Příběhy schizofrenie: Vincent van Gogh, Masaryk a další slavní, kteří jí trpěli

24. 11. 2018
Slavných příběhů spojených se schizofrenií není tolik jako u depresí či bipolární poruchy, onemocnění je mezi lidmi méně časté, přesto najdeme celou řadu pozoruhodných osobností s touto duševní poruchou. Schizofrenici vnímají svět trochu jinak než my, možná i to je důvodem jejich geniality nebo přinejmenším výjimečnosti. Za své mluví jména Isaac Newton nebo Vincent van Gogh. Kdo další trpěl touto nemocí a jak se projevuje?

Příznaky schizofrenie a její léčba

Chvíli je to Jarda a chvíli papež Jan Pavel II. – to je běžná laická představa o tom, jak se projevuje schizofrenie. Je však mylná – toto jsou příznaky rozdvojené osobnosti. Jak tedy poznat nemoc, která v posledních dnech plnila titulní stránky novin v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo a nemocí premiérova syna Andreje Babiše ml.? 

Co schizofrenik, to jiné projevy nemoci, ale mezi její hlavní příznaky patří halucinace, tedy nemocní slyší nebo vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje a odehrává se jen v jejich hlavě. Nebo je trápí bludy, tedy myšlenkové konstrukce, které taky existují jen v jejich mysli. Nemocný může být například přesvědčen, že jeho soused kope tajnou chodbu, kterou se chce dostat do jeho domu a škodit mu. Právě pocit ohrožení je u schizofreniků častý. 

Schizofrenii může prozradit i horší schopnost komunikace, nesouvislá řeč, samomluva, neschopnost prožívat emoce, radost. Jak ale ukazují slavná jména, diagnóza schizofrenie ještě neznamená, že člověk nemůže žít plnohodnotný život, rozhodně z ní automaticky nevyplývá, že by nemocný člověk měl být omezen na svéprávnosti.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně jste uvolnění a moc dobře víte, kam by měl váš život směrovat. Nehleďte na to, co říkají jiní. Přeneste se přes negativní záležitosti a začněte na sobě pracovat. Úspěchy vás…

Nejčtenější články

Doporučujeme