Povídka: Sen o snu

22. 3. 2002
Povídka: Sen o snu
Je to kruňárna, pomyslela si Norma a obcházela všechny své známé i neznámé, aby z nich vymámila něco víc než zrcadlení svého tajemství, než chabou výmluvu, že nic nevědí, že se s ním už dlouho neviděli a tak podobně.

Sen o snu

Je to kruňárna, pomyslela si Norma a obcházela všechny své známé i neznámé, aby z nich vymámila něco víc než zrcadlení svého tajemství, než chabou výmluvu, že nic nevědí, že se s ním už dlouho neviděli a tak podobně. Kolikrát si už připadala víc než trapně, když jim pokládala stále tytéž otázky, avšak dlouho dopředu připravované, lstivě zaváděla řeč jen na to jediné téma, jež ji zajímalo. Výsledek jejího snažení byl tak chabý, ba přímo bezvýznamný, že potom později málem tloukla hlavou o zeď, jak si připadala uboze.

Když o svém tehdejším problému s odstupem let přemýšlí, tak jí připadá, že celé ty roky žila jakoby mimo realitu. Jako zazděná ještěrka si v té své vlastní fosílii snila o životě, zatímco ten skutečný se odehrával za jejími zády. Dál seděla v jakési jeskyni a oddávala se téměř náruživě snění o něm. Ten její ideál bral na sebe podobu zcela reálných mužů, ale jakmile se s některým seznámila, tak v tu ránu jí z očí spadly růžové brýle a ona prohlédla, že se opět s tím svým vysněným idolem minula. Tato směšná postava přece nemůže být tím pravým mužem, kterého si chce připustit k tělu, mumlala si v duchu a ze vztahu co nejrychleji vycouvala. Nedá se však říct, že by dříve či později dostala rozum a zanechala těchto červenoknihovnových halucinací. Pouze naznala, že býti pannou ve dvaadvaceti, kdy její kamarádky si již několik let zvesela užívají, není až tak povznášející pocit a koneckonců za zkoušku nic nedá a svůj sen si může zdát i nadále, avšak jeho realizaci na čas odloží.

Ta změna přišla zprudka jako ostatně všechno v jejím životě. Spletla se však, když pomýšlela na to, že si někoho narazí jen tak. Ne že by o ni kluci neměli zájem. Odjakživa byla malá, křehká, trošku nedovyvinutá, avšak patrně v mužích probouzela zasunuté ochranitelské sklony. Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že mají co do činění s osůbkou ráznou, prostořekou, jež je v ničem nešetří a už vůbec nedokáže jen zlehounka brnkat na jejich mužskou pýchu a ješitnost. Ona zase pro změnu narážela na samé povýšené nadsamce, dychtící jen po té jisté věci, myslící jen na to, jak odpanit svou další oběň. Alespoň takto si vykládala ty jejich průhledné snahy, jak ji vylákat někam na osamělé místo, někam, kde by se dalo páchat úplně všechno. Jednoho dne však stejně neunikla. Dá se říct, že dotyčný se jí líbil dlouho. Doposud však chodil s prsatou blondýnou a nikdy ji ani ve snu nenapadlo, že by tomu mohlo být i jinak. Jeho sólová kytara v rockerské skupině, mimochodem na velmi slušné úrovni, ji však doháněla k šílenství. Nikdy nechtěla patřit k těm přibloudlým fanynkám, jež po produkci postávají, číhají a všelijak jinak vyhlížejí své idoly či se přímo vetřou na hotel.

Večer, kdy se to stalo, tančila obzvlášň s vervou a možná se dá řici, že vášnivě. Všiml si jí a poslal svého kamaráda k jejímu stolu, jestli by po produkci neměla zájem se s ním sejít. Proč ne, souhlasila. Ba co víc, ihned se to mezi holkami rozkřiklo a viděla, že jí toto vyznamenání mnohé závidějí. Od toho večera si připadala jako zadaná. Když si vybavuje své tehdejší pocity, tak nevěřícně kroutí hlavou, protože od tohoto jediného okamžiku, kdy jí řekl: "Nezlobíš se, Normo, že jsem za tebou nepřišel sám?",ví, čemu se říká láska na první pohled. Co k tomu dodat? Chodili spolu tři měsíce. O víkendech si ji vyzvedával doma. Čekával na ni u vlaku, když přijížděla ze školy. Povídali si o všem možném i nemožném a i když třeba mlčeli, stále byla skálopevně přesvědčena, že on je ten, na něhož celý svůj dosavadní život čekala. Jak se z hloubi duše mýlila. Odjela na svaňák, jako ve snách odmaturovala a když se konečně ocitla na nástupišti svého rodného města, tak on nikde. Nečekal ji, jak měli domluveno, prostě nebyl. Ani neví, jak doslova dolezla domů, maturita, rodičovské vyptávání, to všechno jí bylo srdečně fuk. Taktak se udržela, aby se nerozeřvala jako kráva. Pak si zalezla do svého pokoje a nejednu noc probrečela do polštáře. To už se jí doneslo, že si prostě narazil jednu zrzavou fanynku, jež po něm toužila mnohem déle než ona. Dobrá duše Květuše Králíčková ji pak uklidňovala tím, že měl údajně prohlásit, že byla křehká jako porcelánová panenka, že by se jí člověk bál dotknout. No dobře, netokl se, ale Norma toto střetnutí se svým idolem málem nepřežila. Moc dobře si pamatuje, jak se napřed ubezpečila, že nikdo není a nebude dlouho doma a potom v kuchyni třískala hlavou o zem, až její čelo vypadalo jako po srážce s náklaďákem. Ne, nikomu by nepřála ty kruté měsíce, které přišly potom. Kdy nevynechala jedinou rockerskou produkci svého zbožňovaného. Sjezdila kvůli tomu lán světa a na parketě pak řádila jako vyšinutá běhna, jenom aby na sebe upozornila. Kdykoliv o ni zavadil pohledem, ztuhla jako opařená a bylo jí až nevolno. On však dál chodil s tou svou zrzkou a tak to mělo být.

Když se za nějaký ten rok vdávala, tak hrál na její svatbě. Ale to už nechala za sebou jeskyni, chtě nechtě vylezla z té své fosílie, aby nasála život. Takže tím, že ji opustil, jí vlastně prokázal docela dobrou službu. I když si v první chvíli myslela, že už nikdy v životě nemůže nikoho tak hluboce milovat, tak opak byl pravdou. Život je někdy posměváček, někdy geniální režisér, jenž tahá za nitky našeho osudu. Užívala si, že rockeři v čele se svým sólovým kytaristou hráli její svatební čardáš. Byň byla do svého nynějšího manžela opět bezhlavě zamilovaná, tak jí dělalo náramně dobře, že on ji vidí jako krásnou nevěstu se závojem a vlečkou. Cítila satisfakci, ale úplně jedno jí to pořád ještě nebylo. Až po letech, když ho náhodou potkala při jedné z návštěv svého rodného města, tak zjistila, že ty bláhovosti spalničkového mládí ji už definitivně přešly. Její někdejší zamilovanost nerezonovala ani v náznaku. Akorát si vůbec nebyla jista, jestli je jí to více líto nebo je ráda.

Autor: Dada

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nepolevujte ze svých nároků a vyburcujte se k ještě lepším výkonům. Jen tak se dostanete opět na hvězdnou dráhu. Kariéra sice stagnuje, ale nadřízený vám plně věří. Stačí přijít s dalším…

Nejčtenější články

Doporučujeme