Prezident Turkmenistánu mění názvy měsíců i dní

11. 9. 2002
Prezident Turkmenistánu mění názvy měsíců i dní
Obyvatelé středoasijského Turkmenistánu jsou svědky revolučních změn v názvosloví měsíců, dní, svátků, ale i některých měst. Zdejší prezident je natolik slavný a mocný, že uctívání jeho památky se blíží uctívání boha.

Prezident Turkmenistánu mění názvy měsíců i dní

Obyvatelé středoasijského Turkmenistánu jsou svědky revolučních změn v názvosloví měsíců, dní, svátků, ale i některých měst. Zdejší prezident je natolik slavný a mocný, že uctívání jeho památky se blíží uctívání boha. Právě proto všichni občané země s nadšením přihlížejí velkým změnám, které zahrnují i změny názvů několika měsíců. Saparmurat Niyazov je ve své zemi titulován jako Turkmenbaši, což znamená Otec všech Turkmenů.

Klepněte pro větší obrázek První měsíc v roce bude proto poctěn názvem nejváženějším. Samolibý prezident jej hodlá nazvat Turkmenbaši. Další změny čeká září. Tento měsíc by mohlo čekat přejmenování na Rukhnama. Pojmenování je převzato z názvu knihy, kterou prezident napsal. Publikace Rukhnama je samozřejmě součástí povinné školní četby. Třetím pozměněným měsícem bude prosinec. Tentokrát se Niyazov nechal inspirovat svými politickými činy. Prosinec bude nazýván neutralita. Na neutralitu středoasijského Turkmenistánu je prezident nesmírně hrdý. �Další měsíce bych pojmenoval podle významných Turkmenů naší historie,� skromně předesílá svým občanům prezident.
Mezi další prezidentovy ambice patří také přejmenování dnů v týdnu. Tak například úterý by se v budoucnu mohlo nazývat �mladý den�. Sobota by se naopak dočkala opravdu svátečního jména �duchovní den�.

Niyazov míní svou moc a slávu uchovat i pro příští generace. Přejmenovat stihl několik měst, vybudoval množství svatých míst, mešit a letišň. Všechna nesou prezidentovo jméno. Jeho tvář nese státní měna, veškerá města, domy a každá domácnost. Všude najdete portréty, plakáty, sochy, medaile a odznaky.
Součástí vyučování ve školách je každodenní ranní přísaha věrnosti vůdci. Všech dva tisíce členů Lidového shromáždění schválilo setrvání dvaašedesátiletého vůdce v prezidentském úřadu až do smrti. Niyazov se stal vůdcem země v roce 1985, kdy byl Turkmenistán ještě součástí Sovětského svazu. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Stojíte na pokraji doslova luxusního týdne. Pokud udržíte své negativní emoce na uzdě, dopřejte si klidné pracovní období i romantickou lásku. Takovéto nabídce nelze odolat! Patříte mezi…

Nejčtenější články

Doporučujeme