Pravda o hubnutí po padesátce: Musíte jíst, cvičit a mít sex

Pravda o hubnutí po padesátce: Musíte jíst, cvičit a mít sex

S přibývajícím věkem je hubnutí čím dál těžší a po padesátce je to už opravdová věda. Co je důležité? Vědět, co se ve vašem těle děje, a zařídit se podle toho. Dalším krokem pak je začít přebytečná kila shazovat. Uvidíte, že s našimi tipy vám to půjde mnohem lépe.

Nepodceňujte sex

Když nám bylo osm, myslely jsme si o lidech, kterým bylo padesát, že už jsou tak staří, že pomalu nemají ani právo dýchat. A ejhle – najednou jsme v tomhle věku a zjišťujeme, že se vlastně tak moc nezměnilo, život nás baví stejně jako dřív a do hrobu se rozhodně nechystáme.

Proto nerezignujte ani na sex. Právě ten má také blahodárné účinky na celý organismus. A také při něm spálíte nějakou tu kalorii.

Počítat bychom měly i s tím, že s přibývajícím věkem se snižuje množství pohlavních hormonů, a začít je doplňovat přírodní nebo medicínskou cestou. Tady bude opět nejlepší poradit se s odborníkem-lékařem, který zná váš zdravotní stav.

Pokračování 2 / 8

Jezte!

Když přibýváte na váze, je největší chybou přestat jíst nebo přestat jíst cokoli, co jen zavání tím, že by obsahovalo nějaké kalorie. Váš jídelníček by tedy měl projít velkou generálkou. Uvědomte si, že když se metabolismus zpomaluje, je potřeba snížit příjem energie – v padesáti je třeba ubrat zhruba 1000 kilojoulů denně (tedy o půl litru mléka méně, dva rohlíky nebo půlku čokolády).

Je potřeba jen trochu změnit systém stravování – jezte víc a menší porce, vynechejte tučná jídla, bílé pečivo a přílohy. Do jídelníčku zařaďte ryby. Obsahují totiž omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které odbourávají nadváhu.

Vezměte si také na pomoc zdravý rozum. Tělo potřebuje nějakou energii, aby mohlo fungovat. Stejně jako auto – s prázdnou nádrží s ním nikam nedojedete. Dejte si tedy i vy ráno nějakou snídani, ať nestartujete svůj den s prázdným žaludkem.

Pokračování 3 / 8

Nechte si poradit

Pokud se chcete pustit do některé z diet, nechte si nejdřív poradit od odborníka a nechte si od něj sestavit jídelníček na míru. V padesáti je bohužel mnohem těžší metabolismus nastartovat a rozhýbat, a tak je opravdu dobré nechat si pomoct od někoho, kdo se vyzná.

Pokračování 4 / 8

Zvolte silový trénink

V padesáti máme obvykle o pětinu svalové hmoty méně než ve dvaceti, což mimo jiné znamená, že máme i výrazně pomalejší metabolismus. Svaly totiž i v klidu spalují víc energie než tukové buňky. Čím víc svalů tedy budete mít, tím lépe se vám bude hubnout.

Většina z nás má sedavé zaměstnání a jediný pohyb, který provozuje, je ten, že dojte na nějakou hromadnou dopravu, která nás hezky vsedě dopraví do práce. Pokud chcete zhubnout, tohle byste měla změnit. Kromě toho, že se vám díky pohybu vyplaví endorfiny a budete se cítit víc v pohodě, poděkuje vám za tuhle proměnu celý váš organismus.

Pokračování 5 / 8

Dejte si detox

Na jaře a na podzim je na pročištění organismu ta nejvhodnější doba. Najděte si některý ze systémů, který vám bude vyhovovat, nebo se opět poraďte s odborníkem, který druh detoxu vám co nejvíc prospěje. Každopádně můžete vynechat všechno, co vám okyseluje organismus, potraviny obsahující lepek, cukry, alkohol a červené maso. Ve chvíli, kdy si vyčistíte organismus, celému tělu se uleví a začne lépe fungovat – což se týká nejen zdravotního stavu, ale i metabolismu.

Pokračování 6 / 8

Pijte!

Čím jsme starší, tím víc přestáváme vnímat potřebu pít. Je tedy dobré na doplňování tekutin myslet a pít, nejlépe vodu. Metabolismus krásně nastartuje sklenice vlažné vody s pár kapkami citronu ráno na lačný žaludek. Vyhněte se také alkoholu, hlavně tvrdému. Má mnohem víc kalorií než víno.

Pokračování 7 / 8

Myslete na klouby

Zkuste cvičení v bazénu. Kalorický výdej ve vodě je o třicet procent vyšší než na suchu, a to při stejném rozsahu pohybu. Než se ale rozhodnete pro některý ze sportů, poraďte se s fyzioterapeutem nebo s lékařem. Zvlášť, pokud trpíte bolestmi zad, kolen nebo kyčlí.

Pokračování 8 / 8

Nestresujte se

S vyšším věkem klesá odolnost psychiky vůči stresu. Čím víc mu budeme podléhat, tím se bude zvyšovat produkce hormonu kortizolu, což zase povede k tomu, že se nám o to víc začne ukládat tuk v těle. Stanovte si priority a řekněte si, že vy jste tím nejdůležitějším člověkem svého života – a přestaňte si toho na sebe tolik nakládat. Svět se kvůli tomu nezastaví a vy se budete cítit šťastnější a v mnohem větší pohodě.

Doporučujeme

Články odjinud