Pravda, nebo lež? Víte, co smíte, když patříte do rizikové skupiny?

14. 3. 2013
Zdroj: Profimedia.cz a Shutterstock.com
Zdroj: Profimedia.cz a Shutterstock.com
Jídlo je velmi individuální záležitost. Nejen proto, že každý smí nebo mu chutná něco jiného, ale také proto, že každý potřebuje něco jiného v jinou denní dobu třeba s ohledem na své zaměstnání nebo životní období…

Ať toužíte zhubnout, nebo jen získat dost energie na každodenní fungování, to první, co musíte zodpovědně vyřešit, je, jestli se správně stravujete. Právě jídlo ovlivňuje vaši váhu, emoční nastavení, psychickou i fyzickou kondici a v neposlední řadě také celkový zdravotní stav. Jednoduše na něm záleží příliš na to, abyste se ve stravování odbývali. Naopak je takřka nezbytné se zastavit, pomalu zanalyzovat, co potřebujete přes den zvládat a s jakými výsledky, a podle toho si sami nebo s odborníky sestavit ideální jídelníček.

Nikdo vám v časopise či na internetu samozřejmě nemůže říct, kolik si právě vy máte ráno k snídani namazat celozrnných rohlíků nebo co ve vašem případě obnáší pitný režim. Přesto vám ale můžeme výrazně pomoct – pochopit, v čem je váš životní styl specifický a co díky němu potřebujete mít každý den na talíři a v jakou dobu. Můžeme vám zkrátka pomoct objevit vaše biorytmy a fungovat v souladu s vlastní podstatou. Když se vám tohle podaří, máte na dosah nejen štíhlejší tělo, ale také vyšší výkonnost a lepší pocity ze sebe sama.

Dnes se v tomto směru zaměříme na čtyři rizikové skupiny lidí, kteří by docela určitě neměli své stravovací návyky podceňovat. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří pracují na směny, studují, řadí se k nechvalně známým workoholikům, nebo jste žena, jež nedávno porodila a kojí, zpozorněte. Na následujících stránkách se dozvíte nejen to, co a kdy ideálně jíst, ale také, co do vašeho životního stylu určitě (ne)patří!

Klepněte pro větší obrázek

1. Práce na směny

Někdo tvrdí, že lidé, kteří nastoupí do práce, jež vyžaduje směnný provoz, můžou i nadále fungovat jako ti, kteří ráno normálně vstávají a v noci spí. Jiní jsou zastánci toho, aby se celý rytmus přeskládal a večer, kdy nastupujete do práce, se snídalo, a ráno, když usínáte, se večeřelo. Už v tom jsou značné rozpory, nemluvě o okamžiku, kdy se takový člověk rozhodne hubnout. To je teprve informační zmatek! Co je tedy pravda a co lež?

 • Lidé, kteří pracují na směny, potřebují více jíst, aby měli dost energie - lež

I když se zdá logické, že energeticky vydatné jídlo dodá více energie, u lidí pracujících na směny je při hubnutí i mimo něj nejdůležitějším zdrojem energie spánek. Ten tělo potřebuje pro regeneraci, když se přizpůsobuje novému rytmu dne, proto je třeba si na něj vyšetřit čas, kdykoli můžete. A bude pro vás tím důležitější, čím zodpovědnější práci vykonáváte.

Většinou jde totiž o lékaře, sestřičky, piloty, řidiče, lidi zodpovědné za životy jiných. Proto si nesmějí dovolit šidit spánek jako zdroj základní regenerace! Co se potřeby většího množství jídla týče, dochází k ní pouze u lidí, kteří pravidelně bdí 24 a více hodin. Jejich tělo spotřebuje až o 10 % potravy více. Ale jen tolik, jinak budete adepty na přibírání!

