Dnes je populární keto dieta, Atkinsonova dieta, které ze stravy vylučují sacharidy, populární je také paleo, které se vrací k pravěké stravě

Dnes je populární keto dieta, Atkinsonova dieta, které ze stravy vylučují sacharidy, populární je také paleo, které se vrací k pravěké stravě

Velké oblibě se těší avokádo - půlku denně můžete dokonce i při keto dietě
Lidé při hubnutí navyšují konzumaci zeleniny
Naopak často striktně odmítají sacharidy
Sacharidy v podobě cukru bychom měli omezit
10
Fotogalerie

Pravda o sacharidech: Potřebujeme je při hubnutí, nebo je můžeme vynechat?

Sacharidy jsou asi nejdiskutovanější téma, pokud jde o hubnutí. Jsou špatné, nejsou špatné, máme je zatracovat, nebo je máme jíst? Co je vlastně pravda a jak to s nimi opravdu je?

Proč sacharidy potřebujeme?

Zjednodušeně lze říct, že ne každé sacharidy jsou špatné a že je naše tělo opravdu potřebuje. Sacharidy jsou spolu s bílkovinami a tuky jedním ze tří základních zdrojů energie v naší potravě. Jen minimum potravin obsahuje pouze jednu z těchto složek a většina je kombinací všech tří, najdeme je proto skoro ve všech potravinách. Kdo chce držet například keto dietu, která sacharidy  v počáteční fázi naprosto nekompromisně vylučuje, má na výběr z opravdu úzkého okruhu potravin a v podstatě se musí cpát masem a vejci. Kvůli nedostatku sacharidů může být člověk velmi unavený a podrážděný a tato dieta, respektive její první fáze, se nesmí držet dlouhodobě.

Pokračování 2 / 5

Mozek jede na sacharidy

Odpověď na otázku v titulku článku tedy zní: Bez sacharidů se neobejdeme. Pro naše zdraví jsou důležité z mnoha důvodů. Jsou nejvýznamnějším zdrojem energie, například mozek bez nich nemůže fungovat. Jak říká Hana Málková ze STOBu, není dobré je ani při hubnutí zcela vyloučit. Tělu by energie ze sacharidů chyběla a hlásilo by se o ni – nejčastěji v podobě chuti na sladké. Pokud tělu nevyhovíte, projeví se to i na psychice. „Chyběla by vám také vláknina, která je hojně obsažená například v celozrnném pečivu, celozrnných přílohách a tak dále, což jsou právě potraviny bohaté na sacharidy,“ vysvětluje odbornice. Když tyhle potraviny vyloučíte, nedostatek vlákniny může vést k zácpě a v extrémních případech i k deficitu některých vitaminů (hlavně B).

Nejsou ovšem sacharidy jako sacharidy. Které tedy konzumovat?

Pokračování 3 / 5

Co jsou sacharidy?

Lidé mají tendenci dávat rovnítko mezi cukry a sacharidy, což je omyl, sacharidy nejsou jen cukry. Existují tři různé druhy sacharidů – monosacharidy, disacharidy a polysacharidy.

- Mezi monosacharidy (jednoduché) cukry patří glukóza a fruktóza (nacházejí se v medu, vinných hroznech, ovoci).

- Mezi disacharidy patří sacharóza (řepný a třtinový cukr), laktóza (mléčný cukr) a maltóza (slad).

- Nejzdravější jsou pro nás polysacharidy, kam patří škrob (obiloviny, mouka, brambory, rýže, těstoviny, zelenina, luštěniny), dále glykogen, celulóza a chitin.

Pokud chcete hubnout, musíte si hlídat především první dvě skupiny sacharidů.

Pokračování 4 / 5

Kdy je nejlepší jíst sacharidy?

Pokud chcete zhubnout, je vhodné sacharidy konzumovat jen v rozumném množství. Kombinovat byste je měli vždy s bílkovinami, které snižují glykemický index potravin, tudíž se hladina cukru v krvi zvýší pomaleji a budete mít později hlad. Vybírejte potraviny s vysokým obsahem vlákniny a ke každému jídlu přidejte i zeleninu. Podle STOBu byste měli ovoce jíst spíše dopoledne a ideálně v maximálním množství 200 gramů. Pro vyvážení hladiny glykemie je dobré jíst je ke snídani, obědu i večeři, abyste předešli chuti na sladké.

Pokračování 5 / 5

Sacharidy jsou důležité při cvičení

Sacharidy, tuky i bílkoviny poskytují energii, ale vaše svaly během cvičení potřebují hlavně sacharidy jako hlavní zdroj paliva. Svaly mají totiž omezené zásoby uhlovodíku (glykogen) a je potřeba je pravidelně doplňovat, abyste neztratili energii. Dieta s nízkým obsahem sacharidů může vést k nedostatku energie během sportovní aktivity, únavě a špatné relaxaci. Proto také lidé při keto dietě zpočátku dost často přestanou cvičit.

Doporučujeme

Články odjinud