Přírodní lékárna: Jak nám mohou pomoci 3 silné stromy - Bříza, dub a kaštan?

2. 6. 2013
Přírodní lékárna: Jak nám mohou pomoci 3 silné stromy - Bříza, dub a kaštan?
Vzbuzují úctu, jejich přítomnost nás naplňuje radostí a energií. Při pohledu na ně chceme být také tak silní. V naší přírodní lékárně se tentokrát dostanete do společnosti tří stromů, jejichž schopnost pomoci nám je opravdu velká.

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Ruské úsloví říká: „Bříza nám dává čtyři dobré věci -přináší světlo (louče ze dřeva), tlumí vrzání kol u vozu (mazadlo), léčí nemocné a čistí tělo. Strom radosti, světla a štěstí u Slovanů symbolizuje příchod jara.

Fytoterapie však jeho léčivých vlastností využívá již od keltských dob. Jakmile se štíhlé břízky zazelenají, dávají nám znamení, že nabízejí svou léčivou sílu. A tak ji pojďme přijmout přímo od kořenů. Z nich proudí sladká březová míza plná výživných látek. Naříznutím kmene ji pak stáčíme (většinou v květnu) jako nejvzácnější dar stromu.

Každý rok se vždy těším na tento rostlinný mok. Skvěle chutná a po mízové kúře oživnete, jako kdybyste vypili „elixír života“. Podobně funguje i březová šťáva získaná z čerstvých listů. Patří mezi výborné detoxikační prostředky po zimě. Z jejích účinků těží zejména lidé trpící osteoporózou, diabetem, dnou a revmatismem.

Šťáva je totiž plná vápníku, regeneruje slinivku a navíc snižuje hladinu kyseliny močové. Mé francouzské kolegyně každé jaro absolvují březovou kúru. Tvrdí, že ženám dodává krásu. A mají pravdu. Jakmile se vaše tělo zbaví toxinů a škodlivin, rozzáří se pleť, váš pohled a s ním i vaše charisma.

Březové větvičky slouží ke šlehání pokožky v sauně a ruské bani. Zvýší vylučování potu a s ním i odchod škodlivých látek z těla.

Dříve se čerstvé březové listí rozhazovalo na podlahu, aby provonělo příbytek a odehnalo nepříjemný hmyz. Dnes z něj připravujeme čaje na choroby ledvin a močových cest. Listy jsou bohaté na draslík a na rozdíl od běžných diuretik nevyplavují tento důležitý prvek z těla. Ovšem tvoří-li se vám otoky z nedostatečné funkce srdce a ledvin, léčbě břízou se vyhněte obloukem.

Dub letní (Qercus robur)

Divoký gigant budící respekt a úctu roste po celé Evropě. Ovšem nejvíce si ho cení v Anglii, neboť dubové listy byly dlouho raženy na britských mincích. Symbol síly a moci patřil odjakživa mezi posvátné stromy. Věnec z jeho listí se dokonce uděloval jako odměna za občanské hrdinství, za záchranu člověka a za vítězství ve sportu. O dubu se říká, že je ozdravným stromem. Stačí obejít kmen zdravého, silného jedince třikrát do kola po směru hodinových ručiček a hned se prý budeme cítit lépe.

Každopádně jeho kůra Odvar usměrňuje naši stolici při průjmu (pijeme ho maximálně 3 dny) a zároveň zabíjí bakterie, které se podílejí na zánětu trávicího ústrojí. Při kloktání po něm ustává i bolení v krku a zacelují se všechny ranky v ústní dutině (například po vytrhnutí zubu). Dubový gel skvěle ošetřuje hemoroidy a zabrání, abyste se po vyzutí bot cítili trapně. Omezuje totiž nadměrnou potivost nohou a s tím spojený nepříjemný odér.

Lékař přírody

Duby jsou po staletí uctívány pro svou krásu, ovšem mají také obrovský význam pro stovky druhů zvířat a hmyzu. Poskytují jim úkryt i potravu a tím se podílejí na udržení zdravé krajiny. Biodynamičtí zemědělci přidávají kúru do kompostu, a dokonce probíhají i práce na vývoji žaludového hnojiva.

