Intenzivní pleťový krém na opalování Protect & Bronze OF 30

Intenzivní pleťový krém na opalování Protect & Bronze OF 30

SUN Voděodolný pleťový krém na opalování s balzámem na rty SPF 30
Altermed PANTHENOL tělový gel po slunění s vůní kokosu
Kapesní dětské mléko na opalování OF 30
Eucerin, ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50
5
Fotogalerie

Při opalování jsme stále nepoučitelní! Jaké jsou nejčastější mýty o slunci?

I když se o opalování píše stále dokola, rozhodně není na škodu se k základním pravidlům vrátit a zopakovat vše potřebné. Představíme vám nejčastější mýty, s nimiž se obvykle ve spojitosti s opalováním setkáváme. A uvedeme je na pravou míru...

1. mýtus: Opálenou pokožku, například po dovolené, nemusím nijak chránit.

Odpověď: Maximální ochranný sluneční faktor, který si pokožka přirozeným opalováním po delší dovolené vytvoří, je 4‐6. Taková ochrana není pro pobyt na slunci dostatečná, proto je nezbytné používat opalovací kosmetiku neustále. Během léta a po dovolené můžete však výši ochranného slunečního faktoru svých opalovacích přípravků lehce snížit.

2. mýtus: Spálená pokožka do druhého dne zhnědne.

Odpověď: Záleží na fototypu pokožky. Pokud se spálí člověk s kožním fototypem I., tak samozřejmě nezhnědne. Ale při neopatrném slunění se může spálit i člověk s fototypem III. a ten většinou postupně zhnědne. I když pak často trochu skvrnitě, právě z důvodů předchozího spálení. V žádném případě ale zbytečně neriskujte a používejte kosmetiku s UV filtry ‐ zrudnutí (spálení) je známkou poškození pokožky sluncem, které následně vede k jejímu předčasnému stárnutí a jež dramaticky zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

3. mýtus: Přípravky na opalování tlumí tvorbu vitamínu D, proto bych je neměla používat nebo je používat jen v omezené míře.

Odpověď: Lidské tělo pro tvorbu vitamínu D, který je nezbytný pro některé životně důležité tělesné funkce, určité množství slunečního světla potřebuje. Pro tento proces není však nutné opalování, stačí jen velice krátký pobyt na slunci ‐ cca 10minutové osvícení obličeje a rukou 3x týdně. Větší množství slunečního záření není k syntéze vitamínu D nutné.

V létě se proto rozhodně nemusíte trápit nedostatkem vitamínu D, protože i při použití přípravků s vysokým ochranným faktorem dostatečné množství slunečního záření pro jeho tvorbu určitě vstřebáte. Ani v zimních měsících, kdy je intenzita slunečního záření ve střední Evropě nízká, vám nedostatek vitamínu D většinou nehrozí.

Přednost byste v průběhu celého roku měli dát důsledné ochraně a vitamín D dodávat tělu zejména vhodným složením stravy.

4. mýtus: Ve stínu či pod slunečníkem se nemůžu spálit.

Odpověď: Na to v žádném případě nespoléhejte. Většina slunečníků ani žádný stín nezarazí UV záření na 100%. Slunce opaluje i pod hladinou vody, prostupuje sklem a také se odráží od okolního prostředí (sníh, beton, písek), takže ani ve stínu se dokonale neschováte.

5. mýtus: Když je zataženo, nepotřebuji přípravky na opalování.

Odpověď: Ochranné přípravky byste neměli opomíjet ani při zatažené obloze. Sluneční záření prostupuje i přes mraky, ale jeho intenzita se díky oblakům o něco snižuje. Čím je oblačnost souvislejší, tím méně slunečního záření prostupuje, jakmile jsou mraky roztrhané, dopadá UV záření podstatně více.

Nezbytní pomocníci

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

6. mýtus: Jakmile pokožka na slunci začne červenat, stačí na pár hodin odejít do stínu a pak se mohu znovu opalovat.

