Práce na dovolené ano, či ne? Kdy je lepší hodit vše za hlavu a oddychnout si? | Foto: iStock

Foto: iStock

Práce na dovolené ano, či ne? Kdy je lepší hodit vše za hlavu a oddychnout si?

Co se týče práce na dovolené, lidé se většinou dělí do více skupin, přičemž nejvíc extrémní jsou dvě. Jedni se nemohou dočkat, až si v e-mailu nastaví automatickou odpověď „out of office“, a i kdyby byl konec světa, tak nereagují, a druzí jsou neustále na příjmu a na maily odpovídají každý den, možná zvládnou i pár on-line porad. Co je vlastně správně?

Radost ze života

"Ani jeden z přístupů není jen správný nebo jen špatný. Oba mají výhody i nevýhody. A nefunguje to tak, že si každý z nás musí najít ten svůj, a ten pak navěky dodržovat. Vtip je naopak v tom vědět, kdy použít který. Na tom stojí úspěch, pohoda i radost ze života,“ upozorňuje CEO technologické firmy Creative Dock Gabriela Teissing.

Sama si v životě vyzkoušela obojí. Odjet do zahraničí s notebookem při ruce a každý den pracovat a neodpojit se.” Zvlášť, když jsem byla nebo jsem bez dětí, je pro mě někdy obtížné přehodit myšlení a pozornost,” říká Teissing. Když ale naposledy odjela, rozhodla se nechat práci v Praze. „Naše firma se teď spojovala s několika dalšími společnostmi, vytváříme úplně nové inovační oddělení, abychom dokázali našim klientům přinášet tu nejlepší službu a do toho běží hodně práce jako normálně. Strašně mě to baví, ale je to také hodně náročné. Cítila jsem, že už jedu na setrvačnost, a protože mě čekala komorní dovolená jen já a jeden z mých synů, rozhodla jsem se, že ji využiju přesně tak, jak bývá zvykem - odpočinu si a vyrazíme vstříc novým zážitkům,“ popisuje dále.

Jak si přičarovat bezpečnou cestu na dovolenou? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Nápady přichází i v offline režimu

Touha po odpočinku ale nebyl jediný důvod, proč tentokrát zvolila offline dovolenou. „Cítila jsem, že potřebuji prostor jen přemýšlet, urovnat si všechny pracovní novinky v hlavě, podívat se na ně s odstupem. Při každodenním shonu si luxus věnovat se jen svým myšlenkám nedokážu zajistit. Všichni přitom víme, že právě v těchto chvílích se v hlavě rodí ty nejlepší nápady. Ať už jde o to, jak vyřešit nějaký problém, poskládat nový tým, nebo třeba jak doma předělat ložnici,“ popisuje. “Neznamená to ale, že na dovolené ležím na lehátku a usilovně přemýšlím. Jsem hodně aktivní a nejlépe se třídí myšlenky, když jsem v pohybu a děje se to tak mimoděk” říká byznysmenka.

Zároveň tak naznačuje, že pokud máte svoji práci rádi, zřejmě ji ani v offline režimu z hlavy tak úplně nedostanete. Proto to, že na dovolené nebudete pracovat, ještě neznamená, že se nevrátíte plni nových podnětů. Jen se zkrátka nebudete věnovat každodenní exekutivní rutině. Gabriela tak skvěle shrnuje, proč by si odpočinek občas měli dopřát i ti největší workoholici.

Na druhou stranu, brát dovolenou jako únik od nenáviděné práce není dobrým řešením. Po návratu se špatná firma bude zdát ještě horší. Navíc čím se návrat bude vice blížit, tím hůře vám bude. Možná tedy můžete dovolenou využít k tomu, že zkusíte vymyslet, jak si ve stávající firmě svou práci zpříjemnit či vylepšit, nebo jak sehnat úplně nové místo.

Pokračování 3 / 4

Kdy je čas pracovat i na pláži

Z rozsáhlého mezinárodního průzkumu rezervačního webu booking.com vyplynulo, že čím dál více lidí jezdí do zahraničí na delší dobu a počítají s tím, že tu budou pracovat. Částečně za to může i pandemie, během níž si spousta lidí i firem zvykla na práci na dálku. Lidé, kteří již nemusí trávit pět dní v týdnu v kanceláři, mají zájem si svůj pobyt v destinaci prodloužit. 69 procent souhlasí s tím, že dobrý způsob, jak to udělat, je práce na dálku před dovolenou nebo po dovolené. V praxi to znamená, že si lidé dají třeba na dva týdny volno, ale aby mohli u moře zůstat, další týden tu pracují.

Což je celkem dobrý klíč, jak se rozhodnout, zda budete na cestách pracovat nebo ne. „Čím delší dobu v zahraničí strávíte, tím spíš je vhodné pracovat. Jednak si pak budete moci dovolit zůstat déle, jednak nemusíte čerpat dovolenou a navíc práce nestojí a nečeká na vás. Přináší to jistou svobodu a klid,“ potvrzuje Gabriela Teissing.

Pokračování 4 / 4

Myslete na to, co přijde po dovolené

Právě to, co přijde po vašem návratu do práce, je fajn mít na paměti ve chvíli, kdy si nastavujete onu vysněnou automatickou odpověď a přepínáte telefon do letového režimu. Vážně vás pak nebude stresovat přeplněný inbox a tuna úkolů, které se během vaší nepřítomnosti nakupily? A ruku na srdce - nestresovala vás i doba předcházející vaší dovolené, kdy jste se ze všech sil snažili vše stihnout, abyste si pak naprosto vyčerpaní dopřáli pár dní oddechu?

Pokud je teď řeč o vás, zkuste i během dovolené e-mail občas otevřít, vyřešit to nejdůležitější, anebo při popíjení drinku na pláži dodělat pár restů. Dovolenou si užijete úplně stejně a navíc odlet i návrat budou výrazně příjemnější.

Doporučujeme

Články odjinud