Přežijte zimu v pohodě! 15 skvělých tipů

Přežijte zimu v pohodě! 15 skvělých tipů

Jste unavená, stresovaná, málo spíte a v noci byste nejraději vyluxovala ledničku? Chytnete častěji rýmu, přes den vám chybí energie a rozčilují vás malichernosti? S největší pravděpodobností za to mohou změny počasí, nízké teploty a málo světla. A proti tomu se dá docela snadno bojovat. Stačí, když si vytvoříte strategický plán, díky němuž se budete cítit skvěle i v zimě.

1. ROZJASNĚTE SE!

Světlo je nezbytné pro pocit pohody u mužů i u žen, ale důležitější je pro ženy. nám kolísá hladina hormonů (před menstruací, při ní, po porodu nebo při kojení), máme nižší hladinu serotoninu, než by bylo ideální. Proto jsme v tomto období náchylnější k nepohodě, únavě, stresu a přejídání se. A navíc trávíme většinu času uvnitř.

Stačí se tedy opět „přestěhovat“ ven, aspoň nějakou dobu pobýt na slunci, které stimuluje produkci serotoninu a dalších hormonů, jež povzbuzují naši náladu a zvyšují energii. Že venku slunce zrovna nesvítí? Nevadí, jednoduše roztáhněte závěsy, vytáhněte žaluzie a pusťte dovnitř světlo, vyměňte lampičky za větší a výkonnější a uvidíte ty změny. Terapie světlem je v zimě k nezaplacení.

2. ČOKOLÁDA

Je hříšně dobrá a nedá se jí odolat. Patříte-li k milovnicím téhle tmavé královny sladkostí, pak se můžete radovat. Když si ji totiž dopřejete několikrát do týdne v malém množství, zbavíte se nejen špatné nálady, ale naopak si dokonce vyrobíte tu dobrou. Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Proteome Research zjistila, že když sníte pouhých 50 gramů hořké čokolády (té, která obsahuje více než 75 % kakaa), dojde k dramatickému snížení hodnot stresového hormonu kortizolu v těle, což vás zbaví úzkosti a chmurných myšlenek.

A proč to tak funguje? Viníkem je vysoký obsah fl avonoidů, což jsou přírodní antioxidanty. Bez obav tedy můžete zařadit čokoládu do svého jídelníčku. Tato pochutina je prostě nejlepší lék na stres. Stačí jedna kostička, která se vám rozpustí na jazyku, a hned je svět snesitelnější.

3. POHYB

Všimla jste si někdy výrazu, který mají v obličeji lidé, kteří chodí běhat? Usmívají se, i když běží do prudkého kopce a pot se z nich řine. Říká se tomu „běžecká euforie“. Při fyzické aktivitě si totiž naše tělo začne vytvářet endorfi ny, hormony štěstí. Nemusíte být ale vrcholovou atletkou, abyste se cítila dobře. Je sice fajn chodit pravidelně do fitka, ale máte-li malé miminko, času nazbyt asi není. Pohybu však můžete mít, kolik jen chcete.

Stačí si nazout dobré outdoorové boty, otevřít dveře, naložit dítě do kočárku a vyrazit ven na svižnou procházku. A nemusíte ani s kočárkem, na to, abyste se zbavila stresu a cítila se fajn, stačí desetiminutová procházka kolem vašeho domu. Věřte, že za týden budete doslova skákat radostí. I obyčejná chůze totiž dokáže vyvolat pocity štěstí a pohody. Svižnější chůze pak stimuluje mozek i tělo.

4. SVĚTLÉ OBLEČENÍ

Nosíte jen černou, abyste skryla faldíky, které vám zbyly po porodu? Černá je možná dobrá, ale světlá je ještě lepší. Aspoň to tvrdí odborníci, kteří poukazují na fakt, že existuje spojitost mezi optimistickou náladou a světlými barvami. To, co máme tedy na sobě, hraje velkou roli i v tom, jak se cítíme uvnitř. Navíc si můžeme světlejší barvou, třeba žlutou, přivolat aspoň virtuálně jaro, přestože venku zuří sněhová vánice.

Zapomeňte tedy na černé legíny a černé triko. Je to skoro totéž, jako byste chodila od listopadu do března každý den na pohřeb. Chcete-li se zbavit stresu a napětí, oblečte se do jasně zelené, fialkové, modré nebo růžové – a když se vám zachce, klidně nakombinujte všechny barvy dohromady. Tenhle barevný koktejl z vás udělá „happy“ maminku.