Odpověď: Proces spálení probíhá několik hodin a dosahuje nejvyšší intenzity po 24 hodinách – takže pokud si na pláži všimnete, že vaše pokožka rudne, je již pozdě. Kůži opakovaně ošetřujte zklidňujícími přípravky a druhý den zarudlá místa zakrývejte oblečením a raději se důsledně vyhýbejte přímému slunci. Po spálení doporučují lékaři jít znovu na slunce až po úplném zklidnění a vyblednutí kůže. A vzhledem k tomu, že se po spálení kůže často olupuje, je nutné následně po spálení vždy používat co nejvyšší ochranné faktory.

7. mýtus: Minerální filtry jsou lepší než chemické.

Odpověď: Nejsou lepší, ale fungují jiným způsobem. Fyzikální filtr záření odráží, chemický pohlcuje. V případě čistě minerálních filtrů nelze dosáhnout dostatečné ochrany před UVA zářením prostřednictvím vysokých ochranných faktorů.

8. mýtus: Děti můžete od malička opalovat a libovolně vystavovat sluníčku.

Odpověď: V žádném případě, naopak. Děti je nutné pečlivě a dostatečně chránit. Dětská kůže je mnohem tenčí než kůže dospělých a neobsahuje tolik pigmentu melaninu. Spálení od slunce v dětském věku navíc rozhoduje o velikosti rizika onemocnění rakovinou kůže a představuje jedno z největších rizik vzniku melanomu v pozdějším věku.

Současně ale také podporuje předčasné stárnutí kůže a vznik různých nehezkých degenerativních kožních změn, které se projeví již v časné dospělosti. Děti do jednoho roku věku by proto vůbec neměly být vystavovány přímému slunečnímu záření, od jednoho roku je nutné se na sluneční období předem kompletně připravit – výběrem speciální opalovací kosmetiky, letního oblečení, klobouku a slunečních brýlí.

Řiďte se také doporučením, že ani děti, ani dospělí by se neměli slunit v době od 11 do 15 (resp. 12‐16) hodin, kdy UV záření dosahuje svého maxima. K ošetření dětské pokožky používejte zásadně speciální voděodolné ochranné opalovací prostředky určené pro děti s vysokým SPF, ideálně SPF 30 a vyšší.

9. mýtus: Pro účinnou ochranu stačí pouze vysoký ochranný faktor UVB.

Odpověď: Nikoli, pro správnou ochranu je důležité používat kosmetiku s ochranou i proti UVA záření. Paprsky UVA pronikají hluboko do kůže, poškozují její strukturu a způsobují její stárnutí. UVB záření způsobuje zčervenání a spálení kůže. Oba typy záření mohou vést k vážnému poškození kůže, proto je pro ochranu ideální kombinace UVA a UVB filtrů.

Měli byste také vědět, že odpovídající ochrana je zaručena pouze v případě, že opalovací přípravek používáte správně. Přípravku se musí aplikovat poměrně velké množství (cca 30 ml pro průměrného dospělého), aby byla výška faktoru uvedená na obalu výrobku zaručena. Krémem/mlékem proto nešetřete a na kůži naneste nejlépe větší souvislou vrstvu tak, aby pokožka byla bílá. Pak nechte přípravek vstřebat. Výši ochrany vybírejte podle svého fototypu. Případně se řiďte návodem na etiketě výrobku.

10. mýtus: Dobu vaší ochrany můžete prodloužit opětovným použitím přípravku na opalování. Získáte tak 100% ochranu.

Odpověď: Opětovné použití přípravku je během dne nezbytné. Při pobytu u vody aplikaci přípravku nejlépe každé 2 hodiny opakujte, i když je přípravek voděodolný, dochází k jeho omývání (při koupání), odplavování potem, můžete ho setřít ručníkem apod. Opakovaným nanášením přípravku však stále poskytujete pokožce pouze takovou ochranu, jakou vlastní výrobek má. Délku ochrany tak neprodlužujete, pouze ji udržujete. Maximální ochranný sluneční faktor, který si pokožka přirozeným opalováním po delší dovolené vytvoří, je 4‐6. Taková ochrana není pro pobyt na slunci dostatečná, proto je nezbytné používat opalovací kosmetiku neustále. Během léta a po dovolené můžete však výši ochranného slunečního faktoru svých opalovacích přípravků lehce snížit.

Zdroj: TZ

Doporučujeme

Články odjinud