. Výjimkou po covidu není ani výskyt kopřivky nebo drobných výronů na kůži nohou.

Pokračování 5 / 5

Na co si dávat pozor (nejen) po prodělání covidu?

Pokud jste před nedávnem prodělala onemocnění covidem-19, měla byste se bez ohledu na závažnost jeho průběhu ještě několik měsíců poté výrazně šetřit. Dbejte hlavně na pravidelný a dostatečný odpočinek, důležitý je především kvalitní a pravidelný spánek. Choďte často ven na čerstvý vzduch, pravidelně se hýbejte a jezte zdravě. Kromě bohaté, pestré a vyvážené stravy nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim, ideálně složený z čisté neperlivé vody, případně z bylinkových a jiných čajů.

Snažte se najít si vždy chvíli pro sebe a své koníčky a nezapomínejte relaxovat. Nepřetěžujte se a vyhýbejte se, pokud je to možné, psychickému vypětí, případně se ho snažte alespoň efektivně ventilovat. Vyzkoušejte například meditaci, popovídejte si s kamarádkou nebo začněte s cvičením jógy. Díky preventivním opatřením se můžete vyhnout některým spouštěčům postcovidových projevů, například dlouhodobému stresu, který bývá v případě těchto potíží jedním z hlavních viníků.

Doporučujeme

Články odjinud