Pozor, vši jsou opět tady!

2. 11. 2006
Pozor, vši jsou opět tady!
Se začátkem školního roku se vrátil postrach mnoha rodin. Vši. Ve školách se opakovaně objevují a děti chodí domů s notýsky s varováním.V mnoha případech klasická léčba nezabírá, proto je velmi dobré se v lékárně poradit, co jiného a jak použít.

Jedním s osvědčených řešení je využití účinků oleje Tea Tree. Do běžného šamponu přidejte několik kapek oleje Tea Tree Australian Bodycare, šampon naneste do vlasů a nechte několik minut působit. Pozor, olej Tea Tree nesmí přijít do očí. Opakujte 1-2x týdně. Namočte hřebeny, kartáče a infikované věci do roztoku 10ti kapek oleje Tea Tree v 1 l vody. Po umytí vlasy dobře pročešte jemným hřebenem, odstraní se tak případné zbytky již mrtvých vší a hnid. Důležité také je, že v případě výskytu vší v rodině by měli všichni ostatní absolvovat preventivní omytí vlasů podobným způsobem. Nemělo by se zapomínat ani na vyprání lůžkovin, ozdobných polštářků apod.

Přírodní šampon - Natural Shampoo obsahuje 2% oleje Tea Tree Australian Bodycare. Kvalitní přírodní šampón s výtažkem máty peprné. Poskytuje ideální péči zejména o oslabené, narušené, problémové a mastné vlasy. Olej Tea Tree společně s výtažkem máty prokrvují vlasové cibulky a tím se zlepšuje přívod živin k vlasům. Vhodný k ošetření vlasů, které se třepí a lámou. Použití vyvolává příjemný chladivý svěží pocit. Pro ošetření akutního stavu s výskytem vší je však potřeba přidat několik kapek čistého TTO i do tohoto šamponu. Je ideální jako prevence a na ošetření svědící a podráždění pokožky hlavy po odstranění vší.

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě uveřejnila velmi dobrou charakteristiku problému na svých stránkách Jak na vši? V poslední době přibývá stížností na výskyt vší v dětské populaci. Mnohdy rodiče uvádějí, že provedou všechna doporučená opatření, ale po čase je dítě opět zavšivené, protože si přineslo nákazu ze školního kolektivu. Chceme proto přinést několik informací o tom co jsou to vši (cizí název pro zavšivení je pedikulóza) a jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit.

Veš dětská (nebo také vlasová či hlavová) žije v lidské kštici, nejčastěji však bývá nalézána u dětí. Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv.hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce a vzniká obraz ekzému a hnisání kůže.

Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Dospělé vši můžeme vyčesat hustým hřebenem (tzv.všiváček) nejlépe na bílý papír, prohlídkou hlavy můžeme pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka - hnidy, kterých je nejvíce za ušima a v zátylí. Podle výšky hnid na vlasu můžeme odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení vší hlavovou čerstvé. Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny a pod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla). Postiženy jsou především osoby s nízkou hygienickou úrovní, napadeny však mohou být i osoby přísně dodržující osobní hygienu.

Léčba Musí být zaměřena jak na dospělé jedince, tak na všechna vývojová stádia, zvláště hnidy. Lékem volby je desinfekční šampon Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej, nebo i další preparáty, o kterých Vás mohou informovat zaměstnanci lékárny nebo prodavači drogerií. Všechny preparáty je nutné použít dle návodu, který je uveden na každém výrobku. Pro úspěšnost léčby je třeba léčbu za 6-12 dní zopakovat, aby se zlikvidovaly přežívající hnidy a z nich vylíhlé larvy. Při likvidaci infekce je třeba ošetřit desinfekčními přípravky hřebeny a kartáče (ty je možno také vyvařit), textilie vyprat a vyžehlit. Všeobecným předpokladem v prevenci před zavšivením je osobní hygiena, především časté mytí hlavy, při výskytu vší okamžité ošetření hlavy, v kolektivu léčba všech jedinců, v neposlední řadě také dodržování hygieny v holičství a kadeřnictví.

zdroj: AMIS Medica s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nákupy jsou pro vás příjemným způsobem odreagování. Vyrazte si na ně sami a pořiďte si věcičky, které vám padnou jako ulité. Nemusíte mít obavy, že si koupíte nějakou maškarádu. Venuše je…