Pozor, ne každý sport je ideální pro obézní. Který pohyb je vhodný? | Foto: iStock

Foto: iStock

Pozor, ne každý sport je ideální pro obézní. Který pohyb je vhodný?

Ne každý sport je z pohledu zdraví vhodný pro osoby s nadváhou. Musíte brát ohled na své klouby i páteř.

Myslete na své klouby

Máte-li velkou nadváhu až obezitu, rozhodně byste měli vynechat sporty, které vzhledem ke kilogramům navíc přetěžují například při doskocích, skocích a prudkých došlapech velké klouby – kolena, kyčle, ale i páteř. U takových aktivit totiž snadno převáží minusy nad benefity. K těmto sportům patří kupříkladu běh, ale třeba i squash. Pokud jste se během let nechali dovést až k hranicím obezity, je zcela namístě se o vhodnosti daného sportu poradit s lékařem. Nicméně existuje několik pohybových aktivit, které jsou vzhledem ke svému charakteru zcela bezpečné a doporučované.

Orientační výpočet ideální hmotnosti najdete na: https://prozeny.blesk.cz/bmi

Tip na video: Co je to emoční přejídání? 

Pokračování 2 / 5

Chůze je nejzdravější a nejpřirozenější pohyb!

Není žádným tajemstvím, že náš extrémně sedavý způsob života kope hrob našemu zdraví. Dlouhé hodiny sezení omezují dýchání, připravují nohy o pevný kontakt se zemí, svaly na zádech a nohou ochabují, pánev ztrácí stabilitu a tělo se obaluje tukem. Chůzi, nejzdravější a nejpřirozenější pohyb vůbec, jsme vyměnili za sezení. Přitom při chůzi zcela nenásilně protahujeme i posilujeme celé tělo, navíc se hýbeme venku, na vzduchu s minimálními finančními náklady! „Třicet minut chůze alespoň obden a ve svižnějším tempu je prospěšnější než přetěžovat zatuhlé svalstvo po celodenním sezení 2x týdně ve fitku,“ uvedla pro web společnosti Stob obezitě (STOB) lektorka kurzů zdravého hubnutí Lenka Vymlátilová. Pro osoby s velkou nadváhou je skvělou volbou populární nordic walking, kdy díky hůlkám zatěžujeme nejen nohy, ale i ruce a zádové svaly a zároveň tak odlehčujeme dolní končetiny. Pro začátečníky jsou ideální kurzy a společné vycházky, kdy vás lektor naučí správnému držení jak hůlek, tak i celého těla při chůzi, což je nesmírně důležité.

Pokračování 3 / 5

Plavání i aquafitness

Další báječnou sportovní aktivitou, která extrémně šetří klouby, páteř i vazy, je plavání. Díky vlastnostem vodního prostředí totiž sportujeme pouze s desetinou své hmotnosti! Plavání může dokonce zlepšovat hybnost kotníků i ramenních a kyčelních kloubů. Při plavání posilujeme i protahujeme zároveň. Výrazně posilován je pak i srdeční sval. Podobně jako u jiných sportů je důležité vyvarovat se hrubých chyb v technice. Zapomenout bychom měli zejména na oblíbený plavecký způsob „paní radová“ s hlavou nad hladinou. Pokud se při plavání cítíte nejistě, možná se vám zalíbí aquaerobik, pro osoby s nadváhou přátelštější forma suchozemského aerobiku.

Pokračování 4 / 5

Cyklistika i rotoped

Dalším skvělým sportem pro osoby s větší nadváhou je cyklistika. Při cyklistice se řádně zapotíte a okysličíte celé tělo bez velké zátěže pro klouby. Cyklistika může být podobně jako plavání i rehabilitačním sportem, a to v případě, kdy je nutné pozvolna rozhýbávat kolenní a kyčelní klouby. Úžasné je, že jde o venkovní sport, který lze provozovat v přírodě na čistém vzduchu. Jistou alternativou je i jízda na rotopedu anebo méně známý aquabike, kdy jsou speciální rotopedy umístěné v bazénu. Aquabike pak pracuje s odporem vody, ten je až 12x větší než odpor vzduchu! Při „jízdě“ ve vodě navíc dochází k jemnému masírování svalů. Šlapání na rotopedu – suchozemském i vodním – eliminuje otřesy a nárazy a také z něj jen těžko spadnete. Je tedy ideální volbou pro nejisté cyklisty.


Nejoblíbenější rotopedy

Capital Sports Azura Air Capital Sports Azura Air
nabízí 1 obchod za ceny od 4 273 Kč
Porovnat ceny
Hop-Sport HS-015H Vox Hop-Sport HS-015H Vox
nabízí 3 obchody za ceny od 2 392 Kč
Porovnat ceny
Hop-Sport HS-005H Hop-Sport HS-005H
nabízí 1 obchod za ceny od 4 632 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené rotopedy


Pokračování 5 / 5

Pilates či jóga

Pilates je komplexní a velmi propracovaný systém cvičení pro všechny výkonnostní skupiny; každý cvik má mnoho úrovní provedení, od lehké po náročnou. Profesionálním sportovcům i tanečníkům pomáhá kompenzovat jednostrannou zátěž, amatérům posílit celé tělo, zejména pak jeho střed, formovat postavu i ulevovat od bolestí pohybového aparátu. Pilates vychází z jógy a je jí trochu podobný. Obvykle také probíhá v klidnějším duchu, ale nenechte se zmást! Při správném provedení cviků, což je nesmírně důležité, je cvičení velice efektivní. Pilates klade důraz na správné dýchání a práci se středem těla – jakýmsi pásem obkružujícím břicho a záda. Ale pozor, při pilatesu by vás měl lektor neustále opravovat! Skutečně kvalifikovaně vedené lekce mají přesah i do běžného života; budete umět správně stát, sedět, ohýbat se i zvedat a sami se budete schopní opravovat. Jednoduše se naučíte tělu neškodit. Podobně prospěšná je pochopitelně i jóga.

A pokud pak pojedete z lekce na kole nebo půjdete dvě zastávky pěšky a druhý den si skočíte zaplavat, nemusíte již hledat další sportovní aktivity!

Doporučujeme

Články odjinud