Pozvánka na netradiční představení do Bytového divadla! Blíž už to nejde a je to zážitek!

31. 1. 2015
Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka divadelního spolku Kašpar není otevřeno dlouho, ale již si dokázalo získat mnoho nadšených a věrných diváků. Je to mimojiné i díky jedinečné a neopakovatelné atmosféře, kterou divákům nabízí. Protagonistů hry TO NEMÁ CHYBU amerického autora Davida Ivese Báry Lukešové a Adriana Jastrabana jsme se zeptali jaké to je hrát v posteli metr od diváka.

Mimo televizní obrazovku, odkud Vás všichni znají, jste oba členy spolku Kašpar, který hraje v Divadle v Celetné a teď nově i v Bytovém divadle, které má svá velká specifika - nejen že hrajete zhruba metr od diváků, ale jste s diváky v permanentním osobním kontaktu - staráte se o ně při příchodu, během přestávky i po skončení představení. To se v normálním divadle nepoštěstí. Neměli jste s tímto "nadstandartem" zpočátku problém? Nevadilo Vám to?

BÁRA: Neměla, naopak, strašně mě to baví. Baví mě, když přijdou diváci do ložnice bytového divadla, já ležím v posteli a zdravíme se, povídáme si. Adrian je vtipný, pak se svlékne do trenek a vleze si ke mně pod peřinu. Představení je pro nás takový adrenalin a líbí s emi, že o pauze chodí diváci do kuchyňky, kde jim naléváme víno. Po představení se jim většinou chce ještě zůstat a povídat si s námi. Pak odcházejí nějakým způsobem zasaženi i tou blízkostí a intimitou prostoru, způsobu hraní, pocitu, že jsou součástí, že se nic nepředstírá.

ADRIAN: Měl jsem ze začátku obavy, jestli to nebude vadit divákům. Já nejsem žádnej barman, ale dvojku vína ještě nalít dokážu:) Tedy to se týká pauzy. Začátek je dobrodružný pro obě strany. Většina lidí je svědkem takové produkce poprvé a neví, co je čeká. My jsme zase zvědaví, jestli nám to půjde a jestli to bude lidi bavit, tak jak minule.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bytové divadlo nese podtitul "Blíž už to nejde." Jak se Vám hraje v tak intimním prostředí? V čem je to jiné než na normálním jevišti?

BÁRA: Mně se hraje báječně. Vím, že mohu používat jiné prostředky než na velkém jevišti, včetně polotónů jako ve filmu, vůbec je to takové filmové herectví, něco jako bylo Actors studio. A je strašně poznat každá faleš, takže nás to nutí být absolutně pravdiví a autentičtí.

ADRIAN: Myslím, že jestli bude o naše představení dál takový zájem, jako doposud, překonáme i heslo "blíž už to nejde". Pořád je možnost, aby si diváci přilehli k nám do postele a pak bude podtitul: Tak blízko, jak to jen jde!

V inscenaci To nemá chybu hrajete milenecký pár, který řeší problémy vycházející mimojiné i z rozdílného vyznání. Řešili jste někdy něco podobného v osobním životě? Je pro Vás víra něčím zásadním?

BÁRA: Naštěstí jsem nikdy nic takového řešit nemusela. Jsem poměrně nadmíru tolerantní:), ale také ve vztahu vyžaduji toleranci z druhé strany. Takže moji víru mi nikdo nebere, nezesměšnuje, to, že jsem já a moje děti vedené k víře a jejich otec ne, ještě neznamená, že své postoje nebudeme respektovat nebo se pokoušet měnit. Pro mne je víra důležitá, ano. Přestože a nebo právě proto, že jsem si prošla i její velkou krizí, což je v pořádku. Tím prochází spousta věřících. Já jsem si díky té krizi svou víru naopak upevnila. Ale to už je příliš osobní téma a asi na jiný rozhovor.

ADRIAN: No, nebudu prozrazovat, ale není to to, či ono vyznání, co je problém. Je to jen katalyzátor, díky nemuž vyplavují neochoty sdílet život s tím druhým do důsledků. Neschopnost odevzdat se. Víru má v sobě každý. I ateista "věří", že Bůh není.

Spolek Kašpar bude v březnu slavit narozeniny - jak dlouho jste oba členem spolku Kašpar? A v čem vás můžeme v Kašparu ještě vidět?

BÁRA: Jsem v Kašparu s mateřskými pauzami už 21let, ale také hraji v jiných divadlech (ABC, Komedie) a pořád mám pocit, že jsme stejně mladí, stejně nadšení, jen místo večírků do rána, spěcháme po představení domů k rodinám. Určitě bych pozvala na hru Terminus, za kterou jsme posbírali spoustu nominací a která je moje srdeční záležitost. Jsme tam tři herci - Láďa Hampl, Alena Doláková a já.

ADRIAN: Jejda, asi 6 let, ale radši se zeptejte na produkci, abych vám nekecal. Ještě hraju v Othellovi, Detektoru lži, Běsech, Bonusu rozmarného léta, Zradě, Romeovi a Jůlii a nově chystáme premiéru Mrzáka Inishmanského.

Báro, Vaším druhem je Vasil Fridrich, také herec. Myslíte, že je pro herečku výhoda mít doma partnera z oboru? A pokud ano, tak v čem tkví?

BÁRA: Máme spolu dva úžasné syny a to, že jsme oba z oboru, bych řekla, že je výhodou. A zase jsme u té tolerance, která logicky vyplívá ze znalosti věci. Zkrátka, nemůže se stát, že na sebe žárlíme a to ani profesně ani jinak, což byl u mých předešlých partnerů vždy kámen úrazu. No a v neposlední řadě, máme společnou řeč.

Adriane, jak se cítíte v roli otce? Co Vám tato životní role dala do pracovního života?

ADRIAN: To není role, to je doopravdy :)

Jaká práce Vás v dohledné době čeká?

BÁRA: Natáčení seriálu Já Mattoni s Markem Najbrtem. Na to se moc těším, mám tam krásnou roli. Pak jsem dostala nabídku na jednu zahraniční produkci. A pak samozřejmě divadlo a nové výzvy.

ADRIAN: V současné době mám spíše klidové období, takže Ulice a představení v divadle v Celetné. Na podzim bych měl právě tam zkoušet incenaci, podle které byla natočena americká komedie "Ptačí klec". Takže po deseti letech si opět zahraji homosexuála:-)

Představení To nemá chybu můžete vidět 6., 11. a 17. února, 3. a 31. března vždy od 19:30

Více info na www.divadlovceletne.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Vesmírní vládci vás upozorňují, abyste si dávali pozor na flirtování na pracovišti. Přinejmenším se tím vyhnete nepříjemným pomluvám. Štěstí vám přinesou spíše vaše volnočasové aktivity,…

Nejčtenější články

Články odjinud