Přijeďte se podívat na turnaj ve střelbě ze tří zbraní

13. 6. 2006
Přijeďte se podívat na turnaj ve střelbě ze tří zbraní
I když se podle konvencí může na první pohled zdát, že střelné zbraně patří spíše do rukou mužů, tak je zřejmé, že u sportovních disciplín spojeních ať už s pistolí, brokovnicí či puškou jsou stále častěji k vidění také ženy.

A nemusí to být vůbec důvodem žádné emancipace či vyšších ženských ambic. Praktická střelba bývá například cestou ke zhubnutí namísto ničivých diet, cestou k zaručenému odreagování z každodenních stresů a v neposlední řadě cestou k dávce vstřebané sebejistoty, kterou žena potřebuje...

IPSC - FORMULE 1 V PRAKTICKÉ STŘELBĚ Eva Čapkovičová slovenská střelkyně s brokovnicí na loňském ročníku CZ 3gun

Praktická střelba patří v současné době mezi velice oblíbený druh dynamického sportu, který v sobě zahrnuje mnoho střeleckých disciplín a já bych vám rád na tomto místě krátce představil jednu z nich. Jedná se o praktickou střelbu s mezinárodním označením IPSC (International Practical Shooting Confederation ), která se střílí ve více než 80 zemí světa a je bez sebemenší nadsázky jakousi formulí jedna ve sportovním střeleckém dění.

Martina Šerá juniorská naděje na loňském ročníku CZ 3gun

Krédem této disciplíny je síla, rychlost a přesnost. Ve střelbě IPSC je potřebné naučit se velice dobře ovládat zbraně od krátkých (samonabíjecí velkorážní pistole) až po dlouhé (brokovnice, pušky). Avšak nejdůležitějším kritériem je zde bezesporu bezpečnost, která je modlou pro všechny závodníky.

Střelci, organizátoři, ale i rozhodčí musí dodržovat jednotná mezinárodní pravidla pro praktickou střelbu a těmito pravidly je zaručena bezpečnost všech účastníku na jakémkoli závodě kdekoli na světě. V praxi střelba IPSC probíhá rychlou střelbou na tzv. situacích, které jsou postaveny z dřevěných zástěn s mnoha ať už papírovými IPSC terči nebo kovovými terči.

Kateřina Šustrová smluvní střelec České zbrojovky Uherský Brod

Na papírových terčích jsou pouze tři hodnocené zóny a v každém terči se počítají pouze dva nejlépe hodnocené zásahy. Kovové terče musí spadnout vlivem zásahu. Body, které závodník získá na situaci se sečtou a podělí časem a tím je znám jeho výsledek na situaci a proto je potřebná velká přesnost, ale zároveň i obrovská rychlost.

Určitě stojí zato tento dynamický sport, který je ve znamení vysoké dávky adrenalinu, podrobněji poznat.

Proto bych vás rád pozval do vojenského prostoru Boletice (nedaleko Českého Krumlova) ve dnech 3.- 5. srpna 2006, kde se uskuteční ojedinělá akce tohoto druhu v Evropě, a to turnaj nejlepších střelců světa, kteří Vám předvedou své umění ve střelbě ze tří zbraní (pistole, brokovnice, puška).

Eva Turková smluvní střelec České zbrojovky Uherský Brod s puškou na loňském ročníku CZ 3gun

Každý den budou střelci na zajímavě postavených situacích střílet jinou zbraní. Celkem 26 situací s celkovým počtem 380 ran prověří střelecké umění každého závodníka a jenom nejlepší z nich si budou moci odvézt vítězné trofeje.

V loňském roce se tohoto turnaje zúčastnilo celkem 120 střelců s 18 státu světa a opravdu se bylo na co se dívat. Informace o tomto turnaji s názvem CZ 3-GUN 2006 najdete na internetových stránkách http://www.3gun.cz>www.3gun.cz a nebo nás můžete kontaktovat na info@3gun.cz . Přijeďte a poznejte jeden z nejdynamičtějších sportů.

Možná také vy propadnete jeho kouzlu, opojeni byť prudkou, ale zároveň uklidňující energií místní atmosféry.

Text: Jiří Šerý, ředitel turnaje Foto: Archiv autora

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Povídání s rodinou bude vaší nejsilnější stránkou. Jeden člen se vám svěří s bolístkou a vy mu pomůžete. Aktuálně fungujete jako nějaká vrba, proto se vám zvedne sebevědomí. Vaše vnímavost…

Nejčtenější články

Doporučujeme