Pražská komorní filharmonie hraje pro královnu i pro nás

9. 1. 2009
I před jordánskou královnou na prestižním galakoncertu Pocta Pavarottimu v kamenném království Petry hrála nedávno Pražská komorní filharmonie! Doprovázela nejslavnější světové pěvecké hvězdy hudby klasické - i populární. A srdce každého milovníka hudby či divadla poskočí radostí, když si představí její programové řady.

Klepněte pro větší obrázek Vysoká úroveň tělesa není samoúčelně exkluzívní, orchestr mladých hráčů založený proslulým dirigentem Jiřím Bělohlávkem v roce 1994 se nebojí ani jazzu, ani scénické hudby s doprovodem mluveného slova, neodmítá ani pop. A k tomu dokáže zaujmout, ba pobavit i rodiče s dětmi. Kromě svých běžných koncertních řad nabízí Pražská komorní filharmonie také zvláštní významné projekty v pražském Rudolfinu.
Pro trojici koncertů Cyklu výjimečných projektů je možné zakoupit předplatné, které zahrnuje 40% slevu. Patří sem 10. ledna poloscénické uvedení Mendelssohnova Snu noci svatojanské s úryvky ze stejnojmenné komedie Williama Shakespeara, dále 18. února pěvecký recitál Dagmar Pecková zpívá Mahlera a na vyvrcholení cyklu bude Jiří Bělohlávek 30. března dirigovat Beethovenovu Missu solemnis.

Velkolepě by měl působit už první večer cyklu, na němž se odehrají kouzla pohádkového Snu noci svatojanské. Kompletní scénická hudba Felixe Mendelssohna-Bartholdyho zazní pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Hrůši a poloscénické provedení slavné Shakespearovy svatební komedie režíruje Tomáš Šimerda.
Součástí Mendelssohnovy skladby jsou proslavené části jako Svatební pochod či Tanec skřítků. Ouverturu složil Mendelssohn již jako patnáctiletý, až teprve po letech, kdy se prokázal úspěch skladby, přikomponoval další části.
V sólových partech tohoto efektního provedení se předvedou úspěšná mladá sopranistka a čerstvá členka Národního divadla Kateřina Kněžíková a všestranná altistka Karolína Bubleová Berková.
Text bájných bytostí mají na starosti herci: Králem duchů Oberonem se stane OldřichKlepněte pro větší obrázek Vízner, Sabina Laurinová sehraje královnu vil Titánii, ale nepřijdeme ani o skřítka žertéře Puka. Sbor Bambini di Praga vede Blanka Kulínská.
Není divu, že se v této sezoně stal Jakub Hrůša šéfdirigentem mladého dynamického tělesa. Raketově úspěšná kariéra teprve osmadvacetiletého dirigenta Hrůši, za níž ovšem stojí nejen talent, ale i tvrdá práce, se báječně hodí k orchestru, jehož věkový průměr nepřesahuje 34 let!
Nejen perfektní technika, ale i vřelé muzikantství je základem, z něhož se odvíjejí světové úspěchy Pražské komorní filharmonie. Mladý duch orchestru se odráží v zaujetí a nasazení, s jakým vystupuje doma i v zahraničí v předních světových koncertních sálech (Konzerthaus v Berlíně, Royal Albert Hall a Barbican Centre v Londýně, Suntory Hall v Tokiu, Musikverein ve Vídni, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži, Opera v Los Angeles, La Scala v Miláně ad.). Pravidelně je zvána i na prestižní festivaly.

S Pražskou komorní filharmonií vystupují významní čeští a zahraniční interpreti a dirigenti. Orchestr je pravidelným partnerem pěvkyň Magdaleny Kožené, Evy Urbanové, Dagmar Peckové a také světových operních hvězd Rolanda Villazóna, Josého Carrerase, Jennifer Larmore či Natalie Dessay.
Na Nový rok jsme mohli na ČT 2 slyšet a vidět záznam výše zmíněného charitativního galakoncertu Pocta Pavarottimu z jordánské Petry. Pražská komorní filharmonie se tu blýskla vedle Plácida Dominga, Josého Carrerase, Stinga, Andreje Bocelliho, Angely Gheorgiu, Zucchera.

Zdroj: 2media

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na víkend máte báječnou náladu a vytváříte si v hlavě myšlenky, které chcete před Vánoci realizovat. Ne vše se podaří, ale postačí vám to. Ostatní členové rodiny jsou zatím se změn…

Nejčtenější články

Doporučujeme