5. PIJTE

Třeba zázvorový čaj s citronem. Zázvor je v zimě jednou z „nej“ potravin, která má silné antibakteriální a protistresové účinky. Využívá se hlavně při léčbě chřipky a nachlazení, ale hodí se i k prevenci. Uplatnění najde totiž nejen v léčitelství, ale i v kuchyni. Takový zimní zázvorový čaj s medem je naprosto úžasná věc, protože kromě toho, že má zázvor antiseptické vlastnosti, dokáže taky zahnat kinetózu a pomáhá při těhotenské nevolnosti. Nechutná vám zázvor? Můžete popíjet třeba mátový, heřmánkový nebo tymiánový čaj, které jsou nejlepší ochranou proti virům (a taky proti špatné náladě).

6. MASÁŽ

Věděla jste, že jen jedna jediná kapka éterického oleje pronikne do 20 minut do krve? Když jsou éterické oleje neseny vhodným nosičem, pak proniknou všemi vrstvami pokožky a dostanou se až ke krevním vlásečnicím. Během masáže se dostáváme do stavu hluboké relaxace, při které má naše tělo skvělou příležitost, aby se zregenerovalo a došlo k harmonii. A co si budeme povídat, dnešní době má téměř 95 % nemocí psychosomatický původ.

Je tedy dobré léčit nejen projevy nemocí, ale také příčinu – tedy redukovat stres. Když vám navíc masáž provede někdo, kdo to red opravdu umí, pak čekejte zázrak. Masážní techniky se sice dají naučit, ale ne vždy je každá reklama na skvělou masáž tou nejlepší. Aby došlo k hluboké relaxaci, masáž by měla trvat aspoň 90 minut, v případě částečné masáže by neměla být kratší než 60 minut (nejméně však 45 minut).

7. KOUPEL

Fouká studený vítr, sněží nebo je rtuť teploměru pod bodem mrazu? Napusťte si vanu horké vody, do které nakapejte několik kapek éterických olejů. Aspoň jednou týdně si dopřejte takovou pohodovou koupel. Zaručeně vám zvedne náladu. Do vany přidejte asi 5–10 kapek vybraného esenciálního oleje (v případě, že potřebujete uvolnit a zbavit se napětí, jsou ideální například meduňka, geránium nebo ylang-ylang). Ve vodě pak zůstaňte minimálně deset minut, aby mohl olej proniknout do vašeho těla a splnil svůj účel.

8. BUĎTE S PŘÁTELI

Lidé jsou sociální bytosti a potřebují kontakt s těmi, na kterých jim záleží. Bylo prokázáno, že pravidelné setkávání s přáteli snižuje stres a zlepšuje náladu. Přátelé nás ovlivňují a nastolují směr, kterým se ubíráme. Potěší naši duši, takže jsme šťastnější, učí nás poznávat sama sebe, inspirují nás k tomu, abychom dosáhli vyšších cílů. Navíc je dokázáno, že čím více přátel my ženy máme, tím je u nás nižší riziko vzniku zdravotních problémů.

Takže – družte se, nechte děti na hodinu manželovi a vyrazte s kamarádkou aspoň na kafe nebo sklenku vína. Profesorka psychologie Tasha R. Howe z Humboldt State University tvrdí: „Vyvinuli jsme se proto, abychom žili ve skupinách. Vždy jsme potřebovali jiné lidi k přežití. Máme to v genech. Proto jsou lidé s dostatkem sociálních vazeb zdravější.“

9. KVALITNÍ JÍDELNÍČEK

Nemusíte během zimních měsíců přibrat pět kilogramů. Když si vyberete ty správné potraviny, budete se i v chladných dnech cítit plná energie. Držte se pravidla: méně tuku a cukru, více ovoce a zeleniny. Zejména v zimě je náš metabolismus zpomalený, takže bychom měli tuky šetřit.

Na druhou stranu zdravé tuky potřebujeme. Nenasycené mastné kyseliny (omega-3) patří k životně důležitým živinám, které plní v těle spoustu funkcí a v malém množství pomáhají i při hubnutí. Tyto tuky najdete v rostlinných olejích (extra panenský olivový, lněný apod.), v oříškách, semínkách, luštěninách a obilí. A samozřejmě jich je spousta v rybách, zejména mořských.

Vaše zimní krédo: aspoň jednou týdně jednu rybu k večeři!

