Přijďte na chuť batátům: Jak sladké brambory prospívají zdraví?

Přijďte na chuť batátům: Jak sladké brambory prospívají zdraví?

Hlad je nejlepší kuchař, a když k tomu může uspokojit nejen vaše chuťové buňky, ale i zdraví, pak jde o dvojnásobnou výhru. Hledáte zdravou a zároveň chutnou přílohu? Dejte šanci batátům, které se postarají o vaši fyzickou a psychickou pohodu. Jak prospívají zdraví?

Pochutina od Kryštofa Kolumba

Batáty patří mezi jednu z nejstarších potravin na světě, jak dokazuje i jejich objev v jedné z jeskyní v Peru. Batáty byly pravděpodobně jednou z úplně prvních potravin, s níž se lidstvo vůbec setkalo. Evropané vděčí za sladké brambory Kryštofu Kolumbovi, jenž sladké brambory objevil ještě dříve než Ameriku, když je Evropanům dovezl ze své první výpravy do Nového světa.

Jak na extra křupavé batátové hranolky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Pomoc s trávením

Máte zažívací potíže? Díky pravidelné konzumaci batátů je můžete zmírnit. Obsahují hojné množství vlákniny a ta vám zajistí správně fungující trávení. V jednom středním sladkém bramboru se nachází přibližně šest gramů této zdraví prospěšné živiny, jež je důležitá pro pravidelný pohyb střev a prevenci rakoviny tlustého střeva. Funguje i jako pomocník při zácpě. Když si batáty dopřejete k obědu, vyhnete se mimo jiné břichabolu v důsledku nepravidelné stolice. Bez obav je můžete zařadit do svého zdravějšího jídelníčku či dietního režimu, protože jsou nutričně hodnotnou potravinou.

Pokračování 3 / 6

Problémy s pamětí? Čas na batáty

O batátech se ví, že posilují kognitivní funkce, zlepšují paměť a prospívají schopnostem učení. Kromě toho jsou známé i tím, že vás mohou chránit před psychickými nemocemi. Výhodou je, že přitom ani tak nezáleží na zvoleném způsobu jejich přípravy. Jakkoliv připravená sladká brambora obsahuje blahodárné látky, jako jsou minerály mangan a cholin podporující mozkovou činnost. Bohaté jsou batáty i na tolik potřebné antioxidanty, které organismus očišťují od toxinů, škodlivých látek a vnějších vlivů.

Pokračování 4 / 6

Vyzrajte na chřipku a nachlazení

Zejména na podzim, je organismus více náchylný k nachlazení a různým virovým onemocněním. Nemusí tomu ale tak být, když budete mít zdravou imunitu. Batáty obsahují vysoký podíl zinku, minerálu, který se podílí na tvorbě bílých krvinek, důležité součásti imunitního systému. Pojídáním sladkých brambor tím pádem podporujete správnou funkci vaší obranyschopnosti. Batátům nechybí ani prospěšný vitamin C, bez jehož dostatku se v sychravém období neobejdete. Díky pravidelnému příjmu sladkých brambor dosáhnete silné imunity.

Pokračování 5 / 6

Zhoršený spánek a stres? Batáty vás zachrání

Špatně spíte, jste ve stresu a máte náladové výkyvy? Pak už víte, co byste si měla dnes přichystat k obědu nebo večeři. Batáty obsahují hojné množství hořčíku, který je známým bojovníkem proti stresu, prospívá funkci svalů, nervové soustavy a mozku. Hořčík je zároveň pomocníkem při správném vstřebávání vápníku a je potřebný pro zdraví srdce a cév. To znamená, že když si pochutnáte na sladkých bramborách, zlepšíte si tím náladu i spánek. Pokud se zrovna cítíte pod tlakem a ve stresu, umožní vám hořčík obsažený v batátech zažít pocity zklidnění a uvolnění.

Pokračování 6 / 6

Sladké versus obyčejné

Zajímá vás, jak je to se sladkými bramborami ve srovnání s těmi o něco známějšími žlutými? Výsledek vás možná překvapí. Batáty mají oproti klasickým bramborám nižší glykemický index, takže nezatěžují metabolismus a dodají více energie s nízkou spotřebou. Jsou o něco výživnější než tradiční brambory.

Sto gramů batátů obsahuje přibližně devadesát kalorií. Najdete v nich dva gramy bílkovin a 3,3 gramu vlákniny, což už je zdraví prospěšné množství. Ale stejně tak „obyčejné“ brambory nejsou o moc pozadu a jsou zdraví prospěšné. Není nutné se jejich konzumování nijak obávat ani při hubnutí. V jejich případě ovšem platí pravidlo, že zdravější a stravitelnější jsou uvařené.

Doporučujeme

Články odjinud