Před sezónou očkování: 10 + 1 otázka o klíšťové encefalitidě

Před sezónou očkování: 10 + 1 otázka o klíšťové encefalitidě

Před pár desítkami let byla situace v Rakousku stejná jako u nás: každý rok onemocněly klíšťovou encefalitidou stovky lidí a někteří na toto onemocnění bohužel zemřeli.

www.ulekare.cz

Když se pod vlivem těchto zkušeností a také díky státem podporované kampani nechala většina rakouské populace očkovat, klesl výskyt klíšťové encefalitidy na minimální úroveň. Než i vy svým očkováním přispějete k podobně pozitivnímu vývoji také u nás, měli byste mít o klíšťové encefalitidě a očkování proti ní základní informace.

Jak účinné je očkování proti klíšťové encefalitidě (KE)? Výsledky klinických studií ukázaly, že očkování proti KE velmi účinně stimuluje tvorbu protilátek a již druhá dávka očkování účinně chrání před vznikem onemocnění (14 dní po aplikaci druhé dávky je již dosaženo ochrany). Pokud byly výjimečně hlášeny případy onemocnění u očkovaných osob, většinou bylo příčinou nedodržení doporučeného očkovacího schématu.

Je očkování proti KE bezpečné? Očkování proti KE je vysoce bezpečné. Stejně jako u všech injekčně podávaných vakcín může dojít k mírné lokální reakci v místě vpichu. Statistiky však ukazují, že například v letech 2001 až 2005 se vedlejší účinky očkování proti KE objevily pouze u 4 osob na 100 tisíc očkovaných.

Jaké jsou možné nežádoucí účinky očkování? V příbalovém letáku u každé vakcíny je uveden seznam možných nežádoucích účinků. Tak jako u všech očkování i u očkování proti KE se může (velmi vzácně) vyskytnout vážná alergická reakce. Z toho důvodu je nutné vždy krátkou dobu po očkování setrvat pod dohledem lékaře.

Z kolika dávek se očkování skládá a kolik za ně celkem zaplatím? Úplné očkování proti KE se skládá ze tří dávek, za které celkem běžně zaplatíte okolo 1 800 korun. Zdravotní pojišťovny však poskytují na očkování proti KE příspěvky v různé výši a například ve Všeobecné zdravotní pojišťovně v současné době probíhá akce „1 dávka zdarma“, kdy za celé očkování zaplatíte pouze přibližně 1 000 korun.

Kdy se můžu nechat očkovat? I když je nejvhodnější absolvovat první dvě očkovací dávky ještě před propuknutím klíšťové sezóny, nechat se očkovat je možné kdykoli. V časové tísni je vhodné využít zrychlené očkovací schéma, kdy je člověk chráněn nově utvořenými protilátkami již během 14 dnů po aplikaci druhé dávky.

Kde se klíšťová encefalitida (KE) vyskytuje? Virus KE se vyskytuje v lesnatých a nepříliš teplých částech Evropy a Asie a velmi hojně v Rusku a bývalých zemích Sovětského svazu. Z evropských zemí je riziko nákazy nejvyšší v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Maďarsku, Polsku a ve Slovinsku.

Komu hrozí největší riziko nákazy? Vysokému riziku jsou vystaveni všichni lidé, kteří tráví čas v přírodě. Rizikové nejsou jen lesy, ale také travnaté oblasti a v poslední době stále více i městské parky a zahrady. I když riziko nákazy je u všech věkových skupin stejné, nejvyšší riziko těžkého až smrtelného průběhu onemocnění mají starší lidé.

Jak dlouho trvá klíšťová sezóna? První klíšťata se začínají objevovat v březnu a jejich sezóna často končí až v listopadu. Záleží samozřejmě na počasí, mrazy klíšťatům nesvědčí. Největší nárůst aktivity klíšťat u nás pozorujeme v květnu a červnu a podruhé ještě v září.

Co dělat, když nestihnu do začátku sezóny absolvovat celé očkování? V případě nedostatku času je výhodné absolvovat zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka očkování podává již za 14 dní po první dávce. Klinické studie ukázaly, že po dvou dávkách očkování ve zrychleném očkovacím schématu dosahuje hladina ochranných protilátek 92 % a riziko vzniku onemocnění je naprosto minimální.

Kolik ochrany mi poskytne pouze jediná dávka vakcíny FSME-IMMUN? Předpokládá se, že pouze jedna dávka očkování neposkytuje žádnou smysluplnou ochranu před KE, a proto po první dávce vakcíny musí vždy následovat druhá.

Mohu se nakazit KE pitím nepasterizovaného mléka? Ano, jsou známy případy přenosu KE prostřednictvím infikovaného mléka z oblastí, kde se KE hojně vyskytuje.

www.ulekare.cz

Doporučujeme

Články odjinud