 • Lidé, kteří pracují na směny, potřebují vydatnější jídlo- lež

Smažená, tučná nebo jinak vydatná jídla během noční služby vaše tělo neocení! Spíš se utlumí, i když by potřebovalo povzbudit, což mu naopak dopřeje strava lehká, pravidelná, plná ovoce, zeleniny, správných sacharidů a kvalitních bílkovin.

A žádné uzobávání sladkostí, když se třeba nudíte nebo vládne klid. Přemíra sacharidů vám vychýlí z normy krevní cukr, a tak trochu vás „uspí“. Navíc jsou to zbytečně přijaté kalorie, které se uloží v tukových polštářcích!

 • Lidé, kteří pracují na směny, by měli ráno snídat, večer večeřet-pravda

Snídani máme spojenou s okamžikem, kdy se probudíme, a poslední jídlo dne se stmíváním, nicméně… Protože je jídlo jediný způsob, jak si udržet tělo v přirozeném rytmu, měli byste spíše než fakt, že právě vstáváte, vzít v úvahu skutečnou denní dobu. Je to pro vás tím důležitější, čím nepravidelnější pracovní dobu máte.

 • Lidé, kteří pracují na směny, potřebují více odpočinku-pravda

Pro tělo je nepravidelný režim sám o sobě velkou dřinou. Takže zapomeňte na to, že po noční poběžíte ještě do posilovny, raději upalujte do postele. A naplánujte si pořádnou dovolenou, masáž či saunu. Jinak se nevyhnete jednomu z nejvýraznějších rizik práce na směny, kterým je vedle únavy a přibírání také rychlejší stárnutí. Jediný povolený pohyb je ten, který vás zbaví stresu, vyčistí hlavu a dovolí následně kvalitně usnout. I pro hubnutí je v tomhle případě důležitější pravidelný stravovací režim a klid než stres ve fitku. A když pohyb, tak opět ten, který vás spíš uvolní jako třeba procházka.

2. Kojící matky

Je zvláštní, že těhotné ženy vědí, jak moc musejí dbát na pravidelnou, vyváženou stravu, aby se jim narodilo zdravé, silné dítě. Ale po porodu jako by toužily jen po jediném: zhubnout zpátky do „předtěhotenských“ džín. A protože si zvykají na nový režim s miminkem, sečte se najednou příliš mnoho faktorů, které jim nakonec brání jak v hubnutí, tak v tom, aby měly na dítě dost energie a zvládaly svoji novou roli v pohodě. Co by si měly kojící matky zapamatovat?

 • Kojící matka hodně zhubne už samotným kojením-pravda

Kojící žena totiž potřebuje víc energie než žena těhotná! Právě proto těhulky přibírají, chystají tak tělo mimo jiné na dobu, kdy bude potřebovat energii navíc. Když ji začnou spotřebovávat kojením a péčí o dítě, automaticky hubnou. V průměru rychlostí asi kilo za měsíc. Ženy s výraznější nadváhou i rychleji. Pokud tedy nevymění pravidelnou, vyváženou stravu za hektické pojídání čehokoli a kdykoli.

 • Kojící matka by neměla držet dietu-pravda

A nejen to, kojící žena by neměla ani hladovět a okrádat tak sebe a své miminko o důležité živiny. Nemělo by docházet k omezení energetického příjmu, spíše by mělo jít o optimalizaci jídelníčku a jeho obohacení o vitaminy, minerální látky a vlákninu. Snížení přísunu jídla totiž může znamenat také omezení tvorby mléka a nutnost předčasného odstavení miminka. Při hubnutí by také mohlo docházet k vylučování toxinů do mléka a zbytečnému snížení jeho kvality.

 • Kojící matka může jíst cokoli-lež

Každé sousto ovlivní kvalitu mléka, tedy výživu a vývoj miminka, takže je naopak třeba velmi důrazně dbát na to, co žena po porodu konzumuje. Jídlo by mělo mít spíš neutrální chuť, nemělo by být ani příliš sladké, kyselé, slané, tučné, ostré, nadupané ochucovadly nebo patřit mezi polotovary. Jídlo kojící maminky nesmí dráždit ani ji samotnou, ani dítě.

