Pozor na nízkotučné diety, mohou škodit zdraví. Proč jsou tuky potřeba? | Foto: iStock

Foto: iStock

Pozor na nízkotučné diety, mohou škodit zdraví. Proč jsou tuky potřeba?

Tuky jsou ve zdravém jídelníčku, a dokonce i při dietním režimu nezastupitelné. Ale pozor. Ne všechny. Některé tuky jsou jednoznačně zdravé, jiné nikoliv. V čem nejsou nízkotučné diety tělu prospěšné?

Ztráta vitaminů

Největším úskalím diet s minimálním množstvím konzumovaných tuků je následný nedostatek některých důležitých vitaminů v jídelníčku. Konkrétně jde o tzv. vitaminy rozpustné v tucích – A, D, E a K. Některé „tučné“ potraviny tyto vitaminy přímo obsahují, a to mnohdy i v hojném množství.

Skvělým příkladem jsou ořechy, semínka nebo mořské ryby. Tuky pomáhají vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích a jsou nezbytné při vytváření některých důležitých hormonů a třeba i nezbytných žlučových kyselin. Nedostatek tuků ve stravě může mít pak za následek deficit celé řady důležitých látek. Lidské tělo tuky navíc využívá jako stavební materiál. Jsou součástí buněčných membrán a mají izolační funkci. Jenže není tuk jako tuk. Některé druhy jsou zdravé a prospěšné, jiné klidně vynechat můžeme.

Které tuky jsou vhodné pro studenou a které pro teplou kuchyni? Podívejte se na rady ve videu:

Pokračování 2 / 6

Když tuky nahrazují sacharidy

Tuk je v potravinách nosičem vůně, chuti, plnosti a příjemné textury pokrmu. Tuk zkrátka přidává potravině na atraktivitě. Pokud se snažíme při dietě zcela vynechat potraviny s obsahem tuku anebo jíst výhradně nízkotučné potraviny, vznikne nám v jídelníčku jakási „díra“, kterou se pochopitelně budeme snažit nějak vyplnit.

Obvykle zcela intuitivně sáhneme po potravinách bohatých na sacharidy. Vysoký příjem zvláště jednoduchých sacharidů ve formě do potraviny přidaného cukru tělu neprospívá. V dlouhodobém horizontu ohrožuje zdraví, ale samozřejmě atakuje i hmotnost. Nadbytečné sacharidy se v organismu ukládají ve formě tuků. Které tuky jsou tedy pro tělo prospěšné a kterým se nejen při dietě zcela vyhnout?

Pokračování 3 / 6

Nasycené a nenasycené

Úplně nejjednodušeji lze dělit tuky dle jejich původu na živočišné a rostlinné. Živočišné tuky bychom měli podle odborníků konzumovat v menší míře než rostlinné. I když samozřejmě záleží, jak tuky používáme a upravujeme. Různé tepelné úpravy na troše sádla či přepuštěného másla považují mnozí výživoví experti za ideální volbu, neboť se tyto tuky nepřepalují.

Živočišné i rostlinné tuky se skládají z glycerolu a mastných kyselin – nasycených a nenasycených. Z tohoto pohledu rozlišujeme dva základní typy tuků. Nepopulární a spíše nezdravé nasycené a zdravější nenasycené tuky. Zdravé nenasycené tuky najdeme v oříšcích a semínkách. Velmi kvalitní jsou v panenských rostlinných olejích (ideálně do salátu, ne na smažení), avšak obsahují je i některé kvalitní margaríny a pozor, dokonce i tučné mořské ryby, kupříkladu losos a makrela.

Pokračování 4 / 6

I výrobky živočišného původu jsou zdravé

I některé potraviny živočišného původu s obsahem nasycených tuků lze považovat za zdravé a prospěšné. Vhodné jsou například zakysané mléčné výrobky bohaté na probiotické bakterie, vápník a bílkoviny. Kvalitní vajíčka, respektive žloutky, a v rozumné míře dokonce i máslo mohou být vzhledem k obsahu vitaminů a některých dalších látek tělu prospěšné.

Pokračování 5 / 6

Kterým tukům se vyhnout? Pozor na listové těsto a náplně do sušenek

„Nejhoršími tuky jsou trans tuky, přesmažené oleje a vysoce průmyslově upravované rostlinné oleje,“ uvádí na svém webu odbornice na výživu a popularizátorka zdravého stravování Margit Slimáková. Nezdravé jsou též levné ztužené tuky, které jsou hlavní součástí náplní různých sušenek a sladkého trvanlivého pečiva a mnoha cukrářských výrobků.

Velké množství levných nasycených tuků obsahuje kupříkladu listové těsto a pečivo z něj. Pozor též na skryté tuky, ty se mohou vcelku nenápadně nacházet i ve zdravě se prezentujících potravinách. Mnoho nepříliš vhodných tuků obsahují i některé zdravě se tvářící ovesné flapjacky. Číst složení výrobků se zkrátka vyplatí.

Pokračování 6 / 6

Kolik tuků konzumovat při dietě?

Nedodržujete-li nějaký speciální dietní program či nedodržujete-li na míru „ušitý“ jídelníček, lze se řídit například obecným doporučením odborníků ze společnosti STOB, která se zabývá zdravým hubnutím dětí i dospělých. „V dlouhodobém horizontu je doporučována pro obézní osoby vyvážená strava se složením 40–50 % sacharidů, 20–30 % bílkovin, 25–35 % tuků z celkově přijaté energie. Pro běžnou populaci, která nedodržuje redukční režim, obecně platí 55–60 % sacharidů, 15–20 % bílkovin a 30 % tuků z celkového energetického příjmu.“

Doporučujeme

Články odjinud