Pozor na zastavené hodiny i spadlý obraz. Co značí tyto záhadné symboly?

Pozor na zastavené hodiny i spadlý obraz. Co značí tyto záhadné symboly?

Ať už věříte na pověry, nebo ne, možná vás bude zajímat, že některé symboly mohou nosit smůlu. Jakou zprávu přinášejí zastavené hodiny, rozbité zrcadlo či spadlý obraz? Podle lidových pověstí jsou takové události předzvěstí špatných zpráv.

Střepy nosí štěstí? Rozhodně ne vždy

Někteří lidé věří, že střepy nosí štěstí. Tohle rčení ale rozhodně neplatí v případě rozbitého zrcadla. To prý naopak nosí smůlu. A to dokonce rovnou po dobu sedmi let. Podle jedné z dalších pověr byste se nikdy neměla dívat do rozbitého zrcadla na svůj odraz. Pokud se zahlédnete hned v několika střepech najednou, mohlo by vám to přinést smůlu po celý nadcházející den. V tomto případě zároveň platí přímá úměra, že v čím větším počtu zrcadlových střepů zahlédnete svůj odraz, tím jsou nepříjemnosti a možné nebezpečí větší.

Kde se vzala smolná pověra o pátku třináctého? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Zastavené hodiny symbolizují ránu osudu

Vůbec nejstrašidelnější a nejzáhadnější pověstí vůbec je ta o zastavených nebo rozbitých hodinách. Hodiny jsou v ezoterice složitým symbolem, který zobrazuje pomíjivost času a jeho neustálý běh. Podle pověsti nesou zastavené či rozbité hodiny zprávu, že někdo z blízkých zemřel nebo je v ohrožení života. Podobně je to také s hodinami, které spadly ze zdi. Symbolizovat mohou i nemoc a další potíže. V obou případech ale mohou členové domácnosti očekávat událost, která je závažně poznamená či zasáhne do jejich osudu.

Pokračování 3 / 6

Pták do domu, smůla do domu?

Tím, jaké zprávy nosí ptáci, se naši předci zabývali odjakživa. Když pominete symboliku setkání s jednotlivými druhy, obecně lze říci, že přítomnost divokých ptáků v bytě či domě vám nepřináší nic dobrého. Vlétl vám tmavý pták do pokoje? Podle lidových pověr jsou zejména vrabci, ale také havrani, vrány či krkavci předzvěstí špatných zpráv. Když uvidíte tři vrány na větvi před domem, budete prý mít velkou smůlu. Vrabci zase byli v křesťanské mytologii považováni za zlé ptáky, kteří velmi trápili ukřižovaného Ježíše. To má být zároveň důvod, proč byli podle pověry potrestáni tím, že pouze skáčou, ale nemohou chodit jako jiní ptáci.

Dříve se věřilo, že vrabec, který vlétl do pokoje, nese zprávu o tom, že příbuzný či známý další den zemře. Když se vrabec postaví na parapet a zvenku zaťuká na okno, značí to problémy v domě či špatnou událost pro někoho z rodiny. Podle jiných domněnek jsou ale vrabci považováni za posly jakýchkoliv nových zpráv, tedy i těch dobrých.

Pokračování 4 / 6

Spadlý obraz věští neštěstí

Nejen rozbité a spadlé hodiny, ale také obraz, který spadne ze stěny, nosí smutek a neštěstí, jde totiž o znamení smrti. Potvrzují to i vyprávěčky, kdy člen domácnosti pověsil obraz zpátky na zeď, ten ale opět spadl. Později se někomu z jeho příbuzenstva stalo neštěstí.

Kromě smrti v rodině hrozí podle pověr smůla také osobě, která stála blízko obrazu v době, kdy spadl. Než se ale začnete strachovat o své blízké, vyplatí se ověřit si, zda máte do zdi správně přibitý hřebík či hmoždinku.

Pokračování 5 / 6

Pozor na rozsypanou sůl

Lidové pověry tvrdí, že rozsypaná sůl nenosí smůlu jen tomu, kdo ji rozsypal. Neštěstí prý hrozí i tomu, kdo ji objevil. Když uvidíte slánku s rozsypanou solí všude kolem, mějte se na pozoru. Předtím, než se pustíte do úklidu, vysypanou sůl pocukrujte. Jedině tak se zbavíte hrozící celodenní smůly. Pokud to neuděláte, riskujete, že vás čeká den plný velkých nepříjemností.

Pokračování 6 / 6

Kýchnutí pro štěstí i smůlu

Věděla jste, že kýchání vám podle pověry může přinášet štěstí i smůlu? Pokud si kýchnete pouze jednou, protože vás zrovna zašimralo v nose, nemá to údajně žádný velký význam. Naopak, když si kýchnete třikrát po sobě, jde o znamení štěstí pro daný den, navíc se budete těšit dobrému zdraví. Symbolem smůly je však situace, když kýchnete dvakrát po sobě, a třetí kýchnutí už nepřijde. V takovou chvíli se mějte na pozoru po celý den, protože by se vám mohlo přihodit něco hodně nemilého.

Doporučujeme

Články odjinud