Poznejte sladkost růží

12. 4. 2001
Poznejte sladkost růží
Růže nejsou jen překrásné květiny, které my ženy rády dostáváme, ale mají i léčivou sílu. Ne nadarmo se říká, že růže jsou vhodné pro kůži i duši.

Poznejte sladkost růží

Růže nejsou jen překrásné květiny, které my ženy rády dostáváme, ale mají i léčivou sílu. Ne nadarmo se říká, že růže jsou vhodné pro kůži i duši. 

Léčebné účinky růží jsou známy velmi dlouho. Již staří Římané používali šípkové růže při pokousání vzteklými psy. Galská růže se používala ještě ve dvacátých letech jako tinktura při bolestech v krku. 

V dnešní době se používá především růžový olej, který se hojně využívá v aromaterapii. K výrobě francouzského růžového oleje, který je považován za afrodiziakum, se používá růže stolistá. Tento olej se chemickým složením odlišuje od bulharského růžového oleje, který se používá přibližně u 96% dámských parfémů. Éterický olej je také součástí krémů a pleňových vod (báječně působí na kůži náchylnou k tvorbě skvrn nebo akné). 

Využívá se dá také jako antidepresivum a prý pomáhá těm, kteří v životě postrádají lásku. Přidává se i do přípravků k ošetřování kůže nebo při potížích s trávením. 

Růže jsou i významným  zdrojem vitamínu C, plody šípkové růže - sušené šípky - jsou součástí vyráběných čajů, sirupů a ovocných nápojů. 

Všeobecně se vlastnosti růže charakterizují takto: 

  • sladká, adstringentní, neutrální nebo mírně chladivá, 

  • účinnými složkami jsou vitamíny C, B, E, K, taniny, silice, růžový olej (obsahuje okolo 300 chemických složek)

  • působí jako antidepresivum, sedativum, cholagogum, má protivirové, pročisňující, antibakteriální, antiseptické účinky, tonikum pro ledviny a krev, reguluje menstruaci

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Mírné rozpory v rodině berete s nadhledem. Stačí vám, že se vyčerpáváte v práci. Nepotřebujete to i doma. V lásce však začíná smutnější období. Nedaří se nalezení nového partnerství ani…

Nejčtenější články

Doporučujeme