Povzdech čtenářky: Strašně mi vadí partnerova plynatost

13. 4. 2014
Povzdech čtenářky: Strašně mi vadí partnerova plynatost
Ano, vím, toto téma je poněkud choulostivé a psát někam „o prdu“ přijde mnohým trapné, nedospělé a třeba i nechutné, ale možná má někdo podobné trápení…

„S přítelem žijeme 6 let, máme společné zájmy, pracujeme ve stejném oboru, rozumíme si. V poslední době docela často mluvíme i o svatbě a dětech. Jeden z mála háčků, který zatím naše soužití má, je partnerova (dle mého naprosto nezřízená) plynatost. Z domova prostě na něco takového nejsem vůbec zvyklá, samozřejmě, že to někomu občas „ujelo“, ale tatínek i maminka a nakonec i já s bratrem jsme tyto záležitosti prostě řešili odskočením na WC. Což jsem vždy vnímala jako něco přirozeného a zpětně to vidím i jako výraz úcty a respektu ke spolubydlícím a možná i elemntární slušnost. Jenže ten můj si doma uleví kdykoliv, kdekoliv a při čemkoliv.

Je opravdu takový problém odskočit si na WC? Samozřejmě, že chápu, že to někdy nelze naplánovat, ale co je moc, to je příliš. Přijde domů, rozepíná kalhoty… a rána jako z pistole odstartuje závod o nejmohutnější – takřka každodenní – projevy trávících pochodů. Zdaleka nejhorší mi ale nepřijdou zvuky či pachy, ale ta jeho okázalá rozkoš, se kterou si doma ulevuje.

Pokoušela jsem si s ním nesčetněkrát na toto téma v klidu povídat, vysvětlovat, prosit, ale obvykle vše skončilo tím, že jsem přecitlivělá, že u nich doma tohle nikdy nikoho nenapadlo řešit (bohužel) a kde jinde by si prý měl ulevit, než doma. Ano, tomu rozumím, ale proč přede mnou a proč s takovou pompou? Snažila jsem se zvyknout si, být velkorysá, vše přehlížet, ale prostě mi to stále strašně vadí, dokonce tak, že mám někdy problémy v intimní oblasti. Co dál? Přece nebudu s partnerem rozcházet kvůli „prdu“!

(Lucka R., 35)

7 nejčastějších příčin dlouhodobé plynatosti

Slečně Lucce nejspíš nepomohou dobře míněné rady či ostrá slova, ale spíše moderní medicína. Tedy v případě, že by se jí podařilo partnera přesvědčit, aby problémy konzultoval s lékařem. Odchod plynů je samozřejmě v určité míře zcela fyziologický, neboť každý z nás za 24 hodin vyprodukuje v průměru půl litru střevních plynů a zhruba až 14krát za den si uleví. Úporná dlouhodobá plynatost však mívá většinou zdravotní příčiny. Možný původ dlouhodobé masivní plynatosti může být značně různorodý; od méně závažných a řešitelných problémů, až po vážné zdravotní komplikace. A jaké jsou nejčastější příčiny dlouhodobé plynatosti?

  1. Přemnožení kvasinek ve střevě
  1. Nesnášenlivost určité potraviny (často např. mléka)
  1. Dráždivý tračník
  1. Porucha tvorby trávicích enzymů slinivky břišní
  1. Poruchy funkce žlučníku nebo jater
  1. Poruchy funkce štítné žlázy
  1. Stres

Jedním z méně známých původců zvýšené plynatosti může být i dlouhodobý stres. Někteří lidé totiž ve stresové situaci naprosto nevědomě polykají velké množství vzduchu, což se může mimo jiné projevit úpornou a dlouhodobou zvýšenou plynatostí.

Známý český gastroenterolog, docent Pavel Kohout, z II. interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze se dokonce nerozpakuje tvrdit, že: „V případě úzkosti nebo deprese není chybou podat antidepresiva nebo léky určené k přeladění námahy. Nutné je dbát na složení střevní mikroflóry, případně upravit jídelníček nebo podat probiotické bakterie.“

Neskrývá se za problémy Lucčina partnera například potlačovaný stres v zaměstnání? Nebo nerozpoznaná alergie, nesnášenlivost některé potraviny, či třeba přemnožené kvasinky po střevních infekcích nebo opakované léčbě antibiotiky? Asi Lucce nezbude nic jiného, než se opět s partnerem bavit o „prdu“.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zatoužíte po společnosti příbuzných či přátel. Je docela možné, že vyrazíte na společný výlet anebo na chatu. Dávejte si však pozor na aktuální omezení, ne vše by mohlo dopadnout dobře.…