Důležité je vybírat si čerstvé, kvalitní potraviny a konzumovat je v pravidelných intervalech během celého dne. A zaměřit by se maminky měly především na potraviny obsahující vápník (ten ubývá kvůli kojení, takže si dopřávejte mléčné výrobky, případně potravinové doplňky) a železo (to dodá například kvalitní listová zelenina). Detaily v každém případě proberte s odborníkem – lékařem nebo výživovým specialistou.

 • Kojící matka nemusí sportovat, pohybu má dost-lež

Pohyb do života ženy po porodu patří! Daleko spíše než jakákoli dieta. Prospěje jí cílené cvičení na zpevnění břišních svalů, jí i dítěti udělají dobře obyčejné procházky na čerstvém vzduchu. Úbytek hmotnosti je tak spíše příjemným bonusem, protože daleko důležitější je vrátit tělo do kondice.

Klepněte pro větší obrázek

3. Workoholici

Jak se jednou necháte unést kolotočem (ne)spím/makám/(ne)spím/makám, měli byste se svým extrémně zatěžovaným organismem zacházet obzvlášť opatrně. Realita je ale většinou jiná: nestíháte jídlo, pohyb, relax… Často pak zjistíte, že jste unavení a oblečení je vám čím dál tím menší. Devastujete tak svou postavu i zdraví. Co tedy dělat, abyste z kolotoče vyskočili bez úhony?

 • Workoholikům stačí najíst se jednou denně a pořádně-lež

Samozřejmě že když máte hlad, dochází vám energie a nestíháte, je čokoládová tyčinka z nejbližšího automatu nejjednodušším řešením. Je ale také tím nejhorším, co pro sebe můžete udělat.

Přestože právě workoholici nemají na nic čas, na jídlo si ho musejí rozhodně udělat! Tělo vystavené stresu neustálého napětí a vypětí potřebuje kvalitní, vydatnou, pravidelnou a v klidu konzumovanou stravu. Zásadní by pro vás mělo být sestavení optimálního jídelníčku odborníkem a taky jeho dodržování. Důležitý je i pitný režim! Kafe sice může krátkodobě stimulovat, ale neprospívá srdci, cévám ani ledvinám. Zdravými životabudiči ve formě kousku ovoce odbouráte večerní nájezdy na ledničku, jež jsou pro workoholiky tak typické…

 • Workoholikům stačí jen pár hodin spánku-lež

Možná si na nízký počet hodin v posteli zvyknete, ale tělo z toho nadšené nebude. Jestliže podává maximální výkony, musí se na ně dostatečně přes noc zregenerovat. A nestačí si jen lehnout a zavřít oči. Upracovaným lidem se často stává, že nedokážou „zastavit“ myšlenky, a tak si musejí naordinovat před spaním nějakou zklidňovací fázi dne. Relaxaci v podobě povídání si s partnerem, film, krátkou meditaci, cokoli, co je ze stresu dostane do klidu a dovolí jim se kvalitně vyspat.

 • Workoholici potřebují spoustu dovolené-pravda

Ani dobré jídlo a spánek nejsou spásou, když workoholik na pár dní v měsíci a pár týdnů v roce úplně nevypne a neudělá si čas na dovolenou. Právě ta může být správným momentem pro nastartování pozitivních změn: správného stravovacího režimu, pohybového plánu, zařazení pravidelné relaxace. Jen je dobré myslet na to, že i dovolená má svá pravidla – neměli byste na ni odjíždět stylem „ještě vyřídím jeden telefonát, a můžeme vyrazit“. I k dovolené je dobré dospět přes postupné zklidnění. Jinak na ni dorazíte vystresovaní, a než „vypnete“, zase pojedete domů. A to není dobré ani pro tělo, ani pro vaši mysl. Natož pro lepší fyzičku a hezčí křivky.

