Pozapomenutá 1. česká miss Růžena Brožová: Jak okouzlila Francii i Muchu

3. 2. 2023
Psal se rok 1909 a čeští přistěhovalci v Paříži chtěli světu ukázat, že Češky jsou nejkrásnější ženy na světě. A podařilo se! Vznikla soutěž, která byla jakýmsi předchůdcem soutěží královny krásy neboli Miss, jak je známe dnes. Ta tehdejší se ale od současné podoby zásadně lišila. Vyhrála ji tehdy kráska ze Slovácka Růžena Brožová a svým půvabem si podmanila nejen naši zemi, ale celou Francii. Jaký byl její životní příběh a proč byla rusovlasá dívka múzou Alfonse Muchy?

Hledá se Ideální dívka Čech aneb Cestu ke slávě odstartoval inzerát

I když se za první Miss Československa odjakživa považuje Ivana Christová, která soutěž vyhrála v roce 1989, pravdou je, že úplně prvním titulem české královny krásy se pyšnila Růžena Brožová z Brna. Modrooká prvorepubliková kráska se narodila v roce 1892. Jako malá v sobě objevila umělecký talent a začala hrát divadlo. Šla tak ve stopách rodičů — kočovných herců, kteří dceru angažovali v divadelních představeních své herecké společnosti.

I přesto ale nebyla do té doby Růžena nijak známá. Její cestu ke slávě evropských rozměrů rozpoutal v roce 1909 jeden novinový článek o tom, že se hledá Ideální dívka Čech. Otec pohledné dívky neváhal a dceru do soutěže přihlásil.

Proč první československou Miss Ivanu Christovou po výhře vypískali? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Na konci pracovního týdne pocítíte velkou únavu a klesne i vaše výkonnost. Kvůli podráždění mohou na pracovišti vzniknout zbytečné konflikty. Dávejte si na to pozor, protože byste si mohly…

Nejčtenější články

Doporučujeme