Připojištění na dovolenou – nutnost, nebo zbytečnost?

6. 7. 2013
Připojištění na dovolenou – nutnost, nebo zbytečnost?
Chystáte se v létě do zahraničí? Pak si na seznam věcí, které musíte zařídit před odjezdem, připište i položku „připojištění“. Usmíváte se, že to je zbytečný přepych a že tyto peníze raději utratíte jinak? Zvažte to ještě jednou. Nechci malovat čerta na zeď, ale náhoda je blbec. Bolavý zub či zlomená noha nejen dokážou otrávit zbytek dovolené, ale i zruinovat rozpočet, nemáte-li cestovní připojištění.

Čím starší, tím dražší

Bohužel, pojišťovnám takt a diplomacie nic neříká. Jejich logika je krutě neúprosná: Čím starší (a pro ně rizikovější) jste, tím dražší pojištění budete mít. Přesto si jej pořiďte, abyste si své volné dny mohli užít bez obav, co by, kdyby.

Nejen úraz, ale i nemoci – infarkt, mrtvice

Cestovní připojištění lidé mylně přiřazují jen k úrazům. Říkají si, že stačí, když budou opatrní, aby si nic nezlomili, a nepřipojistí se. Nemají ale pravdu. Nemoci je jedno, zda jste doma nebo na dovolené, a infarkt či mrtvice vás může postihnout i na dovolené. V mém okolí je znám případ, kdy pán dostal na dovolené v Egyptě mrtvici. Účet léčení šel do milionů. Naštěstí cestovní připojištění nepodcenil, a tak celou léčbu včetně leteckého speciálu na přepravu domů hradila pojišťovna. Nechce se ani pomyslet, jaká situace by nastala, kdyby nad připojištěním mávl rukou. Zadlužil by své potomky až do bůhvíkolikátého kolene.

Nejčastější úrazy na dovolené - zlomeniny

Nejčastějším místem naší zahraniční dovolené bývá pobyt v přímořských letoviscích. To s sebou nese nejrůznější vodní radovánky, ať už skoky do bazénu, jízdu po tobogánu, jízdu na vodních lyžích, různá šlapadla a řadu dalšího. Z toho vyplývá, že nejčastějšími úrazy na dovolené jsou zlomeniny. I kdyby šlo o nekomplikovanou zlomeninu, dovolená už tak nebude stát za nic, tak proč si ji ještě kazit vědomím, že vás léčba bude stát spoustu peněz.

Evropa vs. zbytek světa

V pojišťovně se vás budou ptát, kam jedete a na jak dlouho. Kam jedete je totiž rozhodující pro výši pojistného. EU má jinou taxu než zbytek Evropy, o zbytku světa nemluvě. Pojistné také roste, pokud v zahraničí strávíte více než 30 dní.

Jen pro ilustraci: Věřili byste tomu, že léčba zlomeniny stojí v Čechy nejoblíbenějším Chorvatsku 50 000 Kč, ale v USA neskutečných 450 000 Kč?

Kartička pojišťovny – základní léčba

Možná vás napadne, že v dnešní době, kdy jsme v EU, stačí klasická kartička zdravotní pojišťovny, kterou každý z nás má v dokladech. Vždyť přece platí ve všech zemích EU, včetně Čechy nejoblíbenější dovolenkové destinace, v Chorvatsku. Svým způsobem máte pravdu, ale zeptám se jinak: Když vás na dovolené rozbolí zub, bude vám jako léčba stačit vytržení, nebo byste raději, aby vám zub zachránili? Kartička pojišťovny vám totiž zajistí základní léčbu – v případě bolavého zubu to může být i prosté vytržení. (Pro slabší nátury dodávám, že dost možná i bez umrtvení….)

Kde pojištění vybírat?

Na internetu najdete řadu vyhledávačů a srovnávačů, které vám vyjedou ceny od nejlevnějších až po nejdražších, včetně uvedení, co v příslušné ceně je zahrnuto. Namátkou jmenujme adresy www.penize.cz případně www.epojisteni.cz

Informujte se u své zdravotní pojišťovny! Ušetříte!

Pokud jste celá rodina pojištěna u jedné zdravotní pojišťovny, rozhodně se vám vyplatí uzavřít cestovní připojištění zde. Já osobně jsem zkusila zavolat do své pojišťovny, u níž jsme všichni včetně dvou dětí, a nasimulovala tuto situaci: Jedeme na deset dní ke kamarádce do Francie, ještě nevíme přesně kdy, dva dospělí, dvě děti, za kolik by to bylo? A odpověď? 10 dní pro nás všechny, s kompletním pokrytím výloh, by stálo 1140 Kč. Navíc by poskytli slevu jako dlouholetým pojištěncům – takže bychom ve finále platili pouze 870 Kč.

Jak postupovat, když se vám „za čárou“ něco stane

Když se vám na dovolené cokoliv stane, zkuste zachovat především chladnou hlavu. Jděte k nejbližšímu lékaři, a mějte s sebou připravenu klasickou kartičku pojišťovny (která platí jako klasický euro zdravotní průkaz) a doklad o tom, že jste připojištěni pro léčebné výlohy.

Může se stát, že po vás lékař bude chtít přímou úhradu. Nepanikařte, při každé návštěvě lékaře požádejte o doklad, že jste zaplatili, a ten si uschovejte. Na základě těchto dokladů vám pojišťovna zpětně uhradí léčení až do výše, kterou jste si sjednali ve vašem připojištění.

Asistenční služba – přítel na vaší straně

Děsí vás pomyšlení, že nebudete mít na úhradu u lékaře? Ve většině cestovních připojištění je zahrnuta i položka, nazvaná „asistenční služba.“ Pokud přesně nevíte, co si pod tímto souslovím představit, pak vězte, že asistenční služba zprostředkuje finanční prostředky na vaši léčbu, případně s lékařem dohodne jiný způsob úhrady. Takže nebojte, že byste kvůli léčbě skončili na mizině.

Výjimky

Jako ve všem, i zde existuje pár výjimek. Nemá asi cenu říkat, že léčbu úrazu, způsobeného pod vlivem omamných látek (ano, i alkoholu) vám nikdo neproplatí. Stejně tak, pokud jedete na dovolenou už se sádrou a vaše zlomenina se na dovolené zkomplikuje. Nikdo asi není natolik nezodpovědný, aby těsně před plánovaným zdravotním výkonem jel na dovolenou do zahraničí, ale kdyby přece, tak jen pro upřesnění, ani těmto lidem by pojišťovna (žádná) nic neuhradila.

Závěrem

Na letní dovolenou se těšíme všichni jako malé děti. Plánujeme, jak si naše vytoužené volno užijeme, budeme odpočívat… Většina z nás přes rok otáčí v ruce každou korunu, na dovolené ale šetří málokdo. Přimlouvám se, abyste nelitovali peněz, vydaných za připojištění. „V nejhorším“ vyhodíte oknem pár stovek. Ale také se může stát, že vám oněch pár set může ušetřit hezkých pár tisíc.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nemáte potřebu svěřovat se lidem, kteří jsou podezřelí. Když vidíte pomlouvačné kolegy v práci, je vám z toho zle. Vy máte jiné cíle a za každou cenu jich chcete dosáhnout. Vaše priority…

Nejčtenější články

Doporučujeme