Příběh Pavlíny: Zhubla jsem 40 kilo a nikdy se už nechci vrátit zpět

1. 9. 2022 Reklama
Většina Čechů má nadváhu nebo je obézních. Jen 5 procent z těch, kteří to potřebují, se ale odhodlají k bariatrickému zákroku, který jim pomůže se nadbytečných kil zbavit.

„Operace je ale jen jednou z mnoha možností. Lékaři dnes mohou pacientům nabídnout také léčbu pomocí medikamentů,“ připomíná prof. Martin Fried, přednosta pražské OB kliniky a místopředseda České obezitologické společnosti. 

„O hubnutí jsem se pokoušela mnohokrát, vždy s jojo efektem. Už na druhém stupni základní školy jsem zhubla asi 15 kg a nikdo mě po prázdninách nepoznával. Váhu se mi podařilo držet až na střední školu, kde však nastal zlom. Stres, hodně učení a nakonec i rozchod s přítelem a váha šla pomalu a jistě nahoru. Celé 4 roky jsem se pokoušela o různé diety a cvičení, vždy pak s jojo efektem,“ říká Pavlína, klientka OB Kliniky.

Nakonec se jí díky zdravé stravě a druhé práci podařilo zhubnout z 94 kg za půl roku na 72 kg. S touto váhou i otěhotněla. Po narození syna váha neklesla a Pavlína skončila na váze 106 kg. Zkoušela keto dietu, low carb dietu, rychlou chůzi, kruhové tréninky ale neúspěšně, nevydržela a váhu se jí nedařilo snížit. 

Až společná fotka s kamarádkami a dětmi v herně byl ten moment, kdy se Pavlína rozhodla pro operaci.

bariatrické operaci se odhodlá jen pět procent z těch lidí, kteří by to potřebovali. Podstatné je hlavně to, aby se všem, kteří se pro léčbu rozhodnou, dostalo kvalitní specializované péče. Léčba obezity je u nás hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Ne všude v Evropě tomu tak je a lidé by toho měli využít.

Je také dobré vědět, že obezita není jen o lidech, kteří mají slabou vůli. Netýká se jen nedisciplinovaných, kteří pouze jedí a jedí. Na vzniku obezity se významně podílí genetický faktor v kombinaci se způsobem stravování a životním stylem.

„Bariatrickou operaci, přesně to byl výkon plikace, mi doporučila kamarádka se svou tetou, které také operaci podstoupily,“ říká Pavlína.

„Po operaci jsem byla asi 14 dní unavená a bez energie, ale po měsíci jsem začala s cvičením.  Když jsem každý den stoupla na váhu, měla jsem velkou radost, že váha jde konečně dolů. Začala jsem pravidelně plavat a běhat, měla jsem najednou tolik energie.  A nejlepší bylo, když se mi po operaci zlepšil i krevní tlak a přestala jsem brát léky. Zlepšila se mi i nálada, v zaměstnání jsem byla aktivnější a doma lépe zvládala tempo svého syna,“ popisuje dále Pavlína.

Zákrok provádíme laparoskopicky, jen pomocí několika malých vpichů. Objem žaludku zmenšíme tak, že jeho stěnu zanoříme (zahrneme) dovnitř. Tímto postupem zmenšíme žaludek a zajistíme ho příčným prošitím nevstřebatelnými stehy či speciálními svorkami,“ uvádí MUDr. Petra Šrámková, primářka OB Kliniky v Praze.

„Plikaci žaludku doporučujeme zpravidla osobám, u kterých opakovaně selhává konzervativní léčba obezity. Zároveň také osobám, které mají takzvaný index tělesné hmotnosti BMI nad 40, nebo pacientům s BMI mezi 35 – 40, kteří trpí onemocněním přidruženým k obezitě jako je diabetes, hypertenze nebo syndrom spánkové apnoe a další,“ doplňuje MUDr. Petra Šrámková.

„Nyní jsem téměř 2,5 roku po bariatrické operaci, váhu si držím a jsem šťastná za tuto možnost. Určitě bych všem, kteří bojují dlouhé roky s nadváhou nebo jojo efektem, doporučila obrátit se na OB kliniku. Vědět o této možnosti dříve, neváhala bych ani minutu a podstoupila ji dřív,“ uzavírá svůj příběh Pavlína.

Po úbytku váhy zůstal Pavlíně převis kůže na břiše, který ji ještě trápil. Podstoupila abdominoplastiku břicha a nyní je zcela spokojená.  

A jaké typy operací se dnes provádějí?

Velká část zákroků se dnes provádí co nejméně invazivně, tedy laparoskopicky, část výkonů se ale ještě provádí klasickým řezem. Možné jsou zákroky na žaludku nemocného, ve smyslu zmenšení žaludku různými způsoby, nebo na zažívacím traktu, kdy část traktu vyřadíme nebo obejdeme, potrava tedy prochází třeba jen zkrácenou částí tenkého střeva. Díky tomu se vstřebává méně kalorií a člověk redukuje. U žaludku se zmenší jeho kapacita, méně se tam vejde, člověk se cítí dřív plný a tím pádem redukuje svou váhu. A existují i kombinace těchto metod.

Témata článku:   

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Zajistěte si pevnou půdu pod nohama a nedělejte riskantní profesní kroky. Buďte kreativní, ale nepouštějte se do velkých bláznovství. Díky píli a bystrosti na sebe stejně upozorníte.…