Marie Kyselková se narodila do rodiny brněnského architekta Foto: Československý státní film, ČSFD.cz

Marie Kyselková se narodila do rodiny brněnského architekta Foto: Československý státní film, ČSFD.cz

Studovala na zdravotní škole a toužila stát se „andělem pacientů“ Foto: Československý státní film, ČSFD.cz
Už během studia ráda tančila a zpívala Foto: Československý státní film, ČSFD.cz
Pak přišla příležitost stát se manekýnkou Foto: Československý státní film, ČSFD.cz
Té využila a odstěhovala se do Prahy Foto: Československý státní film, ČSFD.cz
9
Fotogalerie

Princezna se zlatou hvězdou Marie Kyselková: Muž ji podváděl, syn bral drogy

Patří mezi jednu z nejkrásnějších filmových princezen a v jejích očích se muži topili. Na růžích ale herečka Marie Kyselková, známá jako Princezna se zlatou hvězdou, ustláno neměla. Milovaný muž, herec Petr Haničinec, ji neustále podváděl, syn tropil víc než hlouposti, radosti se dočkala až od svých dvou dcer. Zavzpomínat na ni můžete právě dnes na Boží hod, kdy znovu dobude srdce prince Radovana.

Z nemocnice na molo

Narodila se do rodiny brněnského architekta, ale v šlépějích svého otce pokračoval jen její o dva roky starší bratr Mojmír. Ona dala přednost zdravotní škole a toužila se stát „andělem pacientů“. Už během studia ráda tančila a zpívala, a to dokonce veřejně. Přišla ale nabídka, po které touží kdejaká teenagerka, atraktivní dívka s pomněnkovýma očima dostala příležitost stát se manekýnkou. Té využila a odstěhovala se do Prahy.

Tam si jí všiml režisér Jiří Sequens a dal jí první hereckou příležitost. Film Větrná hora, který se hemží samými hereckými esy, ale divácky zapadl podobně jako psychologické drama Bomba, pojednávající o nálezu nevybuchlé bomby na staveništi. Třetí film s názvem Touha, kde se Marie objevila po boku Vlastimila Brodského, Jiřího Valy a dalších zkušených kolegů, už byl divácky přece jen o něco atraktivnější. Na svou životní roli si ale musela ještě počkat.

Jaký problém měla Marie Kyselková s hvězdou? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Princ Radovan musel ostrouhat

Když šla koncem 50. let na konkurz pohádky Princezna se zlatou hvězdou, ani ve snu by ji nenapadlo, že jí princezna v myším kožíšku změní celý život. Původně měla hrát jen epizodní roli, těsně před natáčením ale onemocněla představitelka princezny Lady herečka Miriam Hynková, a tak na poslední chvíli padla volba na Marii.

Její nevinnou krásou byl okouzlen celý štáb. Herec Josef Zíma, který hrál prince Radovana, vzpomínal, jak šíleně se mu jeho herecká kolegyně líbila, protože byl ale čerstvě ženatý, do namlouvání se raději nepouštěl. Zajímavostí je i výše honoráře, který za pohádku Marie dostala. Za jeden natáčecí den to bylo dvě stě korun. Jestli si myslíte, že přišla na hůl, tak se pletete, v té době šlo skutečně o velmi dobré peníze.

Pokračování 3 / 5

Láska s nevěrou neprošla

Na princezně Ladě nebylo v pohádce poznat, že pod srdcem nosí své první dítě. Tedy otcem nebyl princ Radovan, ale herec Petr Haničinec, se kterým žila už čtyři roky. Ty dva seznámil herec Vladimír Menšík v době, kdy se Haničinec právě rozváděl, při pohledu na krásnou modroočku však na své strasti hned zapomněl. Marie ho velmi milovala, byl jejím prvním milencem i partnerem.

Z jejich vztahu se narodil syn Ondřej, ale v manželství to začalo brzy skřípat. Herec byl známý svými neustálými avantýrami, ale zamilovaná Marie všechno tiše trpěla. Když se její záletný muž vážně zamiloval, trpělivost přetekla a Marie si natruc našla také milence. Žárlivý Haničinec ale ztropil scénu, nechal se slyšet, že mužská nevěra prý nic neznamená, ale u ženy to je hrůza, a tak po patnácti letech požádala Marie o rozvod.

Pokračování 4 / 5

Syn se nepovedl

I když se herečka po narození syna mihla ještě ve třech televizních snímcích, své nastartované kariéry se vzdala a plně se věnovala mateřství. Přála si, aby malý Ondřej žil jako v bavlnce. Možná i proto, že jeho táta moc nefungoval. Jenže s prvorozeným synem byly velké problémy. Ondřej začal pít a brát drogy, svou matku ignoroval a tahal z ní jen peníze. Jeho otec se jej vzdal, a dokonce jej vydědil.

Díky Ondřejovi měla Marie tři vnuky, ale vztahy mezi ní a jejím synem se urovnat nepodařilo. Herečka veřejně přiznala, že se jim s Haničincem syn moc nepovedl. Po nevydařeném manželství si vzala Vladimíra Demka – o dvanáct let mladšího stomatologa, se kterým měla dvě dcery: Alžbětu a Žofii. Starší Alžběta, díky které měla herečka další vnoučata, na veřejnosti moc nevystupuje, mladší Žofie vystudovala balet, ale po těžkém úrazu s ním musela skončit a stala se maskérkou.

Pokračování 5 / 5

Těžký život, lehká smrt

I když byl druhý manžel mladší, zemřel na rakovinu a Marie Kyselková zůstala sama. Přivydělávala si pak různými pracemi pro firmy a podniky, k filmu už se nevrátila. Aby jí nebylo smutno, nechala se částečně zaměstnat na strahovských vysokoškolských kolejích, kde studentům ráda vyprávěla o zlatých časech se zlatou hvězdou. Stáří se však začalo ozývat čím dál víc a herečka začala mít vážné zdravotní problémy.

Po oslavě osmdesátin přestala chodit, nepomohla ani operace zad. O rok později se přidal zlomený krček. Po léčbě zůstala upoutána na invalidní vozík a brzo se přidaly psychické problémy, kvůli kterým skončila na psychiatrii. Herečka, která by příští rok oslavila osmaosmdesáté narozeniny, zemřela ve svém bytě v lednu roku 2019, kde ji našla mladší dcera Žofie. Byla po snídani a vypadala, jako by odpočívala…

 

Doporučujeme

Články odjinud