Pražské představení poprvé zrušeno, v Brně zahájili Kupcem benátským

27. 7. 2005
Pěkné počasí, které v pražském Nejvyšším purkrabství umožnilo odehrát už čtyřiadvacet představení Večera tříkrálového, si ve čtvrtek 21. července poprvé vybralo dovolenou: pršelo už od pozdního odpoledne a když déšť nepřestal ani po dvaceti minutách po půl deváté, rozhodli se pořadatelé z Agentury SCHOK představení zrušit.

Pětistovce divákům, kteří společně s organizátory trpělivě čekali, zda se přece jen nevyčasí, se pak procítěně omluvil Miroslav Táborský. Použil při tom slova Karla Čapka z eseje Jak se dělá divadlo: „Každý večer je divem, že se vůbec hraje. A když se hraje, že se hraje až do konce. Divadelní představení nevzniká uskutečněním nějakého záměru, nýbrž ustavičným překonáváním nesčíslných a nečekaných překážek…“ Jak Táborský přiznal, Čapkův citát býval kdysi součástí jeho jevištního textu a dodnes ho má v paměti jako zálohu pro podobné případy: „Čapka nasazuji v případě, že se něco nečekaně pokazí nebo nevydaří. Na Shakespearovských slavnostech jsem ho letos vytáhl poprvé a doufám, že s ním budu moci i nadále spíš šetřit.“

Pořadatelé poté divákům nabídli, aby si lístky buď nechali zpětně proplatit v místě, kde je koupili – tedy v TICKETPRO nebo v pokladně v Nejvyšším purkrabství. Vstupenky mohou u příslušného prodejce také vyměnit za jakékoli jiné představení v příslušné cenové zóně. „Možnost lístky vyměňovat či vracet je u produkcí pod širým nebem ojedinělá praxe,“ připomíná ředitel slavností Michal Rychlý. „Dovolit si to můžeme jen proto, že máme za zády silného generálního partnera, skupinu PPF. I díky její záštitě můžeme slavnosti provozovat jako kulturní aktivitu a nikoli jen jako čistě výdělečný podnik.“ Večer tříkrálový už v Praze končí, výprava i herci se o víkendu stěhují do Brna a Bratislavy. V Nejvyšším purkrabství bude Shakesperova komedie k vidění opět koncem srpna a začátkem září.

Na brněnském Špilberku, kde právě ve čtvrtek začal festival inscenací Kupec benátský, se naopak vše vydařilo: slovensko-českému ansámblu i režisérovi Romanovi Polákovi, který hru představil ve dvojjazyčném překladu Lubomíra Feldeka a Martina Hilského, tam před půlnocí aplaudovalo až 1 100 lidí. Atraktivně obsazené představení s Bolkem Polívkou, Mariánem Zednikovičem, Annou Polívkovou, Janem Přeučilem a dalšími se v neděli 24. července objeví také v Praze: tam je už ovšem zcela vyprodáno. Na programu české a moravské části slavností se Kupec benátský objeví až příští rok.

zdroj: Agentura Schok spol. s r.o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Za žádnou cenu neseďte doma na zadku a jeďte s oblíbeným člověkem na výlet. Vyrazte si ale jen s lidmi, které opravdu snesete a je s nimi zábava. Jet jen tak na blind je hloupost. Nakonec…

Nejčtenější články

Doporučujeme