Příčinou nespavosti po čtyřicítce může být menopauza. Jak s ní bojovat?

Příčinou nespavosti po čtyřicítce může být menopauza. Jak s ní bojovat?

Menopauza přináší do života každé ženy zásadní změny. Klesající hladiny hormonů způsobí nejen změny postavy a psychické problémy, ale můžou přinést i problémy se spánkem. Jak se s nimi vypořádat a zase začít spát.

Nedostatek hormonů

Žena oficiálně dosáhne menopauzy v okamžiku, kdy uplyne celý rok od poslední menstruace. Ale této chvíli předchází několikaleté období, které se nazývá perimenopauza a ve kterém se tělo na menopauzu připravuje, například tím, že vaječníky začínají produkovat méně ženských hormonů – estrogenu a progesteronu. Jak tyto hladiny hormonů klesají, postupně se objevují příznaky menopauzy – změny nálady, přibývání na váze, návaly horka. Jedním z nich je i nespavost, tedy porucha, která člověku brání v dostatečném spánku, ať už se jedná o problémy s usínáním, nebo neschopnost spát dlouho a hluboce.

Pokračování 2 / 6

Příznakem nespavosti je i únava

Příznaky nespavosti nejsou tak jednoznačné jako to, že nemůžete usnout nebo že se v noci budíte, i když jde o dva nejvýraznější indikátory. Lidem, kteří trpí nespavostí, často trvá 30 minut a déle než usnou. Nebo spí méně než šest hodin tři a více nocí během týdne, případně se budí příliš brzy. Nespavostí trpí i ti, kteří se dlouhodobě po spánku necítí odpočatí, často se během dne cítí ospalí a unavení a neustále svůj spánek řeší.

Nedostatek spánku může časem ovlivnit nejen fyzické zdraví, ale i duševní pohodu. Nevyspalý člověk se cítí úzkostný, podrážděný nebo ve stresu. Také se těžko soustředí, je pro něj složité si něco zapamatovat nebo udržet pozornost u daného úkolu a více chybuje. Nedostatek spánku způsobuje časté bolesti hlavy a gastrointestinální problémy, jako je žaludeční nevolnost.

Pokračování 3 / 6

Pozor na teplotu v ložnici

U žen, které přichází do menopauzy, jsou problémy se spánkem časté. Až 61 procent žen trpí některými příznaky nespavosti. Mohou za to klesající hladiny estrogenu a progesteronu. Progesteron je hormon, který má mírně sedativní účinky, které nám mohou dopřát hluboký spánek. Jak jeho množství v těle klesá, může být čím dál složitější usnout.

Ale nejsou to jen hormony či jejich nedostatek, co ztěžuje spánek. Ani návaly horka a noční pocení (dva z nejčastějších příznaků menopauzy) spánku příliš nenahrávají. Pro klidný spánek je třeba stálá a spíše nižší teplota. Náhlá změna teploty těla totiž vyvolá příval adrenalinu. Jedná se o stejnou látku, která se do těla vyplaví v reakci na stres a která má tělo uvést do stavu boje nebo jej připravit na útěk. V takovém rozpoložení je pak těžké zklidnit se a znovu usnout.

Pokračování 4 / 6

Na vině mohou být také léky

I léky a přírodní doplňky, které ženy užívají k potlačení příznaků menopauzy, mohou způsobit potíže se spánkem. Často jsou dokonce poruchy spánku vedlejším účinkem těchto léků uvedeným v návodu. Pokud se tedy objeví po nasazení nových prášků, konzultujte svůj problém s lékařem.

Bezesné noci nejsou neobvyklé, mezi nejčastější příčiny, které ale nesouvisí s menopauzou, patří stres, osobní i pracovní problémy, deprese či úzkosti, špatné stravovací návyky či nepravidelný denní režim. Riziko nespavosti se také zvyšuje s věkem, zejména u lidí nad 60, kdy dochází k přirozeným změnám spánkového cyklu.

Pokračování 5 / 6

Krevní testy odhalí, co za nespavost může

S nespavostí, zvlášť když trvá několik týdnů, je lepší navštívit lékaře. Ten nejdříve zjišťuje pacientovy spánkové návyky. Zajímá ho, kdy se dotyčný probudí, v kolik chodí spát, jak je během dne unavený… Dokonce může člověka vyzvat, aby si určitý čas vedl spánkový deník.

Kromě dotazníku provede lékař i prohlídku a krevní testy, aby vyloučil fyzický důvod nespavosti. Pokud nelze zjistit příčinu, může lékař pacienta doporučit do spánkového centra, kde lékaři sledují aktivitu těla, zatímco dotyčný spí.

Pokračování 6 / 6

7 kroků, jak předcházet problémům se spaním

Ačkoliv na mnoho příčin nespavosti neexistuje skutečná léčba, jsou způsoby, jak si od nespavosti ulevit: 

Místnost ideální pro spaní – v ložnici má být chladno, čím chladněji, tím lépe se vám bude spát. Ideální teplota je kolem 18 °C. V pokoji udržujte tmu, zatáhněte závěsy, vypněte mobily a počítače, budíky zakryjte, aby vám světelné diody nenarušovaly spánek. Také se zbavte zbytečných, rušivých zvuků. Pokud potřebujete usínat při hudbě nebo bílém šumu, používejte časovač.

Nechoďte spát s plným žaludkem – malé občerstvení nebo sklenice mléka před spaním pravděpodobně neublíží, ale těžké jídlo způsobí, že trávení nedovolí tělu usnout. Také pálení žáhy a reflux způsobují problémy se spánkem.

Vyzkoušejte relaxační techniky – zbavit se napětí před spánkem pomůže rychleji usnout a spát hlubším a klidnějším spánkem. Vyzkoušejte některou ze známých relaxačních technik či jeden ze způsobů, jak rychleji usnout.

Zbavte se špatných návyků – kofein a nikotin jsou stimulanty, které brání tělu usnout hlubokým spánkem. Alkohol je sice sedativum, ale jeho účinek netrvá dlouho a hlavně zabraňuje hlubokým fázím regeneračního spánku, takže spánek není osvěžující.

Dopřejte si častější zdřímnutí – těžko můžete v práci usnout s hlavou na stole, ale o víkendu či během volných dní si dopřejte více odpočinku než dosud. Tělo prochází změnou a zaslouží si víc odpočinku.

Hodně pijte – pokud se snažíte zůstat ve střehu, sáhněte po sklenici vody. Voda vám pomůže udržet vaši přirozenou energii.

Poslouchejte své tělo – jak člověk stárne, jeho vnitřní hodiny se mění. Možná už nemůžete ponocovat a spát jen pár hodin. Doba spánku se může prodloužit nebo posunout a je třeba tyto změny odhalit a přizpůsobit se jim.

Doporučujeme

Články odjinud