Žaludová šunka

Pokud jste někdy ochutnali delikátní jamón ibérico, vznesli jste se do gastronomických nebes. Ve Španělsku je totiž speciální rasa černých iberských prasat po dobu 4 měsíců krmena výhradně žaludy. Farmář přivede své svěřence pod velké duby (v tomto případě korkové) a pomocí pružné tyče udeří do stromů. Padající žaludy pak prasátka konzumují s velkou radostí.

Díky této stravě jejich maso dostává specifický chuťový odstín. Navíc má tu výhodu, že je v něm bohatě obsažena kyselina olejová (hlavní mastná kyselina v olivovém oleji). Tudíž si pochutnáte na velmi kvalitním mase.

Zelení terapeuti

Nejvíce léčivé síly listnaté stromy poskytují během jara, léta a podzimu (v zimě energetický potenciál klesá o 50-70 %). Už jen fakt, že jdete na procházku, opíráte se o kmeny či jen sedíte pod stromy, přispívá k relaxaci, snížení stresu, podpoře samoléčebných sil vlastního organismu a dobití energie. Proto choďte co možná nejčastěji do parků a arboret.

Procházejte se podél alejí i cest lemovaných stromy, dělejte dlouhé procházky na stezkách, v lese a pořádejte pikniky s přáteli pod stromy.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

Možná máte pocit, že tento krásný elegán tu roste odjakživa. Ovšem ve skutečnosti až na konci 16. století francouzský botanik Charles de l’Écluse přivezl z Konstantinopole (dnešní Istanbul) několik semínek jírovce. Strom se pak stal oblíbencem krále Ludvíka XIV. a na jeho popud byla osázena spousta zámeckých zahrad a alejí jírovci. Dnes se s nimi hojně setkáváme i na hostinských zahrádkách, kde pod nimi obzvláště dobře chutná pivo.

Přítel cévního systému

Z lesklých hnědobílých plodů vznikají kapsle se sušeným extraktem nebo tinktura. Trpíte-li na věčně studené nohy a ruce, varixy či tenké cévní stěny, jistě se teď zaradujete. Jírovcové extrakty povzbudí váš krevní oběh až do konečků prstů a konečně vám přestanou modrat končetiny. Vaše křečové žíly zaznamenají v sukních či kraťasech také o poznání lepší vzhled. Nehledě na příjemný pocit úlevy, až se vaše cévy stanou pružnějšími i pevnějšími.

Strom v letadle

Během dlouhých cest, kdy dlouho sedíte, se váš krevní oběh zpomalí. Proto vezměte do party dalšího spolucestujícího - kaštanový gel. Před pobytem v autobusu nebo letadle namažte své bérce (od kotníků směrem ke kolenům). Rostlinný přípravek příjemně osvěží oteklé, těžké nohy. Až dorazíte do cíle, dolní končetiny osprchujte studenou vodou a znovu aplikujte gel. Potom si lehněte na záda, opřete nohy nahoru o zeď na 10 minut a ulevte žilnímu systému.

Harmonie s Bachem

Jak se říká, v životě neděláme chyby, nýbrž dostáváme lekce. Poučíme-li se z nich, jsme o poznání moudřejší. Jestliže však stejné omyly opakujeme a nejsme schopni těžit ze svých zkušeností, přichází čas na Bachovu terapii. Esence z poupěte jírovce podpoří věčné začátečníky (například ve výuce cizích jazyků), chronické konzumenty (stále nakupují nové věci, oblečení, aniž by je potřebovali) nebo studující dělající stále ty samé chyby.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud nejste spokojení s tím, jak je vybavená vaše domácnost, tak učiňte změnu. Rovněž si kupte los pro štěstí, mohli byste vyhrát něco na přilepšení. Hvězdy vám nyní přejí ve všech…