Pražský hrad obohatí portréty knížat a králů zemí Koruny české

23. 11. 2004
Díky cyklu monumentálních reliéfních obrazů Vladimíra Pechara s názvem „Knížata a králové zemí Koruny české“ pohlédnou návštěvníci stálé expozice Příběh Pražského hradu do tváře největších českých panovníků. Výstavu portrétů najdou návštěvníci Hradu od 24. listopadu do 27. února 2005 v Tereziánském traktu Starého královského paláce.

Všechny významné osobnosti, jejichž tváře oživil malíř Vladimír Pechar ve svých portrétech, kdysi žily své vlastní osudy, své životní příběhy. Jejich otisk nalézáme na mnoha místech naší historie, mnozí významně poznamenali vývoj našeho státu.

Cyklus čtyřiceti obrazů připomíná rodový strom, začíná postavou mytického praotce Čecha, pokračuje přes první Přemyslovce až k Lucemburkům a symbolicky jej zakončuje portrét Jiřího z Poděbrad, který je autorem považován za posledního z ryze českých panovníků. Kromě významných mužů jsou do něj zařazeny i ženy – kněžny a královny. I když malíř vycházel z dochovaných historických podkladů o skutečné podobě panovníků a intenzivně spolupracoval s významnými domácími historiky, nejsou obrazy striktně realistické. Portréty zahaluje tajemství, jenž otevírá brány fantazie dětí i dospělých.

Výstava portrétů českých panovníků se na několik měsíců stává součástí Příběhu Pražského hradu, který obsahuje stovky unikátních exponátů. Řada z nich je spojena s některým ze zobrazených knížat a králů a mnohé se ocitly také na Pecharových portrétech. „Věřím, že tato výstava stálou expozici oživí a zároveň pomůže návštěvníkům vžít se do minulosti či spojit si dobové souvislosti,“ komentuje doprovodnou výstavu kurátorka Příběhu Pražského hradu Sylvie Novotná.

Vladimír Pechar

  • 1931 Příbram

Sám sebe charakterizuje Vladimír Pechar takto: "...původně jsem dělal všechno možné, krajinu, figurální tvorbu, to byla moje doména. Od figury jsem přešel k abstrakci. Pak jsem se takzvaně odrodil a stal jsem se portrétistou, kterým jsem nikdy nechtěl být." Jako profesionální výtvarník se věnuje především portrétní malbě, ať již ve specifické technice vysoké reliéfní olejové strukturáže či v různých grafických technikách. Od roku 1985 pátrá v rané české historii a vytváří galerii mýtických i historických postav, od praotce Čecha po Jiřího z Poděbrad. Soubor čtyřiceti portrétů je vytvořen v kresbách, grafikách i tepaných reliéfech a v závěrečných nadživotních olejových strukturážích.

Příběh Pražského hradu Rozsáhlá expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci nabízí zajímavý pohled na tisíciletou historii Pražského hradu. Návštěvníkům nepředkládá pouze architektonické proměny nebo historický a kulturní vývoj Hradu, ale také řadu odboček – příběhů o každodenním životě místa. Vedle zhlédnutí některých skutečně jedinečných historických exponátů tak mohou návštěvníci projít také příběhem českých patronů, stolování, pohřbívání, církve, katastrof, rezidence nebo vzdělanosti. Významnou součástí celé expozice, která se bude průběžně dále rozšiřovat a obměňovat, je také atraktivní dětský program. Díky němu výstava zaujme nejen dospělé návštěvníky, ale také jejich ratolesti.

Pořadatel: Správa Pražského hradu Generální partner expozice: Královský pivovar Krušovice, a. s. Partner: Panasonic Czech Republic, s. r. o.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše je v parádním trigonu s vaším znamením, a proto byste se měli zúčastnit soutěží a počítat s výhrou. V blízké budoucnosti vám nadřízený zvedne plat. Pokud to neudělal, už se to…