 • Workoholici by měli mít pravidelný pohyb-pravda

A měl by to být pohyb takzvaně kompenzační. Úplně jiný sport totiž potřebuje manažer, který sedí celý den v kanceláři, a jiný lékař, který běhá celý den od pacienta k pacientovi. Také musejí oba zohlednit, jestli je pohyb stresuje, nebo jim dělá skutečnou radost (a jen na něj obvykle nemají čas). V každém případě je lepší volit aktivity, které nejsou provozované pro co nejlepší, největší nebo nejrychlejší výkon, ale hledat spíš to, co tělo protáhne a dostane do pohody.

4. Studenti

Pokud patříte mezi ty, kteří si stále rozšiřují obzory, máte teď obzvlášť náročné období. Neděsí vás jen vánoční kila, ale i blížící se zkouškové období, které přináší stres, hodně kafe, sezení nad knihami a nic víc. A to je špatně pro vaše zdraví, psychickou pohodu, schopnost učit se i pokusy dostat pod kontrolu váhu! Jak postupovat a co z každodenního programu vymazat?

 • Studenti prostě musejí vydržet pár týdnů odříkání-lež

Studium není lehké ani během školního roku, ale o to spíš je třeba dbát na to, abyste se cítili dobře. Žádný stres od rána do rána, hladovění a různá povzbuzovadla.

Uspět u zkoušek i odbourávat postupně nadváhu znamená respektovat zásady zdravého životního stylu. A výmluvy typu „pro studenty je to drahé“ hoďte za hlavu. Rozdíl mezi celozrnným a bílým rohlíkem je asi jedna koruna a množství energie a vlákniny, které v tom levnějším, bílém, nenajdete. Místo odříkání si právě ve zkouškovém období zasloužíte hýčkat. Pravidelnou stravou, pitným režimem, optimálním pohybem a dostatkem spánku.

 • Studenti jsou mladí, nepotřebují odpočívat-lež

Zvlášť generace našich babiček ještě dodnes nepochopila, že práce hlavou, mezi kterou studium určitě patří, je stejně náročná jako práce manuální. Vlastně náročnější, protože u manuální práce můžete „vypnout“ a unavené tělo bude spát, jako když ho do vody hodí.

Přepracovaný mozek vám nic z toho nedovolí. Zkuste si před zkouškovým obdobím vypracovat plán dne, do kterého zahrnete nejen to, co se kdy musíte naučit, ale také do něj zakomponujete čas na procházku, na jídlo, na setkání s kamarády.

Prostřídejte povinnosti s odpočinkem. Pak přece jen vydržíte déle nad učebnicemi a nepřiberete.

 • Studenti by si měli obohatit stravu o další zdroje energie-pravda

Zapomeňte na čokoládu, sušenky, chipsy. Jde spíše o dobroty, jako je ovoce (dodá rychle využitelné cukry, což mozek ocení), ořechy v přírodní podobě (nabízí nenasycené mastné kyseliny a spoustu vitaminu B, který posiluje nervovou soustavu) nebo různá semínka. To, co vám dají takové svačinky, vám nenahradí žádné energetické nápoje, které jen ženou organismus do extrémního nasazení následovaného extrémním vysílením. Zdravé svačinky vás udrží v rovnováze po celý studijní den.

 • Studenti potřebují dostatek tekutin-pravda

Obecně to sice platí pro všechny, ale pokud se potřebujete učit, je potřeba zavodnit organismus víc než kdy jindy. Dostatečné množství tekutin je nutné pro jeho správné fyziologické fungování, pro dopravu minerálních látek i vitaminů na správná místa a vyloučení škodlivin, které tělo brzdí. Osvěží vás i sklenka čerstvého džusu s vodou v poměru 1 : 2, případně zelený čaj. Přeslazené limonády, kolové nápoje, energetické drinky nebo alkohol nejsou to pravé! Čím více je to, co pijete a jíte, blíž přírodě, tím snáze si s tím tělo poradí a zbude mu víc energie na učení.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…