Povislé koutky úst: Bojujte proti nim cvičením, retinolem i make-upem

Povislé koutky úst: Bojujte proti nim cvičením, retinolem i make-upem

Povislé koutky úst mohou být způsobeny několika faktory, včetně nedostatku hydratace, nedostatku výživy, stárnutí, nedostatečné péče o ústa a zubní protézy. Zde je několik tipů, jak se s tímto problémem vypořádat.

Co vede k povislým koutkům rtů?

Na vině je samozřejmě především proces stárnutí a s ním spojená ztráta elasticity pleti, častým viníkem bývá i nedostatečná hydratace. Jsou ale další důvody, o kterých se příliš nemluví. Jedním z nich je například rychlá ztráta hmotnosti, kdy může dojít k povislým koutkům úst, protože kůže nemá čas se přizpůsobit novému tvaru tváře. Dalším důvodem bývá nadměrné slunění, jež může vést k poškození kůže a způsobit vznik vrásek a povislých koutků, škody způsobuje ale i genetická predispozice. Genetické faktory mohou hrát roli v povislých koutcích úst, protože určité typy kůže jsou náchylnější k tvorbě vrásek a ztrátě elasticity.

Jak omladit obličej pomocí cvičení? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Péče o rty i tělo

Zvlhčujte své rty: Pokud jsou vaše rty suché, zvlhčete je pomocí balzámu na rty nebo přírodních olejů, jako je kokosový, jojobový nebo ricinový, aby se hydratovaly a zůstaly pružné. Ujistěte se, že pijete dostatek vody během dne, aby vaše tělo zůstalo hydratované. To pomůže udržet pokožku na rtech i celkově v lepším stavu. Konzumujte potraviny bohaté na vitaminy a minerály, zejména vitamin B a železo, které jsou důležité pro zdraví pokožky a tkání.

Ujistěte se, že si pravidelně čistíte zuby a dásně a používáte ústní vodu nebo vodní sprchu k odstranění bakterií a zbytků jídla. Používejte jemný peeling nebo kartáček na rty, aby se odstranily odumřelé kožní buňky a podpořila tvorba nových buněk.

Pokračování 3 / 6

Pozor na make-up

Vyhněte se nadměrnému používání make-upu. Pokud používáte rtěnku nebo jiné produkty na rty, snažte se používat přírodní produkty a vyhnout se nadměrnému používání. Aplikace nesprávných kosmetických produktů, jako jsou agresivní rtěnky nebo produkty s obsahem alkoholu, může také vést k vzniku povislých koutků.

Pokračování 4 / 6

Používání retinolu

Retinol, což je forma vitaminu A, pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu, což je protein, který dodává kůži pružnost a pevnost. Když stárnutím dochází k ztrátě kolagenu, může kůže ztrácet svou elasticitu a dochází k tvorbě vrásek a povislých koutků úst. Retinol pomáhá zlepšit tvorbu kolagenu a může tak pomoci posílit pokožku kolem koutků úst a snížit vzhled povislých koutků.

Retinol však také může způsobit podráždění pokožky. Je proto důležité používat kosmetické produkty obsahující retinol s opatrností a postupně zvyšovat jeho koncentraci. Pokud máte citlivou pokožku nebo máte nějaké problémy s kůží, je nejlepší se poradit s dermatologem.

Pokračování 5 / 6

Posilování obličejových svalů

Pravidelným cvičením obličejových svalů můžete posílit koutky úst a odstranit povislé koutky. Například zatnutí rtů a pomalé otevírání a zavírání úst může pomoci posílit svaly v této oblasti. Zkuste také úsměv na 10 sekund: Začněte tím, že si napnete svaly kolem úst a držte tuto pozici po dobu deseti sekund. Poté uvolněte svaly a opakujte cvičení pětkrát. Pomoci může i opakování písmene O: Zhluboka se nadechněte a pak pomalu vydechněte, zatímco tvarujete rty do tvaru písmene „O“. Držte tuto pozici po dobu deseti sekund a opakujte cvičení pětkrát.

Pokračování 6 / 6

Rada odborníka

Pokud se vaše povislé koutky úst nezlepší při dodržování těchto tipů, měla byste se obrátit na dermatologa nebo odborníka na péči o pokožku, aby vám pomohl najít řešení, které pro vás bude nejvhodnější. Mezi nejčastější možnosti patří injekce kyseliny hyaluronové nebo laserová terapie, které mohou pomoci zlepšit vzhled povislých koutků. Problém konzultujte také se svým zubařem, obzvlášť v případě, že máte zubní protézy. Je důležité se ujistit, že jsou správně umístěny a nepřispívají k problému s povislými koutky.

Doporučujeme

Články odjinud