Přírodovědný jarmark v Olomouci

18. 6. 2008
Praktická ukázka rýžování zlata, bengálské ohně, matematická kavárna a řada zábavných fyzikálních a chemických pokusů čeká v pátek 20. června malé i velké návštěvníky Přírodovědného jarmarku, který pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora. Akce se koná již osmým rokem, podruhé ve spolupráci s projektem medializace a popularizace vědy MedVěd.

Pokusy, testy, kvízy i dovednostní úkoly si zájemci mohou vyzkoušet od 9 do 16 hodin. Z olomouckého Horního náměstí, které přírodovědce hostilo v uplynulých třech letech, se jarmark vrací zpět na Výstaviště Flora. Tam se totiž uskutečnily první čtyři ročníky. „Chceme se vyhnout vrtochům počasí, proto míříme znovu pod střechu. Například loni jsme museli odolávat silnému větru, aktuálně vznikla i nová disciplina – držení stánků,“ vysvětlil jednu ze změn děkan Přírodovědecké fakulty UP Juraj Ševčík. Druhou změnou je název akce. Původní Jarmark chemie, matematiky a fyziky totiž v minulosti přibral do svých řad další přírodovědné obory jako například geologii a geoinformatiku, prvotní název proto už neodpovídal skutečnosti. „Jarmarku byl název těsný, chceme představit přírodovědné obory v celé šíři. Hlavním smyslem akce je, aby si návštěvníci hráli a přírodních věd se nebáli. Pokud se do nich zamilují, bude to to nejlepší,“ doplnil Ševčík.

V pavilonu vyroste zhruba 40 stánků, což je obdobný počet jako loni. Poprvé se jako celek představí Vědy o Zemi. „Část prezentace bude zaměřená na problematiku sopečné činnosti. Druhým nosným tématem je pohled na Zemi z ptačí perspektivy. Žáci se budou moci dozvědět nové poznatky o sopečné činnosti a přímo v parku vidět model soptícího vulkánu. Seznámí se s tím, jak poznávat známá místa v ČR a ve světě pohledem na letecké a satelitní snímky, jak docílit 3D efektu v tištěné mapě či jaký je možný pohled na Zemi barevnými brýlemi,“ uvedla Irena Smolová z katedry geografie. Stejně jako minulých letech nebude chybět matematická kavárna s logickými hrami, hlavolamy či matematickými křížovkami. „Studenti i učitelé mají v zásobě širokou paletu zajímavostí a lákadel. A protože si rádi tříbíme matematický sloh jasný úsudek konverzací s počítačem, bude v kavárně možnost si popovídat i s těmito našimi elektronickými kolegy,“ prozradil Tomáš Fürst z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky. Chemici předvedou stříbření či oblíbenou „létající plechovky“, které po naplnění plynným vodíkem explodují a vyletí do vzduchu. Na stanovištích fyziků nebude chybět termokamera či akustická analýza hlasu.

Na své si přijdou i dospělí. Budou si moci nechat změřit UV filtr slunečních brýlí i opalovacích krémů, odborníci jim zjistí i obsah methanolu ve slivovici.

Jarmark matematiky, chemie a fyziky se každoročně těší velkému zájmu veřejnosti, vystřídá se na něm několik tisíc lidí. Také letos pořadatelé oslovili základní školy v Olomouckém kraji, aby žáci jarmark navštívili rámci výuky. Mezi návštěvníky nejsou ale výjimkou ani školáci ze sousedních regionů.

zdroj: Martina Šaradínová Mediální poradce projektu MedVěd

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Těšíte se přízni Venuše, která je velmi talentovaná a chce se blýsknout. Značné uspokojení prožíváte i ve spojitosti s vašimi dětmi. Pokud se navíc věnují nějakému druhu umělecké činnosti,…

Nejčtenější články

Články odjinud