Poznáte, které manželství je to vaše?

16. 1. 2002
Poznáte, které manželství je to vaše?
Manželství zdánlivě šňastné se může rozpadnout, naopak navenek vyhlížející naprosto nespokojené manželství může přinášet oběma partnerům mnoho pozitivního.

Poznáte, které manželství je to vaše?

Manželství zdánlivě šňastné se může rozpadnout, naopak navenek vyhlížející naprosto nespokojené manželství může přinášet oběma partnerům mnoho pozitivního. Pokusme se manželství středních párů rozdělit do několika typů:

Pitbull manželství - je takové manželství, v němž manželé bojují o moc, prestiž a postavení. Někdy k sobě mají určitý vztah, ale jindy si dávají najevo, že se opravdu nemají rádi. V takovém manželství bývá veden boj i prostřednictvím dětí, které takové soužití jejich rodičů neurotizuje a poznamenává často na celý život. 

Dalším typem je manželství návykově konfliktní - pár nespojuje nic jiného než zvyk, život si jeden bez druhého nedokáže představit. Jejich manželství není ale bezkonfliktní, ke kompromisům se prokousávají hádkami, pěkných slov a vzájemného ocenění tu mnoho neuslyšíte. Ale pozor, v krizových situacích jsou si vzájemně oporou.

Manželství štěkavého souznění - strašně se hádají, ale má to něco do sebe.

Vyhaslé manželství - kdysi se velice milovali, dnes je jejich vztah vyhaslý, žijí spíše vedle sebe než spolu, vzájemně se respektují, nedělají si naschvály, oceňují klid, stabilitu a zaběhnutý stereotyp.

Manželství Davida a Goliáše - jeden z partnerů uráží, podceňuje, degraduje, ponižuje. Druhý to z různých důvodů akceptuje. Kuráž hledá slabší často v alkoholu nebo v dopování afektem, důsledky bývají nevalné, leckdy i tragické.

Utilitární manželství - lze charakterizovat jako manželství prospěchářské, partnery drží pohromadě nahromaděné statky, to co společně vybudovali, získali, ale kdo ví, třeba je spojuje i něco víc.

Vitální manželství - jedná se o vztah se silnou citovou vazbou, společnými plány a cíli, partneři se vzájemně podporují, jsou zodpovědní. I když se někdy objeví konflikt, bývá rychle vyřešen bez snahy si za každou cenu prosadit svou. Není to soutěž, ale spolupráce.

Manželství jedno tělo, jeden duch - jde o jakési vyvrcholení předchozího vztahu, místo výrazných citů jde o hluboké přátelství. Dobře vědí, jak ten druhý bude reagovat, v podstatných věcech nemají žádné tajnosti ani rozpory. Mají touhu spolu zestárnout.

Zdroj: Tomáš Novák, Manželské serpentiny


A které manželství je to vaše?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Stojíte na pokraji doslova luxusního týdne. Pokud udržíte své negativní emoce na uzdě, dopřejte si klidné pracovní období i romantickou lásku. Takovéto nabídce nelze odolat! Patříte mezi…

Nejčtenější články

Doporučujeme