Poznávejte a hubněte. Na procházce po evropských městech.

23. 2. 2013
Zdroj: Profimedia.cz a Shutterstock.com
Kolín nad Rýnem je proslulý uměním a veletrhy.
Cestování se nemusí nutně rovnat díky ochutnávání neznámých dobrot přibírání na váze! Když vyrazíte na dlouhou procházku po památkách, budete poznávat, užívat si a přitom budete hubnout.

Stockholm

Stockholm je bezesporu jedním z nejromantičtějších míst v Evropě. Pravda, není tu právě nejtepleji, ale když se zahřejete procházkou, na chlad rychle zapomenete.

Stockholm má přezdívku Kráska na vodě, protože leží na jezeře Mälaren. Není to typické hlavní město: nečeká vás tu hluk, smog a shon, naopak. Skvěle se tady odreagujete, aniž byste museli opustit civilizaci. Procházku po městě je ideální začít u radnice Stadshuset. Pokud se na to cítíte, můžete vyšplhat až na její vrchol. Pohled na město ze 106 metrů vysoké věže je úchvatný.

Za pozornost určitě stojí i interiéry, zvlášť Zlatý sál a Modrá hala, kde jsou každý rok udělovány Nobelovy ceny. Ovšem kromě Nobelovy ceny za mír – ta se předává v Oslu. Odtud se pak můžete vydat rovnou do staré části Stockholmu – čtvrti Gamla Stan. Půjdete, jak jinak, přes most. Ulicemi Centralbron a Järntorgsgatan se dostanete na Järntorget neboli Železný trh. Evert Taube, jehož sochu tady uvidíte, byl námořník a zpěvák. Často sedával v hospůdce Gyldene Freden, z níž je dnes restaurace se švédskou kuchyní.

Dál můžete pokračovat vlevo ulicí Södra Benickebrinken nahoru. Po chvíli se dostanete k Tyska kyrkan (německému kostelu), kde kdysi bydleli němečtí obchodníci. Po Kindstugatan se přesunete na krásné náměstí Brända Tomten a odtud pak přes Bollhusgränd k Zámeckému pahorku, na němž stojí Královský palác. Ten je vůbec nejčastějším cílem návštěvníků Stockholmu. Byl postaven v roce 1690 a v 18. století pak renovován kvůli požáru. Královská rodina tu ale nebydlí. Král Carl XVI. Gustav žije s manželkou a dcerami v Drottningholmském paláci na ostrově Lovön.

Ulice Källargränd vás přivede na náměstí Stortorget, kterému dominuje Burza. Po její levé straně dojdete ke kostelu Storkyrkan. U lékárny Korpen pak zabočte doleva do Västerlanggatan, nejfrekventovanější ulici Starého Města. Je lemovaná řadou butiků a hospůdek. Tudy se dostanete zpátky na Järntorget, případně – vydáte-li se na druhou stranu – si procházku můžete ještě prodloužit návštěvou švédského parlamentu Riksdag. Prohlídky se pořádají několikrát denně ve švédštině i v angličtině a jsou zdarma.

Délka trasy: zhruba 1,9 kilometru bez odbočky k parlamentu Riksdag

Kolik kalorií spálíte: přibližně 883 kJ/210 kcal

Klepněte pro větší obrázek

Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem je čtvrté největší město v Německu a jeho historie sahá až k starověkým Římanům. Přestože bylo město za druhé světové války téměř celé vybombardované, i dnes je v něm co najít. Je stále živé, přívětivé a zajímavým způsobem spojuje minulost s přítomností. Dnes je toto město proslulé hlavně uměním a také veletrhy. A v zimě samozřejmě svým úžasným karnevalem. Vše důležité a zajímavé, co je zde k vidění, najdete na rozloze necelých tří kilometrů čtverečních. Takže je také ideální k procházkám a poznávání různých zajímavých zákoutí.

Asi nejzajímavější dominantou města je gotická katedrála svatého Petra a Marie. Jde o nejpopulárnější památku v celém Německu, která je navíc od roku 1996 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud půjdete od katedrály v takovém malém kruhu, narazíte na různá zajímavá muzea – ať už hudby, či moderního umění. Velmi zajímavá expozice je v Římsko-germánském muzeu, neboť německý Kolín má s Římem velmi mnoho společného. Kdysi zde vládli Římané, a tak jsou v muzeu k vidění vzácné mozaiky se scénami z období Dionýsa, můžete si prohlédnout, jak vypadalo římské obydlí, na vlastní oči vidět šperky, nádobí, ale také třeba lahvičky od parfémů.

Od muzea se pak podél řeky Rýn můžete vydat příjemnou procházkou a sledovat starobylé hanzovní domy s výhledem na supermoderní nové město. Zhruba po necelém kilometru chůze se dostanete k Muzeu čokolády, které uvítají všichni, kteří kouskům této tmavohnědé dobroty neodolají. Dozvíte se zde nejen to, jak a z čeho se čokoláda vyrábí, ale na vlastní oči můžete sledovat tento proces, můžete si dokonce nechat vyrobit čokoládu podle svého gusta, s vlastní příchutí a odnést si ji jako sladký dárek z cest, kterým doma uděláte radost své drahé polovičce nebo svým přátelům. Procházku pak můžete završit v jedné z příjemných hospůdek u šálku dobré kávy, piva a zajíst to místní specialitou, tzv. Flaumkuche. A pokud do Kolína zavítáte zrovna na Růžové pondělí, pak vězte, že všude v ulicích budete potkávat pestrobarevné průvody zdejšího karnevalu.

