Přidáš našemu dítěti na studia?

27. 2. 2002
Přidáš našemu dítěti na studia?
Téma věčné jako vděčné. Dítě z rozvedeného manželství končí střední školu. Má několik možností - může se dál vzdělávat, aň na vyšší, vysoké či jazykové škole. Může také nastoupit do zaměstnání.

Přidáš našemu dítěti na studia?

Téma věčné jako vděčné. Dítě z rozvedeného manželství končí střední školu. Má několik možností - může se dál vzdělávat, aň na vyšší, vysoké či jazykové škole. Může také nastoupit do zaměstnání.

Bavme se o možnosti dalšího studia. A protože kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, uvažme, že dítě zvolí studium jazyka. Řádné denní pomaturitní studium, které však také něco stojí. Orientačně lze hovořit o 30 tisících za jeden rok, ukončený závěrečnou zkouškou.
Kámen úrazu: partnerský svazek skončil, což ale neznamená, že by bývalí manželé přestali být též rodiči. Měli by se o náklady spojené se vzděláváním svého dítěte podělit stejnou měrou? Čili minimálně školné napůl? Nebo mají říci, tak jako otec v tomto konkrétním případě - "�jsi velká holka, starej se sama�" A matce písemně sdělí: "�.myslím si, že už tím, že nemusí platit bydlení, ani jídlo, jí dost pomáháš a že by bylo dobré, kdyby si uvědomila, že většina lidí, když něco chce, si to taky musí zasloužit. Nepovažuju za správné ji podporovat ve snaze oddálit co nejvíc převzetí zodpovědnosti za sebe sama (nástup do práce)�"

Tento otec na své dítě mimochodem asi osm let platí výživné 1000 Kč měsíčně a se svou novou ženou provozují daňové poradenství, o jehož výnosnosti asi netřeba se více zmiňovat. Aň se už jakoukoliv měrou podílí rodič, u něhož dítě nežije, na nákladech spojených s jeho potřebami, téměř vždy nepoměrně větší tíhu nákladů nese ten rodič, u něhož dítě žije. Mělo by být jakousi morální povinností druhého z rodičů, aby se alespoň na nákladech na studia podílel?

Jistě, je dobré, když si mladí lidé uvědomí cenu peněz a dokáží na sebe vzít odpovědnost. Já bych se přesto přikláněla k tomu, aby rodiče, samozřejmě umožňuje-li jim to jejich ekonomická situace, své dítě ve studiu finančně podpořili. Aby si mladý člověk prostřednictvím brigád přivydělal a dokázal si uhradit své zájmy a záliby, aby se z takto vydělaných peněz třeba oblékl dle svého vkusu.
Pokud vidíme na jeho straně zodpovědnost, zájem a snahu, JE či NENÍ správné, aby se oba rodiče podíleli na úhradě základních výdajů se studiem spojených?

autor: Ebra

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte pocit, že nejste schopni dosáhnout na vysněné pracovní mety a je to tak. Nyní jen trpělivě čekejte a vše vykonávejte důsledně. Váš čas ještě nepřišel. Nadřízený je s vašimi výkony…

Nejčtenější články

Doporučujeme