Přecházet, nebo předcházet?

4. 11. 2011
Přecházet, nebo předcházet?
Ať už o své zdraví dbáte sebevíc, není vždy možné ubránit se nemoci. Zvláště v době zvýšeného výskytu respiračních onemocnění se vždycky ve vaší blízkosti najde někdo, kdo bude úporně kašlat a kýchat. Minimálně jednou do roka tak řešíte otázku, co dělat v době nemoci. Možnosti jsou v podstatě tři. Můžete zajít za doktorem a nechat si napsat neschopenku, vzít si dovolenou nebo jednoduše nemoc přechodit…

„Nejčastěji trpíme nachlazením, tedy rýmou a kašlem, případně bolestmi hlavy, ale tělo nebolí tak, aby člověk nemohl chodit do práce. Nachlazení můžeme v počáteční fázi čelit sami. Je třeba hodně pít, být v teple a pokud možno v klidu odpočívat, alespoň o víkendu. Tělu bychom měli dopřávat zvýšený přísun vitamínu C v podobě citrusů, kiwi, či grapefruitů,“ říká praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová.

„Kašel a rýma mohou trvat jen několik dní, ale někdy přejdou v katar dýchacích cest. Varovat by nás měly teploty, kašel s bolestmi na hrudi a dušností, vykašlávání hlenu, bolesti hlavy, zvyšující se únava a nechutenství. V tomto případě už si rozhodně sami nepomůžeme - je třeba nasadit antibiotika. Pokud se to dlouhodobě neléčí, může být sliznice poškozena trvale. Je totiž zranitelnější a náchylnějších k dalších infekcím - například k chronickému zánětu průdušek,“ vysvětluje MUDr. Navrátilová a dodává, že i z obyčejné rýmy se může vyvinout komplikovanější nemoc, jako je zápal plic.

„Jakékoli onemocnění je jasným příznakem toho, že jsme nějakým způsobem oslabeni. Důvodem může být nejen prochlazení nebo pohyb mezi přenašeči bacilů, ale také přepracování, nebo dlouhodobé psychické vypětí.“

Příchod horečnatých onemocnění tedy signalizuje - v klidu si lehni a věnuj se sám sobě: nech tělo odpočinout, dopřej mu klid, teplo a tekutiny. Je rozhodně lepší si vzít tři dny volna, než hazardovat se zdravím. To platí zejména v případě chřipkového onemocnění.

„Při chřipce bolí celé tělo, klouby, člověk je někdy tak unavený, že neujde ani pár kroků. Z hodiny na hodinu mu může vyskočit teplota. Chřipka se musí vyležet. Když neulehnete, původce nemoci - tedy viry či bakterie – působí v těle déle. O to větší následky si pak ponesete. I při běžných infekcích totiž v celém těle - nejen v místě, které v tu chvíli bolí - kolují škodlivé látky. Každý organismus se s tím vyrovnává různě. Chřipka a virózy by se proto rozhodně neměly podceňovat, protože „přecházení“ může způsobit vážné komplikace a u citlivých lidí bez léčby dokonce i smrt.“

Každá nemoc je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to obrovské množství energie. Při chřipce i jiných běžných onemocněních například trpí srdce, jiné virózy mohou přerůst v zánět mozkových blan s následným postižením mozku. Angína zase někdy způsobuje takzvanou revmatickou horečku s trvalým poškozením chlopně v srdci, ale také ledvin. Přecházení nemocí může mít vážnější následky, například poškození kostní dřeně a poruchu krvetvorby.

K přecházení nemoci motivuje lidi pracovní stres, finanční situace, obava o ztrátu místa a v poslední době i samotní zaměstnavatelé. „Většina lidí přichází do ordinace až ve chvíli, kdy už opravdu nemůže. Pak se může stát, že neschopnost netrvá pár dní, ale mnohem déle. Proto je předcházení nemocem rozhodně lepší než přecházení,“ říká k tomu MUDr. Gabriela Navrátilová.

„Doporučuji pacientům, aby se zamysleli nad svým životním stylem, zhodnotili, zda přijímají dostatečné množství tekutin, aby zhodnotili své stravovací návyky, popřemýšleli o tom, kolik pohybu tělu dopřávají, zda dodávají organismu vitaminy a v neposlední řadě, jestli se otužují a posilují svou imunitu.“

Tipy:

Velkým pomocníkem v počáteční fázi nachlazení může být například extrakt z jader Citrus paradisi (grapefruit). Obsahuje vysoké množství bioflavonoidů, které kromě jiné zvyšují odolnost sliznic, očišťují organismus a zlepšují krevní oběh (řada Citrovital ). K usnadnění vykašlávání hlenů se používají tzv. expektorancia, nebo jejich podskupina mukolytika. Existují v různých formách jako kapky, tablety či tobolky (například Ambrosan, Ambrobene, Coldrex) Ruší-li výrazný vlhký kašel spánek, pak užívejte expektorancia přes den a na noc antitusika (například Ditustat, Stoptussin, Sinecod).

A ještě něco: každý organismus reaguje po svém - u několika lidí se kašel po stejném přípravku může rozvinout zcela odlišně. Jestliže se do pěti dnů váš stav nezmění, nebo dokonce zhorší, rozhodně nemá smysl kupovat si v lékárně další produkt, ale je třeba navštívit lékaře. Léčbu podpořte dostatkem tekutin, vitamínů.

Zatímco nachlazení se lze účinně bránit „pouze“ zvýšenou hygienou, správnou životosprávou a stravou s dostatečným obsahem vitamínů, tak před chřipkou optimálně ochrání jedině očkování.

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V práci se rozhodně nenudíte a nutno říci, že vás i baví. Pokud se potýkáte se stereotypem, tak vás na chvíli opustí. Vhodná chvíle přichází pro Rybičky, které si hledají zaměstnání. U…