10. ZASMĚJTE SE

Už Jan Werich trefně prohlásil: „Určitě něco očistného v člověku při strašné srandě probíhá.“ A je to pravda odvěká. Při smíchu dochází k výrazným psychickým i tělesným změnám, což se dá využít při léčbě nejrůznějších nemocí. Při smíchu se nám zvýší tep, prokrví se pokožka a dojde ke snížení stresového hormonu. Kromě toho se při smíchu posiluje imunitní systém, takže budeme zdravější. Zkuste jógu smíchu, ta kombinuje předstíraný smích s technikami jógy pranayama, která má základ v dechovém cvičení. Všechna cvičení ale vyžadují spontánnost, hravost a nadhled.

11. VÍCE SPÁNKU

Nedostatek spánku je významnou příčinou stresu. Nespoléhejte jen na léky (i když ty třeba v době kojení stejně nemůžete užívat), ale pokuste se navodit pohodový stav ještě před usnutím.

Ujistěte se, že je vaše ložnice poklidná oáza bez zbytečných cerepetiček, blikajícího monitoru či zapnuté televize, to všechno totiž zhoršuje spánek. Nepijte večer před ulehnutím nápoje s kofeinem (a to ani černý čaj), nedělejte žádnou náročnou psychickou práci, jinak nebude mít váš mozek čas na zklidnění. Dejte si teplou koupel, přečtěte si něco lehčího a nechte tělo aspoň na pár minut relaxovat, abyste zapomněla na to, co vás trápí.

12. VRAŤTE SE DO DĚTSTVÍ

Jak? Kupte si třeba brusle a jděte s dětmi bruslit. Bruslení je velká zábava a je oblíbené nejen u dětí. Že to občas na ledě zabolí? Nevadí. Pořiďte si chrániče loktů a kolen, budete mít jistotu, že to nedopadne tak hrozivě. Bojíte se? Běžte se ven jen koulovat nebo sjeďte s dětmi kopec za vaším domem na sáňkách. Užijete si spoustu legrace a zaručeně se zbavíte zimního splínu.

13. OBKLOPTE SE HUDBOU

Žádné velké překvapení, hudba odjakživa pomáhala dostat se do pohody. Můžete-li, naplňte svůj byt hudbou, která vás baví a dělá s vámi divy. Zaměřte se na zvuky, jež uklidňují. Nervová zakončení v uchu jsou propojená s dalšími orgány a svaly v těle, takže některé zvuky nás mohou spíše nepříjemně dráždit. Poslech klidné hudby zklidňuje naše nervy a zpomaluje mozkové vlny až do uvolněného stavu mysli, kde vznikají nové myšlenky a přichází nápady. A taky uvolnění, které potřebujete jako sůl. K tomu si můžete třeba zatancovat a svět bude vypadat hned o něco veselejší.

14. ČAS NA ODPOČINEK

Možná vám tahle rada přijde jako nereálná, zvláště když máte na krku celou rodinu. Myslete ale taky na sebe, protože jedině pohodová máma je ta nejlepší máma. Děti nepotřebují vystresovanou maminku, která se rozpláče při každé příležitosti. A tak si zcela plánovaně vyčleňte během dne určitý čas, který strávíte jen sama se sebou. Zpočátku se vám to možná bude zdát těžké, ale naučíte se to. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří se zabývají relaxačními technikami, jako je třeba meditace nebo jóga, mají nižší hladinu stresového hormonu kortizolu. A nepotřebujete dlouhé hodiny, deset minut denně úplně stačí, abyste se cítila lépe. Meditace zkrátka dokáže divy!

15. ZAMĚSTNEJTE SE!

Jako byste nebyla dostatečně zaměstnaná, když od rána do večera stojíte na nohou a staráte se o děti. Jde o to, že jde o automatickou činnost, kterou provádíte téměř bez přemýšlení, takže vám může lézt občas na nervy. Zaměstnejte se tedy něčím jiným, co ani vzdáleně nebude připomínat mateřské povinnosti.

Až dítě usne, dejte se do přerovnání regálů v knihovně, vykliďte šuplíky a zbavte se deset let starých daňových přiznání, udělejte pořádek v garáži. Nemá cenu uchovávat zbytečnosti. Říká se, že když vyhodíte věci, které už nepotřebujete, děláte si pořádek také ve svém podvědomí. Zkuste to a uvidíte změny.

Článek vyšel v časopise Maminka

Doporučujeme

Články odjinud