Před 100 lety se potopil Titanic

14. 4. 2012
Před 100 lety se potopil Titanic
V noci ze 14. dubna na 15. dubna 1912 se zaoceánská loď Titanic potopila ke dnu. K výročí potopení Titaniku se koná mnoho akcí po celém světě.

O víkendu z anglického Southamptonu vyplula loď, která nejenže kopíruje plavbu legendárního Titaniku, na její palubě se plaví právě příbuzní obětí katastrofy, příbuzní přeživších nebo nadšenci, někteří dokonce v dobových kostýmech. Program i interiér je zcela stejný jako na původním plavidle.

K výročí katastrofy byla také vytvořena 3D verze slavného filmu Jamese Camerona Titanic s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem v hlavních rolích.

Česká mincovna k této příležitosti vydává pamětní minci. Ta je neobvyklá svým oválným tvarem a tím, že patří mezi investiční řadu tzv. Smart mincí. Česká mincovna ji razí v novozélandské licenci. Na území Nového Zélandu se jedná o platnou nominální minci, která má hodnotu 2012 novozélandských centů.

Na averzní straně mince je vyobrazený Titanic plující po moři, z něhož vystupují ledové kry. Kompozici doplňuje portrét a jméno královny Alžběty, nominál 2012 centů a název země Nový Zéland. Na reverzní straně jsou umístěné předměty vylovené z moře – kompas, lodní lístek a zvon.

Foto:Profimedia.cz


ORBION:
Portál pro cestovatele

ČTĚTE TAKÉ:
Lásky z filmového plátna v realitě

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Volné dny strávíte v klidném tempu, bohužel ne v pohodové rodinné náladě. Pokud jste svobodní, čekají vás příjemnější okamžiky a milostná vzplanutí. Bohužel zadaní budou snášet napjatou…

Nejčtenější články

Doporučujeme