Poutní kostel Jana Nepomuckého Toyota - archiv

Poutní kostel Jana Nepomuckého Toyota - archiv

Zámek Dačice
Hraběcí stolek Toyota - archiv
Vyhlídka Hraběcí stolek Toyota - archiv
Pekelný kopec Toyota - archiv
10
Fotogalerie

Prázdniny v ČR: 7 tipů na nejkrásnější místa na dovolenou na Vysočině

I když cestování do zahraničí bude přece jen z části povolené, řada lidí se pro letošek dovolené u moře už vzdala. Také přemýšlíte, že dáte přednost českým a moravským luhům a hájům? Dnes vám představíme perly Vysočiny, kde je toho opravdu spousta k vidění. Všechna místa s námi můžete navštívit i na videu v článku.

Dačice – město cukru

Malé město, v němž najdete půvabný zámek, který patří k nejlepším ukázkám klasicistní architektury v Česku. Jeho součástí je také rozlehlá zahrada i s rybníkem. Díky 102 druhům dřevin a dalších rostlin funguje i jako malá botanická zahrada. Říká se mu Nový zámek, druhý zámek, renesanční, nazývaný Starý, stojí na náměstí. Zastavit se tu můžete i u památníku kostkového cukru – ten totiž vznikl právě v tomto městě.

Jaká je Vysočina? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Slavonice – město renesance a herců

Slavonice se staly světově slavnými díky renesančním měšťanským domům, které lemují náměstí i okolní uličky. Jde tak o romantické město, které svou atmosférou připomíná dovolenou v Itálii. Ostatně se mu také přezdívá česká Florencie. Jako na dlani ho budete mít z místní vyhlídkové věže, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ještě na počátku devadesátých let to bylo naprosto zpustlé městečko na konci světa, dnes je však dokonale zrekonstruované. Jeho atmosféru objevili i čeští herci, řada z nich tady tráví léto

Pokračování 3 / 7

Hraběcí stolek

Vyhlídka Hraběcí stolek patří k nejkrásnějším v Česku. Tyčí se nad meandrem řeky Svratky, připomíná slavnější Vyhlídku Máj na Vltavě. Do roku 1930 tu stála dřevěná rozhledna, kterou nechal postavit hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě. Ještě před několika lety se tu daly najít pozůstatky pravděpodobné základy rozhledny – odtud pochází název. Dnes už tu však kromě výhledu nic nenajdete.

Pokračování 4 / 7

Třebíč a Pekelný kopec

Další město s neuvěřitelně romantickou atmosférou. Setkávají se v něm románský styl, gotika i baroko a zdejší židovská čtvrť se synagogou, hřbitovem a s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nedaleko Třebíče najdete Pekelňák, jak místní říkají Pekelnému kopci. Na jeho vrchu stojí moderní rozhledna z modřínového dřeva, nahoru se šplhá po točitých kovových schodech. Za dobrého počasí lze odtud zahlédnout i vrcholky Alp. Podle pověsti svatý Prokop přemohl ďábla a odhodil ho z míst, kde dnes stojí v Třebíči zmíněná bazilika, ďábel sám pak dopadl právě na Pekelný kopec.

Pokračování 5 / 7

Poutní kostel Jana Nepomuckého

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela a je to opravdový skvost. Není se proto čemu divit, že byl v roce 1994 zařazen na Seznam světových přírodních a kulturních památek UNESCO. Jeho půdorys pěticípé hvězdy je sice vidět jen z leteckého pohledu, nicméně i tak stojí stavba za shlédnutí. Prohlídky je ale třeba si rezervovat dopředu.

Pokračování 6 / 7

Wilsonova skála

Auto nechejte v Hartvíkovicích a vydejte se po žluté turistické značce. Dojdete na Wilsonovu skálu s překrásnou vyhlídkou na Dalešickou přehradu. Dnes má sice skála „jen“ 45 metrů, ovšem než ji přehrada zatopila, dosahovala výšky rovné stovky. Přesto je stále oblíbeným cílem horolezců.

Pokračování 7 / 7

Zámek Náměšť nad Oslavou

Východně od Třebíče v údolí řeky Oslavy leží město Náměšť nad Oslavou, kde se nachází i stejnojmenný renesanční zámek, který kdysi býval středověkým hradem. V interiérech je k vidění kolekce vzácných tapisérií, při prohlídce nahlédnete také do kaple či do knihovny s krásnou freskovou výzdobou. Nevynechejte ani nádvoří s fontánou, malou francouzskou zahradu a anglický park.

Doporučujeme

Články odjinud