Délka trasy: 2,5 km

Kolik kalorií spálíte: přibližně 1133 kJ/270 kcal

Klepněte pro větší obrázek

Curych

Švýcarský Curych je díky své nepříliš velké rozloze jednoznačně město pěších. Historické budovy a náměstí jsou směstnány na malém prostoru, takže je pohodlně můžete obejít zhruba za hodinku. Curych byl odjakživa křižovatkou a i dnes jím cestuje celý svět. Už od 19. století je dominantou centra města nádraží, z něhož vyjíždějí přímé vlaky do všech koutů Evropy. A právě budova nádraží je ideálním startem pro procházku.

Vede odtud totiž Bahnhofstrasse, možná nejslavnější nákupní třída Evropy a spojnice vlakového nádraží s přístavem Bürkliplatz na jezeře. Budete sotva v její třetině, když narazíte na odbočku do ulice Werdmühle a posléze na uličku pojmenovanou Lindenhof. Z vršku plného lip a laviček nad Limmatem je parádní pohled na protější břeh se dvěma věžemi Grossmünsteru.

Kromě vyhlídky tu můžete vstřebat i dějiny: v roce 1798 byla právě tady přijata švýcarská ústava. A už v roce 15 před Kristem zde Římané položili základní kámen města někdejší celnicí. Ulicí pokračujte směrem dolů k přístavu. Přesně na půli cesty mezi vyhlídkou Lindenhof a Fraumünsterem se tyčí věž nejstaršího městského kostela St. Peter Kirche s největším ciferníkem Evropy: v průměru měří 8,7 metru. A když vystoupáte 157 schodů, čeká na vás ještě luxusnější vyhlídka než z „přízemního“ Lindenhofu.

Právě curyšské kostely patří k nejvyhledávanějším památkám ve městě především pro své jedinečné vitráže. V kostele Fraumünster, který pochází z 9. století a který leží dále na trase procházky, vytvořil vitráže se svým tradičním rukopisem slavný malíř Marc Chagall. Naopak v sousedním Grossmünster, na protějším břehu řeky Limmat – stačí přejít most – najdete moderní abstraktní vitráže z drahých kamenů, které jsou dílem Sigmara Polkeho.

I tady můžete vyšplhat na štíhlou věž a dopřát si úchvatný pohled na město, které se rozkládá pod vámi. Ulicí Uto-Quai se pak dostanete až dolů do přístavu k budově Opery. Její návštěva patří sice k nejdražším druhům kulturního vyžití ve městě, ale večera stráveného tady nebudete litovat do konce života.

Délka trasy: zhruba 2,6 kilometru

Kolik kalorií spálíte: přibližně 1136 kJ/270 kcal

Klepněte pro větší obrázek

Barcelona

Barcelona má pověst jednoho z nejkrásnějších měst Středomoří. Zatímco z jihu ji omývají křišťálově čisté vody moře, ze severu ji chrání mohutná hradba malebných hor. Po moři sem kdysi připlouvali první osadníci – a právě tady v roce 1493 katoličtí králové přijali Kryštofa Kolumba, když se vrátil z první objevitelské výpravy do Ameriky. Na jeho počest vyrostl v Barceloně pomník na padesát metrů vysokém sloupu, který se stal jedním ze symbolů města.

Procházku je ideální začít právě tady, protože se tu nachází i La Rambla, snad nejznámější místo v Barceloně vůbec. Na kilometr a půl dlouhé ulici lemované stinným stromořadím mohutných platanů potkáte kouzelníky, klauny, mimy, potulné malíře, hudebníky a specifickou kategorii pouličních umělců, kteří představují živé sochy. Po La Rambla pokračujte od moře nahoru směrem na Plaza de Catalunya. Cestou minete mimo jiné i Plaza Reial se stylovými arkádami nebo tržiště Mercat de la Boquería.

Přejděte náměstí a zabočte do široké ulice Passeig de Grácia. Barcelona rovná se Antonio Gaudí, a jeho nejkrásnější díla najdete právě zde. Domy Casa Battló a Casa Milá, jejichž balkony se vlní jako moře, vám dokážou, že i komín nebo ventilátor mohou být uměleckým dílem.

Pak se po druhé straně Passeig vraťte zpátky na náměstí a ulicí Avinguda Portal de l’Ángel dojděte k dalšímu kousku Mistra – chrámu Svaté rodiny neboli Sagrada Família. Monumentální stavbě věnoval Gaudí v podstatě celý život. Při práci přitom vycházel ze zběžných náčrtů a často improvizoval. Odtud se vydejte dál přes Carrer del Bisbe do čtvrti Barri Gotic na Plaza Sant Jaume. Na tomto náměstí sídlí v Palau de la Generalitat katalánská vláda. Ulicí Carrer Libreteria pak pokračujte až k městskému muzeu.

Dalšími ulicemi, které se jmenují Plaza l’Ángel, Carrer de la Princesa a Carrer de Montcada, se dostanete před Picassovo muzeum. Nakonec projděte ulicí Carrer Montcada ke kostelu Sta. María del Mar a vraťte se zpátky na La Rambla. Po takové procházce si můžete dovolit zákusek crema catalana, skvělé podávají zejména v Café L´Opera.

Délka trasy: zhruba 2,7 kilometru

Kolik kalorií spálíte: přibližně 1306 kJ/311 kcal

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Panny, prožíváte jedno z nejkrásnějších období roku. Profesně záříte jako hvězdy na nebi a po konfliktech s kolegy ani památky. Sice nepovýšíte ani si finančně nepomůžete, ale na…