Pozor! Tyhle mýty o hubnutí ničí vaše zdraví | Foto: iStock

Foto: iStock

Pozor! Tyhle mýty o hubnutí ničí vaše zdraví

Často si myslíme, že pro svoje zdraví děláme to nejlepší, jenže je to přesně naopak a my pak paseku, kterou jsme samy sobě způsobily, horko těžko napravujeme. Tady je několik věcí, na které bychom si opravdu měly dát dobrý pozor.

Mýtus: Můžete jíst sladkosti, pokud cvičíte

Spousta lidí si myslí, že cvičení je způsob, jak „spálit“ všechno, co jedli, bez ohledu na to, co konkrétně to bylo. A sladkostmi se pak odměňují za výkon při cvičení.

Dát si něco dobrého bychom neměli proto, že jsme si byli zacvičit. Kousek dortu bychom měli sníst proto, že si tím uděláme radost a že na něj máme chuť. Sladké „dárky“ za cvičení můžou potenciálně vést k nezdravým stravovacím a pohybovým návykům stejně jako ke zvyšujícím se pocitům provinění, že jsme vůbec něco dali do úst.

Místo sladké sušenky nebo čokolády po tréninku je lepší vypít například sklenici mléka, které obsahuje bílkoviny a sacharidy, nebo si dát svačinku obsahující sacharidy a bílkoviny.

Pokud opravdu trváte na tom, že si chcete dát něco sladkého, snězte nějaký kousek ovoce. Obsahuje přirozeně se vyskytující cukr, spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny.

Naši redaktoři vyzkoušeli novou proteinovou dietu. Jak byli spokojeni? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 6

Mýtus: Posilování má vliv na hubnutí

Silový trénink bude mít za následek nárůst svalové hmoty. Je sice pravda, že svaly spotřebovávají i v klidu energii, takže více spalujete, ale jen díky posilování nezhubnete. Pokud nechcete nabírat svalovou hmotu, ale jen tvarovat problematické partie, musíte se při posilování zaměřit na vyšší počet opakování s nižší zátěží. 

Pokračování 3 / 6

Mýtus: Jediný způsob, jak mít výsledky, je jít na maximum

Dietní a fitness průmysl se nám snaží vnutit názor, že musíme vyvinout stoprocentní úsilí, abychom docílili požadovaného výsledku. A pak podporují, abychom šli ve všem až na hranice svých možností. Ve skutečnosti, co je moc zdravé, se může nakonec stát nezdravým.

Tlak na to, aby bylo dosaženo maxima, vyvolává hlavně stres, což v těle vede ke zvýšení kortizolu, což posléze způsobí vznik zánětu a odrazí se na naší snížené imunitě.

Přetrénování také může mít za následek únavu, depresi, snížení produktivity, nízký výkon a… vysoké riziko zranění. Tlačit na pilu se prostě nevyplácí v žádné oblasti. Odpočinek a zotavení jsou totiž stejně důležité jako samotný trénink. Tělo se v době odpočinku naučí přizpůsobit zátěži a stresu při cvičení, zregeneruje a sílí.

Pokračování 4 / 6

Mýtus: Cvičení na lačný žaludek zvýší hubnutí a spalování tuků

I když při cvičení na lačný žaludek tělo využívá tuk jako palivo, nemusí to nutně vést k hubnutí. Naopak cvičení ve chvíli, kdy máte hlad, vede k horšímu výkonu z důvodu nedostatku energie. A obvykle se poté najíte mnohem víc, než kdybyste cvičila nasycená.

Co tedy jíst před cvičením? Banán, toust s medem, hummus s mrkví a řapíkatým celerem nebo řecký jogurt.

Kolik toho sníst? Hubnutí a spalování tuků urychlíte tím, když takto získané kalorie nepřesáhnou energetický výkon při cvičení.

Pokračování 5 / 6

Mýtus: Vitamíny a doplňky stravy nahradí opravdové jídlo

Reklama a marketing se nás snaží přesvědčit, že potřebujeme spoustu doplňků. Nicméně to není pravda. Doplňky bychom si neměli dohánět mezery ve stravování. A hlavně – v přírodě se vitamíny neobjevují samy o sobě, jsou součástí potravy a okolo nich jsou vlákna, sacharidy, bílkoviny a další živiny.

Pokud se budete stravovat špatně, vitamíny ani potravinové doplňky vás nezachrání. Jediné, co vám opravdu pomůže, je zdravá a pestrá strava. Není jediný důvod, proč byste neměli získat všechny minerály a vitamíny z dobré zdravé stravy a museli je doplňovat tabletkami.

Pokračování 6 / 6

Mýtus: Nejlepší na hubnutí je dieta

Žádná dieta vás z dlouhodobého hlediska nespasí, funguje jen v krátkodobém horizontu. Dlouhodobé snížení kalorií není pro tělo ani udržitelné, ani příjemné. I když díky dietě zhubnete, tělo má poté přirozenou tendenci vrátit se ke své předchozí váze. Restriktivní diety jsou obrovským rizikovým faktorem pro to, že začnete jíst neuspořádaně, a hlavně posléze, pokud jsou striktní a opakované, vedou k poruše příjmu potravy.

Vyřazení celých skupin potravin z jídelníčku zase může znamenat nedostatek některých živin v těle. Chcete-li opravdu vědět, co máte nebo byste neměla jíst, dojděte se raději nejdřív poradit s nějakou akreditovanou nutriční terapeutkou.

Doporučujeme

Články odjinud