Pravdy a mýty o citlivé pleti. Jak se o ni správně starat?

8. 4. 2014
I když projevy citlivé pleti trápí až 54 % žen, ne všichni víme, jak se o ni starat, zda si ji nemůžeme „vypěstovat“ a co její projevy zhoršuje. A navíc věříme různým pověrám, polopravdám a mýtům – naše domněnky uvede na pravou míru MUDr. Yvonne Bergerová, dermatoložka z BcD Clinic.

Pravdy o citlivé pleti

Tvrzení: Citlivá pleť je hyper-reaktivní pleť, která nepřiměřeně reaguje na vnější podněty

PRAVDA. Ano, hyper-reaktivita pleti je přímo spojovaná s dráždivostí nervových zakončení pleti, a tak pleť– dle konkrétního typu – reaguje na řadu vnějších, ale i vnitřních vlivů začervenáním, pnutím, pícháním, svěděním, pocity horkosti nebo pálením. Navíc při kontaktu s hrubším oděvem dochází k podráždění kůže, a tak se kožní buňky vlivem dráždění odlučují a tvoří drobné šupinky nebo dokonce drsné plošky.

Tvrzení: Citlivá pleť může souviset s genetickou dispozicí

PRAVDA. Ano, citlivost pleti může souviset s dědičnou dispozicí – to, že naše pleť bude jemná, tenká, bez aktivity mazových žláz, s rozšířenými žilkami na povrchu, máme dáno od narození. A opakovaným drážděním pleti se pak naše genetická dispozice může změnit ve zřetelné klinické projevy.

Tvrzení: Citlivá pleť může být postižena také jiným kožním problémem

PRAVDA. Ano, citlivá pokožka bývá tenčí a jemnější, její zvýšená citlivost může souviset s nedostatkem mazových žláz, které jinak tvoří první nárazový štít a chrání ji před zevními vlivy. A vlivem nedostatečné ochrany bývají některé typy citlivé pokožky často postiženy ekzémem, nejčastěji ekzémem atopickým.

Tvrzení: Zvýšená citlivost pleti méně postihuje muže

PRAVDA. Ano, to je pravda. Mužská pleť je zcela jiná než pleť žen. Je většinou hrubší, má více mazových žláz a ty jsou také aktivnější, takže mužská kůže je přirozeně a více chráněna před vnějšími nepříznivými vlivy. Větší citlivost pleti tedy muže postihuje mnohem méně.

Tvrzení: Pro citlivou pleť je velmi důležitá správná péče a výběr vhodné kosmetiky

PRAVDA. Ano, citlivá kůže vyžaduje speciální péči a používání kosmetiky určené pro „citlivou pleť“. Je to kosmetika bez jakýchkoli dráždivých látek – bez alkoholu, parfemace, parabenů a barviv, která citlivou pleť zklidňuje a posiluje. Člověk s citlivou pletí by se měl zdržet používání tuhých nebo krémových mýdel a místo toho používat šetrnou čisticí pleťovou kosmetiku, zejména micelární vody. Ty umožní důkladnou a přesto šetrnou hygienu. Pro další péči jsou vhodné hydratační krémy s lehkou texturou. V každém případě je vhodné vyhnout se silně stahujícím čisticím maskám, exfoliačním přípravkům a peelingu. Citlivé pleti také nesvědčí dlouhé a příliš horké koupele, kouření a alkohol.

Mýty o citlivé pleti

Tvrzení: Citlivá pleť reaguje jen na vnější, nejčastěji klimatické vlivy

MÝTUS. Ne, resp. nejen to. Citlivá pleť reaguje na různé vlivy – vnější i vnitřní. K vnějším patří faktory okolního prostředí: horko, zima, vítr, slunce nebo dokonce náhlé změny teplot i znečištěné ovzduší. Nepříjemné pocity může vyvolat i velmi tvrdá voda, kontakt s hrubší tkaninou či kosmetika, která obsahuje špatně tolerovanou látku. Zarudnutím, červenáním a horkostí ale citlivá pleť často reaguje také vlivem vnitřních faktorů, jako jsou např. konzumace kořeněných jídel, pití alkoholu a kávy a v neposlední řadě i stres.

Tvrzení: Citlivost pleti se během života nemění, buď je pleť citlivá, nebo není

MÝTUS. Velký omyl. Citlivost pleti se v průběhu života mění, pleť ztrácí svou odolnost, počet podnětů, na které přecitlivěle reaguje, se může zvyšovat a intenzita reakce zvětšovat. Naopak je mnohem méně případů, kdy se citlivost pokožky během života snižuje a zcela zmizí. Citlivost pleti se mění také během roku, náročnější je zimní období, kdy pleť reaguje na mrazivé počasí silným pocitem pnutí, tvorbou šupin či začervenáním. Řešením je silnější ochrana před nepříznivými klimatickými vlivy, a to používáním hutnějších přípravků, stále však určených pro tento typ pleti.

Tvrzení: Citlivá pleť je samostatný typ pleti, typický svou suchostí

MÝTUS. Ne, to není pravda. Citlivá pleť byla sice dlouho dávána do souvislosti se suchou pletí, dnes ale víme, že zvýšená citlivost pleti je spíše poruchou a může se týkat každého typu pleti. Postihuje sice nejčastěji pleť suchou, ale nevyhýbá se ani pleti mastné, smíšené, zralé či dětské. Navíc citlivá pleť může mít řadu dalších specifických rysů: například sama o sobě není alergickou pletí, ale alergické reakce přetrvávající delší dobu většinou vedou ke zvýšení její citlivosti; citlivost pleti může ovlivňovat stres a stav psychiky apod.

Tvrzení: Zvýšená citlivost pokožky se nedá „vypěstovat“

MÝTUS. To je bohužel omyl. Každá pleť má určitou hladinu odolnosti. Pokud ji opakovaně dráždíme např. silně odmašťujeme či neúměrně dlouho nebo ve zvýšeném množství překračujeme doporučený počet ošetření (např. v rámci chemických peelingů), nemá pokožka čas na regeneraci a její ochranná vrstva na povrchu se nestačí obnovit. V důsledku toho selhává obranný systém kůže a pokožka začne reagovat nepřiměřeně.

Tvrzení: Slunce a byliny pomáhají citlivou pleť zklidnit

MÝTUS. Ne, naopak. Slunce citlivé pokožce spíše nesvědčí, určitě je třeba chránit ji před sluncem vhodnou kosmetikou a lehkým oblečením, kloboukem, slunečníkem apod. Ani bylinky nejsou ideální, některé typy citlivých pletí souvisejí s ekzémy a byliny mohou vyprovokovat alergickou reakci.

Doporučná péče o citlivou pokožku :

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte mnoho plánů, jak strávit neděli v pohodě. Bohužel se však nesetkáte s kladnou odezvou. Mějte na paměti, že se musíte někdy podřídit názorům rodiny. Když už chcete prosadit své zájmy,…

Nejčtenější články

Doporučujeme