Princové a princezny českých pohádek. Kde jsou dnes?

6. 12. 2013
Pohádky a Vánoce - to je sázka na jistotu a další krásná tradice, která se s tímto obdobím neodmyslitelně pojí. Pojďme se podívat, jak šel čas s nejznámějšími princeznami, princi, ale třeba i obyčejnými děvečkami z těch nejkrásnějších českých pohádek.

Libuše Šafránková – od Popelky k Micimutr

Ačkoliv Libuše Šafránková rozhodně není herečkou jedné role, rozhodně Popelka je její nejznámější rolí, ať se jí to líbí, nebo ne. Pohádka, za jejíž zimní ladění a tím pádem i vánoční osud může spěch koproducentů, se stala legendární. Nejen hláškami docela emancipovaně odrzlé Popelky – princi říct „až naprší a uschne, pitomci“ by si žádná jiná nedovolila, ale třeba i „netopýřím“ kloboukem macechy na plese, či princezna Droběna, to vše patří ke střípkům mozaiky, která tuto pohádku dělá nezapomenutelnou.

Škoda jen, že poslední dobou tvůrce této pohádky, pan Vorlíček, na svou Popelku neustále plive jedy a vykřikuje, jak ho mrzí, že tuto roli svěřil právě jí. Asi si ve své raněné ješitnosti neuvědomuje, že scházejícím nadhledem ubližuje především pohádce, kterou celý národ miluje.

Čas možná Libuši Šafránkové setřel dívčí pel a přidal vrásky, ale na rozdíl od mnoha sých kolegyň umí stárnout s grácií a půvabem. I proto ve zralém věku bravurně ztvárnila mírně potrhlou čarodějnici Halíbelu či neméně extravagantní, ale zgruntu hodnou Micimutr.

Jiří Bartoška – od Třetího prince k pánu Bohu

Maminky dnešních dětí si Jiřího Bartošku nejspíš představí jako sošného Třetího prince, vrostlého do skály. Pro jejich děti bude nejspíš tváří samotného nejvyššího – a to díky pohádce Anděl Páně, kde ztvárnil laskavého, ale přísného pána Boha, který poslouchá Pannu Marii a tváří se jak malý kluk, když je plísněn, aby své jméno nebral nadarmo, tím spíš, když je vševědoucí…

V poslední době si pečlivě vybírá role, a spíše je veřejnosti znám jako prezident Mezinárodního Filmového Festivalu, který se každý rok koná v Karlových Varech a má velkou prestiž po celém světě. Přesto ale roli v pohádce, která také k Vánocům neodmyslitelně patří, neodmítl. A dobře udělal. „Jeho“ Bůh je přesně takový, jako si Boha představujeme, a přestože Anděl páně je herecký koncert především Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka, bez Boha by se tato pohádka neobešla.

Pavel Trávníček – z pohádky do pohádky a seriálu

Princem už Pavel Trávníček asi zůstane navždy. Začalo to již zmiňovanými Třema oříšky pro Popelku a Třetím princem, kde měl dokonce dvojroli princů Jaroslava a Jaromíra. Pohádky se jeho filmografií táhnou jako červená nit, přestože ne pokaždé hrál prince. Za všechny jmenujme třeba půvabnou pohádku O štěstí a kráse, kde ztvárnil kominíka Vendu. Zde měla krásnou dvojroli pro změnu Markéta Fišerová – ta si zahrála pradlenku Madlenku a princeznu Marion.

Hrál i v další pohádce Jak se mele babí hněv. V poslední době si jej pravděpodobně vybavíte ze seriálu Vyprávěj, kde hrál Mikuláše Dvořáka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jan Kraus – z Dívky na koštěti do moderátorského křesla

Asi každý, kdo aspoň jednou viděl Dívku na koštěti, si dokáže vybavit grázlíka Mikyho, který Saxaně Honzou pořádně zavařil. Nikdo se patrně nediví, že s jeho vizáží hrál vždycky lumpy a padouchy. Kromě Saxany si ještě zahrál prince Jiřího v pohádce Jak se budí princezny. Také jsme jej mohli spatřit v pohádce Královský slib z roku 2001.

V poslední době jej spíš než jako herce můžeme spatřit jako drsného moderátora show, která nese jeho jméno a která „zavařila“ nejedné známé osobnosti napříč společností.

Marka Míková – od princezny k hudebnici

Marka Míková, vlastním jménem Marie Horáková, se nejvíce proslavila rolí princezny Růženky v půvabné pohádce Jak se budí princezny. Růženka byla její největší a nejznámější rolí. Po ní už podobně velkou roli nedostala, ale uplatnila svůj talent jako klávesistka, zpěvačka a skladatelka písní ve skupině Zuby nehty. Je také zasloužilou maminkou rovnou čtyř dětí, které má s bývalým manželem Tomášem Míkou. Od tvorby pro děti nezběhla, napsala pro ně několik knížek.

V pohádce Jak se budí princezny si kromě ní zahrál i Jan Kraus, a prince si také zahrál i Jan Hrušínský, pro nějž to byla jediná role prince v životě.

Marie Kyselková – od princezny Lady k recepční

Marie Kyselková získala roli princezny se zlatou hvězdou na čele vlastně omylem – zaskočila za dlouhodobě nemocnou kolegyni. Málokdo ví, že jejím prvním manželem byl Petr Haničinec, s nímž měla syna. Druhým manželem byl o plných 12 let mladší zubař, se kterým měla další dvě děti. Časem se stáhla z veřejného života, věnovala se dětem a na filmové plátno se již nikdy nevrátila. V současnosti pracuje jako recepční na strahovských kolejích, a její úsměvy tak patří pouze studentům.

Naďa Konvalinková – od slečny Květušky ke „zlatejm vočím“

Málokdo by dnes už hledal v plnoštíhlé Nadě Konvalinkové útlou slečnu Květušku z nesmrtelného filmu Adéla ještě nevečeřela či děvečku z pohádky Honza málem králem. Její fyzická proměna byla opravdu velká, naštěstí paní Nadě to na úsměvech a optimismu neubralo. Jen už její parketou nebyla štíhlounká děvčata, ale spíš kypré panímámy a selky. Dokonce si zahrála i v pohádce Láska rohatá – majitelku zlatnictví, která ze všeho nejvíc touží po „zlatejch vočích.“

Paní Naďa neměla vždy na růžích ustláno. Rok po rozvodu rodičů strávila v dětském domově. Zřejmě i proto se stala patronkou nadace Rozum a cit. Tato nadace pomáhá dětem, které zůstanou bez rodičů.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Počátek pracovního se jeví jako skvělý a vy si ho také užíváte. Někteří z vás mohou preferovat prodloužené volno, díky tomu naberou jejich plány nový a lepší rozměr. Milí Raci, jste plni…

Nejčtenější články

Doporučujeme